Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

RECENZIA: Panasonic HC-VXF990EBK / 4K do ruky a konečne s hľadáčikom

1

» Po úspechu minuloročných modelov 4K kamier VX870 a VX970 Panasonic vypočul hlavne kritiku týkajúcu sa absencie modelu s hľadáčikom a uvádza na trh novinku HC-VXF990, ktorej už hľadáčik nechýba. Kamera ide inak v stopách minuloročných modelov, ale pridáva aj zopár noviniek a zlepšení.

Hardvér

HC-VXF990 je najvyšší model v rade spotrebných kamier od firmy Panasonic. S hmotnosťou 360 g a malými rozmermi dobre sadne do ruky. Na pravej strane je umiestnené nastaviteľné pútko na ruku, pod krytkou nabíjací konektor, výstup na slúchadlá (3,5 mm jack) a tlačidlo na spustenie ­nahrávania. Vrchná strana obsahuje 5-kanálový mikrofónový systém, posuvný ovládač zoomu (vľavo/vpravo) a tlačidlo fotospúšte. V strednej časti sú umiestnené štandardné pasívne sánky na príslušenstvo, ukryté pod nie veľmi praktickým krytom, odklápaným doľava. Na ľavej strane pod objektívom je umiestnený otočný ovládač ručnej voľby zaostrenia, vyváženia bielej, expozičného času a clony so zosilnením. Prepínanie medzi jednotlivými voľbami sa vykonáva jeho stlačením. Po odklopení 3" dotykového displeja s rozlíšením 460 800 bodov získate prístup ku konektorom micro USB, micro HDMI, A/V výstupu a slotu na kartu SD. Mikrofónový vstup kamera na rozdiel od minuloročného modelu nemá. Sú tu umiestnené takisto tlačidlá na prepnutie záznam/prehrávanie, tlačidlo HDR,  Wi-Fi a zapnutie/vypnutie kamery. Z prednej strany nad objektívom sa nachádza svetlo LED. Senzor s veľkosťou 1/2,3" je typu CMOS BSI, teda s vrstvou vodičov na zadnej strane. Kamera používa objektív Leica Dicomar s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm políčku) 30,8 – 626 milimetrov a svetelnosťou f1,8 – 3,6s, ten je vybavený elektronicky ovládanou mechanickou clonou, ktorá sa odklápa automaticky pri zapnutí kamery. Ku kamere sa dodáva aj praktická slnečná clona, ktorá sa pripevňuje na závit objektívu. Na pravej strane pod objektívom je infrasvetlo na nočné natáčanie. Kamera nahráva na karty SD, ak chcete používať 4K záznam, treba použiť kartu SDXC minimálne triedy 10. Väčšina ovládania je sústredená na dotykovú obrazovku rovnako ako pri minuloročnej generácii a, žiaľ, zostalo tu aj tlačidlo menu, ktoré musíte vždy veľmi nešikovne nalistovať medzi lištami rýchlych nastavení.

Praktické skúsenosti

Z hardvérovej stránky sa kamera najviac líši od minuloročných modelov prítomnosťou hľadáčika a zmenami v hornej časti. V strede je teraz namiesto antény NFC, ktorú kamera nemá, umiestnená krytka a pod ňou sánky na príslušenstvo. Krytka však pri použití svetla alebo ­prídavného mikrofónu v sánkach zostane odklopená na ľavej strane nad displejom. Ovládanie je rovnako nepraktické ako pri predchádzajúcom modeli a v tomto musíme Panasonic naozaj kritizovať. Hlavný problém je chýbajúce tlačidlo menu. To je skryté medzi voľbami, medzi ktorými môžete rolovať na ľavej strane displeja. Ak napríklad chcete zo 4K prepnúť na záznam HDR, ktorý je dostupný iba vo full HD, vyžaduje si to dovedna 8 (!) krokov, ktoré musíte prejsť. Ovládacie koliesko manuálneho nastavenia tiež nie je žiadna záchrana. Ak chcete napríklad kolieskom manuálne zaostriť – stlačíte, potočíte (zvolíte Focus), stlačíte, potočíte (zvolíte MF – manual Focus), stlačíte, otáčaním ostríte – ibaže to, na čo ste chceli zaostriť, je už preč. Kamera jasne dáva najavo, že máte pracovať v plnej automatike a nevymýšľať. Ak uposlúchnete a zostanete pri automatike, prípadne pri niektorom z 11 scénických režimov, dočkáte sa naozaj kvalitných výsledkov. Kamera má zlepšenú automatiku, ostrenie teraz pracuje spoľahlivejšie. Zdokonalenia sa dočkal aj softvér stabilizátora, ten je teraz účinnejší, hoci v niektorých situáciách, hlavne na dlhom ohnisku, má občas tendenciu „rozplávať“ záber. No inak na širokom rozsahu umožní aj filmovanie za chôdze. Dvadsaťnásobný optický zoom siaha až do ekvivalentného ohniska 626 mm. To umožňuje v kombinácii so statívom vytvárať veľmi pekné zábery z prírody, športu alebo architektúry. Vyváženie bielej pracuje spoľahlivo, v extrémnych podmienkach môžete využiť aj ručné nastavenie. Kamera je vybavená nad objektívom prisvetľovacou LED. Tá pomôže  v slabom osvetlení na krátku vzdialenosť asi do 2 metrov.

Čo sa týka obrazového výstupu, ten je za štandardných podmienok vynikajúci. V 4K rozlíšení je obraz nádherne prekreslený a ostrý, kamera umožňuje aj jemné doladenie ostrosti, sýtosti farieb aj odtieňov, nič z toho však netreba. Vo full HD máte k dispozícii aj možnosť spomaleného alebo kombinovaného spomaleného/zrýchleného natáčania. V tomto režime kamera po spustení nahráva spomalene (teda vyššou rýchlosťou) a podržaním tlačidla na obrazovke sa prepne na zrýchlenie. Dajú sa tým vytvárať zaujímavé efekty. Kamera umožňuje aj časozberný záznam s intervalom nastaviteľným od 1 s do 30 s. Žiaľ, pri všetkých trikových režimoch, ako je spomalenie, HDR a dokonca aj časozberný záznam, možno použiť maximálne rozlíšenie full HD, ide teda v prvom rade o full HD kameru s možnosťou 4K záznamu. Záznam v HDR je možný v dvoch stupňoch: high a low. Prvý je určený predovšetkým na dodatočnú úpravu – gradáciu. Možno ním skutočne dosiahnuť záznam s vysokým dynamickým rozsahom. V režime low sa záznam dá použiť aj bez úpravy, treba však počítať s tým, že bude menej kontrastný. Panasonicu sa tentoraz podarilo zlepšiť aj nočné filmovanie. Na to, že kamera používa miniatúrny 1 2/3" senzor, sú výsledky pomerne presvedčivé, podarilo sa účinnejšie potlačiť šum. Musíme konštatovať, že v tomto ohľade si počínala lepšie ako HC-X1000 (PC REVUE č. 2/2016). Dodávaná batéria udrží kameru pri živote asi 50 minút, v prípade, že používate trikové režimy, spotreba je vyššia.

PARAMETRE:

• 1/2,3-palcový CMOS, 18,9 megapixela
• MP4 záznam v rozlíšení až 4K (3840 × 2160 25p/24p), 72 Mb/s
• 20× optický zoom; 25× / 40× iZoom (4K / HD)
• Foto 24,5 Mpx
• Záznam slow-motion (full HD)
• Záznam zvuku DD 5.1, LPCM Stereo
• Elektronický hľadáčik 1,55 Mpx
• LCD displej 16:9, 3", 460 800 bodov
• Funkcia diaľkového ovládania Wi-Fi, pripojenie ďalších dvoch kamier
• Možnosť streamovania cez Wi-Fi
Cena: 999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, nízka hladina šumu, výborný objektív, ovládanie Wi-Fi, hľadáčik
- Nepraktické ručné ovládanie, trikové režimy iba vo full HD, nepraktická krytka sánok

HODNOTENIE:

Kvalita videa: 100 %
Kvalita zvuku: 90 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 60 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 80 %

VERDIKT:

Panasonic svojou kamerou jasne dáva najavo, že aj v čase rôznych fotomobilov má videokamera význam. Zábery z kamery sú naozaj vynikajúce, veľmi kvalitný je aj záznam zvuku. Jediným priamym konkurentom je v súčasnosti model Sony AX53, ktorý prichádza aj s podobnou cenou. HC-VXF990 si nerobí nároky stavať sa do roly profesionálnej kamery, no ak hľadáte niečo malé a skladné, s kvalitným výstupom na cesty, môže to byť pre vás zaujímavá voľba. Ukážkové video v 4K rozlíšení si môžete pozrieť na našom webe.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

mikrofónoý vstup reakcia na: Panasonic HC-VXF990EBK

2.8.2018 15:08
kamerá má, viď manuál výrobku
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať