PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Perovskitovo-kremíkový tandem prelomil bariéru účinnosti solárnych článkov

0

Vedci pokorili rekord v účinnosti tandemových kremíkových-perovskitových solárnych článkov, keď po prvýkrát prekonali míľnik 30 percent. Kremík už dlho dominuje v priemysle solárnych článkov vďaka solídnej kombinácii účinnosti, odolnosti, nákladov a jednoduchosti výroby. Účinnosť týchto solárnych článkov sa postupne zvyšovala, ale so súčasnými zariadeniami, ktoré sa blížia k teoretickému limitu materiálu 29,4 percenta, nezostáva veľa priestoru na rast.

Perovskit sa objavil ako alternatíva, ale to neznamená, že sa nahrádza kremík. Tieto dva materiály totiž veľmi dobre spolupracujú, absorbujú rôzne vlnové dĺžky svetla – kremík vyniká v červenom a infračervenom svetle, zatiaľ čo perovskit sa zameriava na zelenú a modrú časť spektra. Tandemové kremíkovo-perovskitové solárne články preto majú potenciál dosiahnuť vyššiu účinnosť, než môžu samostatne. V roku 2018 bola rekordná účinnosť 25,2 percenta, tá však bola v roku 2020 zvýšená hneď dvakrát – najprv na 27,7 percenta, potom 29,15 percenta.

V roku 2021 sa rekord posunul ešte bližšie k 30 percentám. A teraz bol tento míľnik prvýkrát prekročený. Výskumníci z EPFL a CSEM vyvinuli tandemové kremíkovo-perovskitové solárne články s vysokou účinnosťou s použitím dvoch rôznych konštrukcií. Prvý dizajn tvoria perovskitové vrstvy nanesené z tekutého roztoku na hladký kremíkový povrch, ktoré dosiahli účinnosť 30,93 percenta. V druhom prípade sa na nanášanie perovskitu na štruktúrovaný kremíkový povrch použila technika hybridného parného a kvapalného roztoku, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť účinnosť 31,25 % pre solárny článok.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať