
Revolučné batérie Lignode budú lacnejšie, ekologickejšie a poskytnú dlhší dojazd
Lignode, spoločný podnik fínskych spoločností Stora Enso a UPM, vzbudila rozruch v odvetví batérií pre elektrické vozidlá (EV) svojimi novými lítium-iónovými batériami na báze lignínu. Očakáva sa, že táto technológia zvýši účinnosť a udržateľnosť batérií pre elektrické vozidlá, ako aj zníži náklady. Lignín je prírodný polymér, ktorý sa nachádza v stenách rastlinných buniek, a po celulóze je to druhý najrozšírenejší obnoviteľný polymér na Zemi. Doteraz sa lignín považoval za odpadový produkt papierenského a celulózového priemyslu. Spoločnosť Lignode však tento odpad premieňa na cenný zdroj pre priemysel elektrických vozidiel.
Nové batérie sa vyrábajú extrakciou lignínu z drevnej hmoty, ktorá sa potom spracuje na prášok a skombinuje s ďalšími materiálmi na vytvorenie vodivého polyméru. Tento polymér sa potom používa ako katóda v batérii. Použitie lignínu ako suroviny znižuje potrebu nákladných a životné prostredie poškodzujúcich materiálov, ako sú kobalt a nikel. Lignódové batérie boli testované v elektrických vozidlách a preukázali sľubné výsledky. Majú vyššiu hustotu energie ako tradičné lítium-iónové batérie, čo znamená, že dokážu uskladniť viac energie na menšom priestore. Tým sa zvyšuje dojazd elektromobilov, ktoré sú tak praktickejšie na každodenné používanie.
Nové batérie majú tiež menší vplyv na životné prostredie ako tradičné lítium-iónové batérie. Pri výrobe tradičných batérií sa používajú toxické chemikálie a vysokoenergetické procesy, ktoré majú výrazný vplyv na životné prostredie. Naproti tomu výroba batérií Lignode si vyžaduje menej energie a menej toxických chemikálií, čo z nich robí udržateľnejšiu možnosť.
Ďalšou výhodou batérií Lignode je, že sú cenovo dostupnejšie ako tradičné lítium-iónové batérie. Náklady na výrobu lítium-iónových batérií závisia najmä od ceny použitých surovín. Očakáva sa, že použitie lignínu ako suroviny výrazne zníži náklady na výrobu batérií, čím sa elektrické vozidlá stanú dostupnejšími pre spotrebiteľov. Spoločnosti Stora Enso a UPM plánujú komercializovať túto technológiu prostredníctvom svojho spoločného podniku Lignode. Spoločnosť už získala záujem od niekoľkých veľkých výrobcov automobilov a očakáva sa, že technológia bude k dispozícii na použitie v elektrických vozidlách v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.
Batérie Lignode majú potenciál spôsobiť revolúciu v odvetví elektrických vozidiel zvýšením účinnosti a udržateľnosti batérií pre elektrické vozidlá, ako aj znížením nákladov. Použitie lignínu ako suroviny je významným krokom smerom k hospodárstvu, v ktorom sa odpadové produkty menia na cenné zdroje. Okrem výhod tejto technológie je významné aj partnerstvo medzi spoločnosťami Stora Enso a UPM.
Obe spoločnosti sú lídrami v lesnom priemysle a ich spoločný podnik je dôkazom dôležitosti spolupráce a inovácií pri presadzovaní udržateľnosti. Keďže dopyt po elektrických vozidlách neustále rastie, vývoj účinnejších a udržateľnejších batérií bude mať zásadný význam. Batérie Lignode sú sľubným krokom k dosiahnutiu tohto cieľa a majú potenciál výrazne ovplyvniť budúcnosť dopravy.
Zdroj: thecooldown.com.