Peter Szeles: V softvérovom developmente vidím budúcnosť aj na Slovensku

Technológie
3

Špeciálny projekt

Softvér a jeho vývoj je pre IT firmy, ale aj pre koncových užívateľov, kľúčový. Ten by mal spoločne so zariadením fungovať bez akýchkoľvek problémov. Koniec koncov, bez softvéru by sme nemohli ani telefonovať. Aká je jeho budúcnosť?

Odpoveď na túto otázku nám prezradil Peter Szeles, ktorý je v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia ambasádorom v oblasti softvér developmentu. Okrem toho nám prezradil, prečo je jeho vývoj dôležitý.

Pôsobíte na pozícii Junior Application Developer, čo je náplňou Vašej práce?

Som zodpovedný za vývojovú časť v životnom cykle konkrétneho softvéru. Jednoducho povedané – je nejaká aplikácia, stránka, a za to, aby boli splnené požiadavky od klienta a aby program fungoval správne, zodpovedá developer. Naša spoločnosť je veľká a má mnoho tímov s rôznym zameraním. My sme jeden z tímov, ktoré sa venujú softvér developmentu.

Na akom projekte sa v súčasnosti podieľate?

Od roku 2018 po súčasnosť pracujem na projekte s názvom PegaBase. Nie je možno až taký známy, keďže nie je priamo na očiach verejnosti. Predstavte si, že teraz telefonujeme a spája nás BTS-ka. Táto BTS stanica komunikuje s mobilmi, ktoré sú prijímačom a zároveň aj vysielačom. Medzi dvomi komunikujúcimi sa za jednu milisekundu odohráva množstvo zložitých procesov cez niekoľko vrstiev serverov a počítačov, na ktorých bežia programy. Operátor tiež potrebuje softvér na spravovanie, monitorovanie a plánovanie týchto zariadení. Ďalej je dobré vedieť, sledovať a plánovať samotné geografické pokrytie krajiny, a pod. Všetky tieto programy si vyžadujú, aby tím developerov na nich pracoval, udržiaval ich a vylepšoval. A to je naša práca. Zjednodušené plánovanie.

Bežný používateľ tieto programy nikdy nebude používať, ale samotný operátor ich potrebuje, musí mať veci v poriadku. Náš softvér je zodpovedný iba za zverenú časť, ktorú používajú len v niektorých krajinách.

Ako dôležitý je hardvér pri vývoji softvéru?

V rámci vývoja, aj keď ja osobne nie som špecialista na hardvér, je hardvér dôležitý na to, aby softvér bežal rýchlo a spoľahlivo. Samotný vývoj sa deje na počítači, na ktorom beží operačný systém (OS), ten bez hardvéru a softvéru neexistuje. Okrem počítača potrebujeme aj nástroj, ktorý spája prácu developerov do jedného celku. Tento program tiež beží na hardvéri na vzdialenom serveri. Samotné odovzdávanie alebo doručenie produktu zákazníkovi prebieha virtuálne. Záleží už len na dohode, či produkt bude bežať na našom serveri alebo u klienta. Vidíme, že ak softvér nefunguje bez hardvéru, stagnuje aj vývoj. Dokonca, nie je jedno, aký hardvér na vývoj použijeme. Potrebujeme výkonné počítače a ešte výkonnejší server, aby naša práca nebola obmedzená rýchlosťou stroja, na ktorom pracujeme. 

Venujete sa aj oblasti UI/UX?

Áno, venujem sa aj tejto oblasti. Mojou úlohou je, aby to, čo vidí používateľ na obrazovke, bolo prehľadné. Som frontendista a som ním veľmi rád. Samozrejme, používateľský zážitok je veľmi dôležitý. Pojem UX vznikol pár rokov dozadu a zaoberáme sa aj ním.

Každý softvér je špecifický a musí byť prispôsobený používateľom. Ak by som vyvíjal Microsoft Excel, tak ho nemôžem vyvíjať tak, ako napríklad Facebook Messenger. Excel budú používať rôzne skúsení užívatelia, a to od jednoduchých tabuliek až po komplikované vzorce. Musí byť vytvorený tak, aby sa v ňom dokázal orientovať ktokoľvek. Musíme to vedieť zohľadniť, aby sa pri UX nestratili zámer a pointa softvéru. Môžem niečo navrhnúť, ale klient s tým nemusí byť stotožnený. Kľúčovým bodom je komunikácia. Spätná väzba používateľského zážitku od zákazníka je nesmierne dôležitá.  Od jeho spokojnosti závisí, či bude, alebo nebude vývoj úspešný.

Aké technológie pri vývoji používate?

Pri vývoji používame predovšetkým Java, SpringBoot, Maven, Angular, GitLab, CI/CD, Docker a používame aj AWS. GitLab je repozitár, ktorý používame na orchestrovanie a spájanie prác jednotlivých developerov do jedného celku na jednom bezpečnom mieste. Nástroj Jira od spoločnosti Atlassian používame napríklad na dokumentáciu a rozdeľovanie úloh v tíme. Spôsob vývoja je u nás agilný, čiže vyvíjame v scrume. Máme 4-týždňové šprinty, po ktorých si ukážeme výsledok práce a naplánujeme ďalšie úlohy.

Aká je podľa vás budúcnosť softvér developmentu?

Softvér development bude rásť celkovo vo svete, a teda aj u nás Slovensku. Naše košické univerzity sa vedia veľmi dobre prispôsobiť najnovším technológiám, aktualizovať predmety a zadania tak, aby študenti ovládali to, čo je aktuálne potrebné. Zo škôl vychádzajú študenti, ktorí sú pripravení na trh práce. Myslím si, že si veľa ľudí začína uvedomovať, že je to sféra, v ktorej si vie človek nájsť na 100 % prácu, minimálne na Slovensku a zvlášť v Košiciach. 

Nie každý sa chce venovať developmentu. Sedieť osem hodín za počítačom pri niečom abstraktnom a virtuálnom nemusí baviť každého a aj ja som si musel zvykať. Človek stráca prehľad o čase, lebo nič z toho hmatateľne neexistuje, v podstate ide len o 1 a 0.  Na druhej strane však  tieto jednotky a nuly virtuálne existujú a fungujú. Každá oblasť sa bude čoraz viac orientovať na transformáciu softvéru, a preto sa bude táto oblasť zväčšovať. Obmedzenie je len do takej miery, do akej máme obmedzenú našu predstavivosť, financie a technológie.

Prečo je dôležitá neustála údržba a vývoj softvéru?

Pre údržbu existujú viaceré dôvody. Počas používania softvéru sa môžu objaviť chyby, ktoré neboli odhalené v rámci jeho testovania. Tieto chyby je potrebné opraviť. Ďalej sa môžu objaviť nové požiadavky od používateľa, tie je potrebné doplniť.  A nesmieme zabudnúť na trh, ktorý sa neustále rozvíja a mení. Ak softvér nekráča s dobou, je dosť možné, že náš produkt zaostane za dopytom a mohli by sme teda  stratiť klienta.

Softvér sa mení aj s inými technológiami, ako napríklad cloud. Čo si o tom myslíte?

Ide o dobrú vec. Otvorím si počítač, spustím si Excel, a program využíva môj hardvér a procesor. Ak využívam cloudovú verziu office, tak aj online viem využívať všetky funkcionality na cloude, a to bez využívania vlastného hardvéru. Server je pritom hocikde na svete a môže byť oveľa rýchlejší ako môj počítač. Všetko je zálohované a mám k tomu prístup. Na cloude sa veľmi jednoducho deje údržba, objavujú sa nové technológie, všetko sa snaží transformovať do cloudových verzií, pretože to je  stabilnejšie a bezpečnejšie. Nový vývoj nezastavíme a objavujú  sa aj nové jazyky, prostredia a softvérové rámce. Vždy to závisí aj od požiadaviek vývojárov. Softvérové produkty, vývojové prostredia, softvérové rámce, hardvér a nové trendy v IT idú vedľa seba ruke v ruke.

 

 

Zobrazit Galériu

DT ITSO SK

Všetky autorove články

3 komentáre

Len tak ďalej chlapi, len aby vám z toho nepreplo, toľko vývoja a tlaky a málo času. Držte sa tam. reakcia na: Peter Szeles: V softvérovom developmente vidím budúcnosť aj na Slovensku

14.9.2021 13:09
Len tak ďalej chlapi, len aby vám z toho nepreplo, toľko vývoja a tlaky a málo času. Držte sa tam.
Reagovať

Macko reakcia na: Peter Szeles: V softvérovom developmente vidím budúcnosť aj na Slovensku

14.9.2021 13:09
Kto je Peter Szeles?
Reagovať

RE: Macko reakcia na: Macko

16.9.2021 11:09
A ty si kto ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať