SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Plávajúce morské farmy by mohli nakŕmiť celý svet

1

Vedci z Juhoaustrálskej univerzity navrhli inovatívne riešenie naliehavých problémov spojených s nedostatkom sladkej vody a produkciou potravín. Predstavili priekopnícku koncepciu vertikálnych morských fariem plávajúcich v oceáne na obrovskom priestore a využívajúcich dva hojné a bezplatné zdroje: slnko a more. Výskumníci vytvorili sebestačný systém poháňaný solárnou energiou, ktorý premieňa morskú vodu na sladkú a pestuje plodiny, a to všetko bez potreby akéhokoľvek ľudského zásahu.

Vynález má potenciál na zmiernenie hroziacich globálnych kríz spojených so zmenšujúcimi sa zásobami sladkej vody a nedostatočnou produkciou potravín. Keďže sa predpokladá, že svetová populácia do roku 2050 vzrastie na desať miliárd, iniciatívy ako táto sú rozhodujúce pre udržateľnú a zdravú budúcnosť. Vertikálnu plávajúcu morskú farmu vytvorili profesor Haolan Xu a Dr. Gary Owens z Juhoaustrálskej univerzity.

Séria solárnych výparníkov sa postará o nasávanie morskej vody a zachytávanie solí v konštrukcii výparníka. Pod intenzívnymi lúčmi slnka tieto zariadenia vypúšťajú do atmosféry vyčistenú vodnú paru. Tá následne kondenzuje na vodných pásoch a je transportovaná do hornej rastovej komory s rastlinami. V ukážke z reálneho sveta výskumníci pestovali tri bežne konzumované odrody zeleniny – brokolicu, šalát a čínsku kapustu bok choy – s použitím len morskej vody.

Pozoruhodné na tom je, že celý tento proces si nevyžadoval žiadny ľudský zásah ani dodatočné zavlažovanie sladkou vodou. V inovatívnom dizajne sú výparníky strategicky umiestnené mimo komory na rast rastlín. Toto inteligentné usporiadanie zachováva cenný priestor v rastovej komore pre plodiny a minimalizuje riziko prehriatia a straty úrody, čo môže byť problém pri alternatívnych dizajnoch.

V minulosti už boli navrhnuté plávajúce farmy využívajúce tradičné fotovoltické panely na výrobu elektriny na prevádzku odsoľovacích jednotiek. Tieto systémy sú však energeticky aj finančne náročné na údržbu. Charakteristickým znakom výtvoru austrálskych výskumníkov je vertikálne usporiadanie výparníkov a rastových komôr, čo vedie k menšej celkovej ploche a optimalizácii plochy na produkciu potravín.

Okrem toho systém pracuje s pozoruhodnou účinnosťou a využíva silu slnečnej energie a morskú vodu na výrobu čistej vody a pestovanie plodín. Je plne automatizovaný, nákladovo efektívny a používateľsky prívetivý. Súčasný model slúži ako dôkaz konceptu a výskumníci pracujú na jeho rozšírení. Široké prijatie tejto technológie má potenciál výrazne zlepšiť život miliárd ľudí na celom svete.

Zdroj: greekreporter.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Titulok reakcia na: Plávajúce morské farmy by mohli nakŕmiť celý svet

4.3.2024 06:03
Sucasne farmy nemaju problem uzivit cely svet. Len to by ich nesmel niekto systematicky nicit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať