SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

OpenAI začne predávať svoju technológiu na generovanie textu pomocou umelej inteligencie

Výskum a vývoj
0

Výskumné laboratórium OpenAI, ktoré sa začalo ako nezisková organizácia s cieľom zmierniť potenciálne nebezpečenstvá umelej inteligencie, oznámilo svoj prvý komerčný produkt: systém na generovanie textu pomocou umelej inteligencie. OpenAI v oblasti generovania textu dosiahol už veľa úspechov po tom, ako laboratórium zverejnilo svoj generátor textu GPT-2 vo februári minulého roka.

Projekt bol všeobecne považovaný za významný pokrok v tejto oblasti. Používatelia môžu do GPT-2 vložiť ľubovoľný text (niekoľko riadkov z textu piesne, poviedky či vedeckej práce) a softvér bude pokračovať v písaní a do istej miery prispôsobí štýl a obsah. OpenAI sa spočiatku bránil vydaniu GPT-2 pre obavy, že by sa systém používal na škodlivé účely, ako je hromadné generovanie falošných správ alebo spamu.

Neskôr však bol kód v plnom rozsahu zverejnený a OpenAI vyhlásil, že nevidel „žiadne presvedčivé dôkazy o jeho zneužití“. Tento rok bola ohlásená prepracovanejšia verzia systému, ktorá je 100-krát väčšia, pomenovaná GPT-3, ktorú teraz laboratórium prispôsobuje ako svoj prvý komerčný produkt. Prístup ku GPT-3 API je len na pozvanie a o cene sa zatiaľ nerozhodlo.

Dokonca ani samotnému OpenAI nie je celkom jasné, ako sa tento systém môže použiť. Do úvahy pripadá využitie na zlepšenie plynulosti chatbotov, vytvorenie nových herných zážitkov a pod. Generátory textu s umelou inteligenciou, ako je aj GPT-3, fungujú tak, že analyzujú obrovské množstvo textu a učia sa predpovedať, aké slová by mali nasledovať. Takýto softvér je neuveriteľne flexibilný a rozmanitý.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

A pretože sa učí, ako generovať údaje jednoducho vyhľadávaním minulých vzorcov, môže byť dokonca vyladený tak, aby hral šach či riešil matematické problémy. OpenAI hovorí, že GPT-3 má zatiaľ asi tucet používateľov, patrí medzi nich napríklad poskytovateľ vyhľadávania Algolia, ktorý používa API na lepšie pochopenie vyhľadávacích dopytov v prirodzenom jazyku. Možnosť použitia tohto API na automatizáciu moderovania obsahu skúma aj platforma Reddit.

Správy o vydaní API sú pozoruhodné nielen preto, že ide o významný krok vpred v perspektívnej oblasti strojového učenia, ale aj míľnik v histórii OpenAI. Laboratórium bolo založené ako čisto neziskový podnik v roku 2015, no v roku 2019 zmenilo svoj obchodný model a vytvorilo ziskovú spoločnosť s názvom OpenAI LP. Lídri laboratória uviedli, že to bolo nevyhnutné na prilákanie investícií potrebných na financovanie jeho ambicióznej práce.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať