NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

“Zelený” perovskit by mohol napájať inteligentné zariadenia svetlom zo žiaroviek

0

Vedci z Imperial College v Londýne, Cambridgeskej univerzity a čínskej Soochow University zistili, že nové zelené materiály, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú pre solárne panely novej generácie, by mohli byť užitočné aj pri získavaní energie z umelého svetla. Ich štúdia bola uverejnená v časopise Advanced Energy Materials.

Tím skúmal „materiály inšpirované perovskitom“, ktoré boli vyvinuté s cieľom obísť problémy perovskitov, určených pre solárne články novej generácie. Hoci výroba perovskitov je lacnejšia ako výroba tradičných solárnych panelov na báze kremíka, pričom poskytujú podobnú účinnosť, ich nevýhoda je v tom, že obsahujú toxické olovnaté látky.

To viedlo k vývoju ekologickejších materiálov podobných perovskitom, ktoré sú založené na bezpečnejších prvkoch ako bizmut a antimón. No tie nie sú také účinné pri absorpcii slnečného žiarenia. Tím však zistil, že sú oveľa efektívnejšie pri absorpcii svetla v interiéroch, pričom ich účinnosť je sľubná na komerčné použitie.

SAMSUNG_07M2 Advertisement

Vedci preukázali, že energia poskytovaná týmito materiálmi pri umelom osvetlení je dostatočná na napájanie elektronických obvodov. Materiály inšpirované bezolovnatým perovskitom by preto čoskoro mohli umožniť výrobu bezbatériovej nositeľnej elektroniky či zariadení pre inteligentné domácnosti a inteligentné mestá.

Zdroj: imperial.ac.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať