
"Plazmónová farba" pošle bežné farby do zabudnutia a prinesie aj účinnejšie solárne články
Výskumníci z Univerzity v Surrey vyvinuli nový typ plazmónovej farby, ktorá napodobňuje štrukturálnu farbu motýlích krídel. Farba je vyrobená z drobných častíc hliníka, ktoré interagujú so svetlom podobne ako šupiny na motýlích krídlach a vytvárajú žiarivé farby bez použitia pigmentov alebo farbív. Farba sa vyrába tak, že sa na povrch najprv nanesie vrstva nanočastíc oxidu kremičitého. Potom sa na povrch pridajú hliníkové častice, ktoré vytvoria tenkú vrstvu hrubú len niekoľko atómov.
Táto vrstva interaguje so svetlom spôsobom, ktorý vytvára jasné, dúhové farby viditeľné na motýlích krídlach. Táto technológia má celý rad potenciálnych aplikácií, od vytvárania farebných náterov pre autá a budovy až po vývoj nových typov senzorov a displejov. Výskumníci sa tiež domnievajú, že farba by sa mohla použiť na vytvorenie účinnejších solárnych článkov, keďže hliníkové častice by mohli pomôcť zachytiť a premeniť viac slnečného svetla na elektrickú energiu.
Jednou z hlavných výhod plazmónovej farby je jej udržateľnosť. Tradičné pigmenty a farbivá používané vo farbách môžu mať značný vplyv na životné prostredie, a to tak z hľadiska ich výroby, ako aj likvidácie. Naproti tomu plazmónová farba nevyžaduje žiadne pigmenty ani farbivá a použité hliníkové častice sú bežným a hojne dostupným materiálom.
Ďalšou výhodou plazmónovej farby je jej trvanlivosť. Na rozdiel od tradičných pigmentov a farbív, ktoré môžu časom vyblednúť, farby vytvorené hliníkovými časticami sú stabilné a dlhotrvajúce. Výskumníci sa domnievajú, že plazmónová farba by sa mohla vyrábať za podobné náklady ako tradičné farby. Náklady na hliníkové častice použité v farbe sú relatívne nízke a výrobný proces je pomerne jednoduchý.
Celkovo je vývoj plazmónovej farby vzrušujúcim prelomom v oblasti materiálovej vedy. Táto technológia má potenciál spôsobiť revolúciu v odvetví farieb, ako aj pripraviť pôdu pre nové typy senzorov, displejov a solárnych článkov. Plazmonická farba je vďaka svojej udržateľnosti, trvanlivosti a potenciálu nákladovej efektívnosti sľubnou novinkou vo svete materiálovej vedy.
Zdroj: newatlas.com.