SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

P. Pellegrini: Pripravovaný návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti ešte nespĺňa všetky moje predstavy

Tlačové správy
0

Slovensko pripravuje nový zákon o kybernetickej bezpečnosti. “Je to veľmi kľúčová vec, pretože momentálne takýto zákon nemáme a má definovať konkrétne úlohy jednotlivých rezortov a inštitúcií na Slovensku,“ povedal podpredseda vlády Peter Pellegrini po rokovaniach v NATO Centre excelentnosti pre kooperatívnu kybernetickú bezpečnosť počas pracovnej návštevy v estónskom Talline. Zdôraznil, že čoraz častejšie sme svedkami masívnych kybernetických útokov a zákon musí definovať, ako na ne reagovať. Hoci zákon je už na 99 percent hotový, tento návrh ešte nespĺňa všetky vicepremiérove predstavy.

„Ak dnes v rámci systému Renegat vieme reagovať na lietadlo, ktoré zmení kurz, prestane komunikovať a má to namierené na atómovú elektráreň, tak máme systém, v ktorom vieme za niekoľko minút rozhodnúť, či lietadlo zostreliť alebo nie. Slovensko však v rámci zákona o kybernetickej bezpečnosti potrebuje aj takzvaný kybernetický Renegat,“ zdôraznil vicepremiér. „Znamená to, že ak začne masívny kybernetický útok na atómovú elektráreň alebo Letové prevádzkové služby s cieľom vypnúť všetky radary, všetky orgány na Slovensku musia okamžite presne vedieť, čo robiť, aby sme vedeli tomuto útoku zabrániť, odraziť ho a v prípade potreby mať kapacity na prípadné protiútoky na servery, ktoré proti nám útočia.  Nesmieme túto oblasť podceňovať, je to veľmi vážna vec a doteraz sme sa jej nevenovali tak urgentne, ako by sme sa jej mali venovať,“ upozornil Pellegrini. 

Centrum kybernetickej bezpečnosti NATO vykonalo analýzu stratégií kybernetickej ochrany v rámci členských krajín, ktorú má Slovensko k dispozícií a bude nám nápomocné aj pri konzultáciách pri príprave tohto zákona.

Vicepremiér tiež zdôraznil, že Slovensko má špecialistov, ktorí v minulom roku vyhrali NATO  cvičenie v tejto oblasti. Títo ľudia sa v kybernetickom priestore vedia veľmi dobre hýbať a budú vedieť Slovensko chrániť pred prípadnými útokmi, zdôraznil. V prípade masívnych celosvetových útokov však nie je možné, aby sa bránila len jedna krajina a preto je pripravený scenár v rámci NATO, ako si krajiny navzájom pomôžu aj pri masívnych kybernetických útokoch.

Zákon by sa mal do začiatku leta objaviť v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Všetky autorove články
P. Pellegrini

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať