ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

Technológie
15

Nemecký výrobca automobilov Opel uviedol na trh takzvané vozidlo na trvalo udržateľnú mestskú mobilitu, situované medzi elektrickým skútrom a malým osobným autom. Model Rocks-e má maximálnu rýchlosť iba 45 km/h a elektrický dojazd na jedno nabitie 75 km. Ak sa vám vozidlo zdá povedomé, je to tým, že elektrický mikromobil Rocks-e je postavený na rovnakej platforme ako minuloročný model Ami od Citroënu, a to vďaka amsterdamskej automobilovej nadnárodnej spoločnosti Stellantis.

Opel Rocks-e a Citroën AMI využívajú rovnaké technológie od Stellantisu. Rocks-e však nesie typické dizajnové prvky známe z iných modelov Opel, ako sú dvojfarebné podbehy kolies a hlavne prvok Opel Vizor. Dvojmiestny automobil, ktorý sa má na nemecký trh dostať na jeseň a na ďalšie trhy v roku 2022, je dlhý len 2,41 m a široký 1,39 m. Má hmotnosť 471 kg vrátane batérie a bude sa dodávať v troch výbavách. V Nemecku ho budú môcť riadiť ľudia už od 15 rokov. Dojazd na jedno nabitie podľa WLTP je len 75 km, ale toto malé vozidlo nie je určené na dlhé cesty mimo mesta.

Zameriava sa na tých, ktorí sa chcú dostať z jedného miesta na druhé v rámci mesta bez vypúšťania výfukových emisií. Batériu Rocks-e s kapacitou 5,5 kWh možno plne nabiť cez domácu sieť za 3,5 hodiny a nabíjací kábel dlhý 3 m je trvalo umiestnený vo vozidle. Súčasťou dodávky je aj adaptér na dobíjanie na verejných nabíjacích staniciach. Vozidlo má 14-palcové kolesá a malý polomer otáčania 7,2 m a malo by byť schopné zaparkovať na miestach, kde by vodiči plnohodnotných elektrických vozidiel nemohli.

SWAN_122021

Do mikromobilu sa nastupuje cez dvoje identických dverí, pričom dvere na strane vodiča sa otvárajú dozadu, zatiaľ čo dvere na strane spolujazdca sa otvárajú dopredu. Cestujúci majú k dispozícii panoramatickú sklenú strechu a dobrý výhľad do všetkých strán. Nie je tu veľký dotykový panel, aký nájdete vo väčších elektromobiloch, ale iba malý displej pred volantom, ktorý zobrazuje rýchlosť, režim jazdy, stav batérie, zostávajúci dojazd a počet najazdených kilometrov. Na stredovej konzole sa nachádza držiak na smartfón a k dispozícii je sprievodná mobilná aplikácia na získanie ďalších informácií o vozidle.

Batožinový priestor je, samozrejme, obmedzený, ale Opel počíta s tým, že v priestore určenom na nohy spolujazdca možno umiestniť batožinu s objemom až 63 litrov a vnútri je háčik na zavesenie veľkej nákupnej tašky. O podrobnejších špecifikáciách aj cene Opel mlčí. Citroën začal Ami predávať za 6000 eur, takže zrejme ani na kúpu tohto modelu nebudete musieť vylúpiť banku. Rocks-e bude k dispozícii aj na mesačný lízing za sumu „podobnú cene lístka na miestnu verejnú dopravu“.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

15 komentárov

VEĎ TO VYZERA AKO TOTO reakcia na: Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

6.9.2021 17:09
Veď to vyzerá ako Citroen AMI, jazdi to ako Citroen AMI, parametre to má ako Citroen AMI, ale sa to volá OPEL ROCK. DACIA byt to vyrobila za 3000E
Reagovať

vodicak reakcia na: Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

6.9.2021 08:09
Vodicak na to bude treba ...
Reagovať

RE: vodicak reakcia na: vodicak

8.9.2021 11:09
U nás konkrétne AM-ko ak sa to bez batérií zmestí do 350kg.
Reagovať

Nepotrebujete vodičák ? reakcia na: Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

6.9.2021 08:09
Ako ste prisli k tomu, ze by na toto auto nebol treba vodicak ?
Reagovať

RE: Nepotrebujete vodičák ? reakcia na: Nepotrebujete vodičák ?

6.9.2021 18:09
nijak, proste im len svihlo v bedni. ale to uz davno takze nic nove pod slnkom
Reagovať

RE: RE: Nepotrebujete vodičák ? reakcia na: RE: Nepotrebujete vodičák ?

11.9.2021 00:09
ty vole tuto diskusiu produkoval iny hlupak. ani sa neda reagovat na posledny prispevok

RE: RE: Nepotrebujete vodičák ? reakcia na: RE: Nepotrebujete vodičák ?

10.9.2021 21:09
a co to s tym ma splocne? u nas mozes od 15 jazdit na motorke. ale vodicak potrebujes. vodicak mas na to aby si ppotvrdil ze poznas predpisy a to plati v celej europe. Autor clanku ma hlavu na to aby si ju tlkol o klavesnicu.

RE: RE: Nepotrebujete vodičák ? reakcia na: RE: Nepotrebujete vodičák ?

8.9.2021 10:09
Zjavne ste prehliadli túto vetu:
V Nemecku ho budú môcť riadiť ľudia už od 15 rokov.

vam uz okrem obsahu reakcia na: Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

6.9.2021 07:09
pokryvkava aj spellechecker
Reagovať

Lacko je opity stale a klamar reakcia na: Mikroelektromobil do mesta, na ktorý nepotrebujete vodičák ani tučné konto v banke

6.9.2021 00:09
Lacko zase bluznis, henta pomala haraburda nie je do mesta ani na cesty. Moze ti to behat akurat po dvore.
Reagovať

RE: Lacko je opity stale a klamar reakcia na: Lacko je opity stale a klamar

6.9.2021 06:09
V Parizi prave schvalili maximalnu rychlost jazdy 30km/h , takze tych 45km/h je do mesta az az :-)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať