Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

RECENZIE: Olympus TG-870 Stylus Tough

2

Olympus po svojom úspechu s outdoorovým kompaktom TG-4 prichádza na trh s novinkou zo svojej série Stylus Tough TG-870.

Nový model je od základu koncipovaný ako spoločník na dobrodružné výlety do prírody alebo k vode. Vzdoruje nárazu pri páde z výšky 2,1 m, je vodotesný do hĺbky 15 m, mrazu­vzdorný do -10 °C, prachotesný a odolá tlaku až 100 kg. Napriek takejto odolnosti ide o skutočne vreckový fotoaparát, ktorý svojou veľkosťou ani hmotnosťou 220 g nebude prekážať. Snímacia časť je osadená 1 2/3" senzorom CMOS BSI s rozlíšením 16,8 Mpx. Objektív s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm filmu) 21 – 105 mm a svetelnosťou v rozsahu f1:3,5 – f1:5,7 poskytuje v tejto kategórii extra širokouhlý záber. Ostriaca automatika TTL iESP využíva vyhodnotenie kontrastu a umožňuje minimálnu ostriacu vzdialenosť 1 cm. O spracovanie sa stará procesor TruePic VII. Pri videu podporuje maximálny režim 1080 60p. S našou normou 1080 50p si však výrobca starosti nerobil. Pri natáčaní je k dispozícii 5-osový hybridný stabilizátor obrazu. Hľadáčik na foto­aparáte nenájdete, zadnej strane dominuje 3" LCD displej, výklopný smerom nahor o 90°, takže ho využijete aj pri fotení selfie. Na tento účel je vpravo dole na prednej strane určené pomocné tlačidlo prednastavené ako spúšť. Ak touto úchylkou netrpíte, môžete si ho nastaviť na nie­ktorú z užitočnejších funkcií. Ostatné ovládacie prvky nájdete na hornej strane a vzadu.

Hore sú zľava umiestnené tlačidlo zapnutia, signalizačná LED, tlačidlo spúšte a posuvný ovládač zoomu, ktorý v režime prehrávania slúži na priblíženie náhľadu fotografie. Vzadu sú napravo od displeja umiestnené programovateľné tlačidlo prednastavené na záznam videa, prepínač režimov, tlačidlo prehrávania, štvorpolohový ovládač s potvrdzovacím tlačidlom na pohyb v menu a rýchlu voľbu vybraných režimov a celkom dole tlačidlo na vyvolanie menu. Fotoaparát má nezvyčajne dva statívové závity na spodnej a na ľavej strane, takže ho môžete na statív upevniť aj v polohe na portrét. Oba sú mimo osi objektívu. Pravá strana je vyhradená vodotesnej krytke s dvojitým zámkom proti náhodnému otvoreniu. Pod ňou nájdete priestor na kartu SD, batériu a konektory micro HDMI a proprietárny USB. Pravá strana je vybavená aj robustným kovovým držiakom na pútko. Objektív sa nachádza na ľavej strane, v strede je blesk a prisvetľovacia dióda. Vzhľadom na to, že fotoaparát je určený aj do vody, je celé ovládanie výhradne tlačidlové, dotykový displej tu nenájdete. Berieme to ako výhodu. Ovládanie je logické a prehľadné a napriek veľkému množstvu funkcií si ho osvojíte rýchlo. Prístroj ponúka až 8 režimov, medzi ktorými nájdete aj super makro, panorámu alebo umelecké „zlepšovadlá“. V ponuke je aj 21 scénických režimov, ktoré obsiahnu všetky možné scenáre vrátane fotografovania pod vodou a HDR. Programová automatika umožní čiastočne zasiahnuť aj do nastavení expozície. Môžete nastaviť korekciu v rozsahu ± 2 EV, nastavenie bielej alebo ISO. Jednoduchšie je však použiť niektorý zo scénických programov. Pre kreatívnejších je medzi nimi aj niekoľko programov na nočné fotenie.

Skúsenosti

Na fotoaparáte vidieť, že Olympus má dlhoročnú tradíciu vo výrobe miniatúrnych prístrojov. Napriek malým rozmerom je ovládanie vyriešené veľmi prakticky a jednoducho. Základné režimy volíte priamo otočným voličom, tak ako je to zvykom na väčších fotoaparátoch. Získate tak okamžitú informáciu o tom, v akom režime je prístroj práve nastavený, čím sa uľahčuje ovládanie vo vode alebo iných extrémnych podmienkach. Rozmiestnenie prvkov je takisto veľmi logické a fotoaparát pokojne budete ovládať po hmate. Pri fotení v noci môžete použiť pomocný blesk alebo prisvetľovaciu LED-ku. Dodávaný popruh na zápästie, ktorý sa pripevňuje na kovový držiak na tele, zaručuje, že ­fotoaparát nestratíte ani pri divokejších športových výkonoch. Všetky kritické konektory, batériu aj kartu ukrýva vodotesná krytka na pravej strane. Aby ste ju otvorili, musíte najprv páčkou odomknúť zámok a až potom odistiť krytku. Nemôže sa vám preto stať, že by ste si krytku otvorili náhodne pri zavadení o niečo. V duchu najnovších módnych trendov výrobca pridal ďalšie tlačidlo na prednú stranu, aby ste po ­vyklopení displeja jedno­duchšie mohli vyfotiť selfie.  Displej za jasného dňa umožňuje krátkodobé zvýšenie jasu, nastavili sme si preto tlačidlo selfie na jednorazové zjasnenie displeja. Kvalita obrazu nevybočuje zo štandardu v tejto kategórii. Menší snímač a slabšia svetelnosť ­objektívu spôsobujú silnejšie ­potláčanie šumu. Videorežim síce umožňuje záznam full HD videa 1080 60p, no našu normu, žiaľ, výrobca nijako nerieši. No ak nebudete chcieť video kombinovať s iným záznamom 25p alebo 50p, nepredstavuje to problém. So 60p si dnes poradia všetky bežné prehrávače aj TV. Prístroj ponúka aj záznam slow motion so 120 a 240 sn./s, ale iba v rozlíšení 640 × 480, respektíve 480 × 360 bodov s pomerom strán 4:3. Užitočnejšia je funkcia časozberného záznamu, pri ktorom možno nastaviť interval medzi 0,5 až 60 s,  v rozlíšení 1080p. Snímky aj videá sa ukladajú na karty SD. Fotografie vo formáte JPEG v jednej z dvoch úrovní kompresie. Fotografovanie pod vodou funguje výborne, samozrejme, za podmienky že máte dostatok svetla. Jediné, na čo si musíte zvyknúť, je to, že fotoaparát môžete ­naozaj ponoriť do vody.

PARAMETRE:

Model: Olympus TG-870 Stylus Tough
Snímač: 1 2/3" BSI CMOS, 16,8 Mpx
Procesor: TruePic VII
Objektív: 21 – 105 mm (ekv.) f1:3,5 – f1:5,7
Displej: 3" LCD, výklopný o 90°
Pamäť: podpora kariet SD, SDHC, SDXC, vnútorná pamäť 37 MB (0,04 GB)
Batéria: Li-Ion, 925 mAh
Výstupy: USB 2.0, Wi-Fi, audio/video, HDMI, A/V (TV výstup)
Možnosť priamej tlače: DPOF (Digital Print Order format), PictBridge
Hmotnosť: 224 g (s kartou a batériou)
Rozmery (š × v × h): 113 × 64,1 × 27,6 mm
Cena: 299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Odolnosť, malé rozmery, množstvo funkcií a nastavení, výborné a jednoduché ovládanie
- Nižšia kvalita výstupov, daná malým snímačom a málo svetelnou optikou, neštandardný konektor USB

HODNOTENIE:

Foto: 70 %
Video: 70 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT:

Fotoaparát Olympus TG-870 Stylus Tough svojimi vlastnosťami a funkciami do bodky plní, čo sľubuje. Ide o prístroj, ktorý si môžete vziať na dobrodružnú výpravu, ako aj na rodinnú dovolenku s vašimi ratolesťami, ktoré sa veľmi rady hrajú pokiaľ možno s drahou technikou. Tomuto prístroju len tak ľahko neublížia. Pravda, kvalita výstupov by mohla byť lepšia, no pri porovnaní s prístrojmi v danej kategórii nijako nezaostáva. Ak si potrpíte na špičkovú kvalitu výstupov, musíte sa porozhliadnuť v iných cenových kategóriách. No ak hľadáte niečo skladné na dovolenku, čo môžete bez obáv dať do ruky aj deťom, môže byť pre vás TG-870 zaujímavá voľba.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Olympus

2 komentáre

Fotky? reakcia na: Olympus TG-870 Stylus Tough

12.6.2016 10:06
Nebolo by odveci dat sem par fotiek ako zariadenie vyzera, ked už píšete recenziu...
Reagovať

RE: Fotky? reakcia na: Fotky?

14.7.2017 15:07
to by ale musela byť skutočná recenzia, nie len opísané údaje z netu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať