SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

"Plazmónová farba" pošle bežné farby do zabudnutia a prinesie aj účinnejšie solárne články

2

Výskumníci z Univerzity v Surrey vyvinuli nový typ plazmónovej farby, ktorá napodobňuje štrukturálnu farbu motýlích krídel. Farba je vyrobená z drobných častíc hliníka, ktoré interagujú so svetlom podobne ako šupiny na motýlích krídlach a vytvárajú žiarivé farby bez použitia pigmentov alebo farbív. Farba sa vyrába tak, že sa na povrch najprv nanesie vrstva nanočastíc oxidu kremičitého. Potom sa na povrch pridajú hliníkové častice, ktoré vytvoria tenkú vrstvu hrubú len niekoľko atómov.

Táto vrstva interaguje so svetlom spôsobom, ktorý vytvára jasné, dúhové farby viditeľné na motýlích krídlach. Táto technológia má celý rad potenciálnych aplikácií, od vytvárania farebných náterov pre autá a budovy až po vývoj nových typov senzorov a displejov. Výskumníci sa tiež domnievajú, že farba by sa mohla použiť na vytvorenie účinnejších solárnych článkov, keďže hliníkové častice by mohli pomôcť zachytiť a premeniť viac slnečného svetla na elektrickú energiu.

Jednou z hlavných výhod plazmónovej farby je jej udržateľnosť. Tradičné pigmenty a farbivá používané vo farbách môžu mať značný vplyv na životné prostredie, a to tak z hľadiska ich výroby, ako aj likvidácie. Naproti tomu plazmónová farba nevyžaduje žiadne pigmenty ani farbivá a použité hliníkové častice sú bežným a hojne dostupným materiálom.

Predplatné NEXTECH 2021

Ďalšou výhodou plazmónovej farby je jej trvanlivosť. Na rozdiel od tradičných pigmentov a farbív, ktoré môžu časom vyblednúť, farby vytvorené hliníkovými časticami sú stabilné a dlhotrvajúce. Výskumníci sa domnievajú, že plazmónová farba by sa mohla vyrábať za podobné náklady ako tradičné farby. Náklady na hliníkové častice použité v farbe sú relatívne nízke a výrobný proces je pomerne jednoduchý.

Celkovo je vývoj plazmónovej farby vzrušujúcim prelomom v oblasti materiálovej vedy. Táto technológia má potenciál spôsobiť revolúciu v odvetví farieb, ako aj pripraviť pôdu pre nové typy senzorov, displejov a solárnych článkov. Plazmonická farba je vďaka svojej udržateľnosti, trvanlivosti a potenciálu nákladovej efektívnosti sľubnou novinkou vo svete materiálovej vedy.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Service & Operations Manager reakcia na: "Plazmónová farba" pošle bežné farby do zabudnutia a prinesie aj účinnejšie solárne články

15.3.2023 07:03
(Please kindly forward this to your CEO, because this is urgent. If you believe this has been sent to you in error, please ignore it. Thanks)

Dear CEO,

This email is from China domain name registration center, which mainly deal with the domain name registration in China. On 14-03-2023, we received an application from Hongqing Ltd requested "itnews" as their internet keyword and China (CN) domain names (itnews.cn, itnews.com.cn, itnews.net.cn, itnews.org.cn). But after checking it, we find this name conflict with your company name or trademark. In order to deal with this matter better, it's necessary to send this message to your company and confirm whether this company is your distributor or business partner in China?

Best Regards
Wade Liu | Service & Operations Manager
China Registry (Head Office)
Tel: +86-2161918696
Fax: +86-2161918697
Mob: +86-13816428671
6012, Xingdi Building, No. 1698 Yishan Road, Shanghai 201103, China
Reagovať

Solarkove platnicky. reakcia na: "Plazmónová farba" pošle bežné farby do zabudnutia a prinesie aj účinnejšie solárne články

14.3.2023 04:03
Den ma v styroch dimenziach iba 24 hodin . Clovek nie je stroj , a aj keby bol , pokazi sa raz ,alebo mu dojdu baterky. Japonci makaju ako fretky 15 hodin denne a su z toho hotovi. Azijske klikyhaky aj ruska azbuka su odsudene na zanik. Co z toho vsetkeho vyplyva? Solarka su dobra vec , ale na odbyt idu teraz dobre hlavne hlavne a naboje ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať