XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Podľa čoho by ste mali vybrať systém ERP v roku 2021

0

Trvalo to dlho, ale Toyota nás predsa len na­učila optimalizovať výrobné procesy. Keď sa však pozrieme na situáciu v administratíve, ­vidíme tam plytvanie časom a peniazmi na každom rohu. Ponúkame preto päť bodov, na ktoré sa oplatí pozrieť, keď sa odhodláte urobiť veľké upratovanie v procesoch a zapojiť softvérový nástroj ERP. Stále môžete ušetriť.

Procesy sa týkajú aj minifiriem

Procesy nie sú žiadne magické slovo, ktoré sa nachádza v slovníku výlučne veľkých korporácií. Každá organizácia ich má už od začiatku svojej existencie – firma, neziskovka, športový klub, ministerstvo alebo obecný úrad. Každý subjekt plní svoje poslanie tým, že prijíma objednávky a snaží sa ich vybaviť na spokojnosť objednávateľa. Všetko, čo sa nachádza medzi tým, je proces. 
Častá chyba majiteľov a manažérov je obstaranie nového softvérového nástroja ERP na riadenie podniku bez úvodnej analýzy procesov. Potom ostáva len dúfať a modliť sa, že softvér vyrieši automaticky väčšinu ich problémov a starostí.

Podľa mojich skúseností potrebujeme na úvod poznať odpovede na tri kľúčové otázky: Čo klient chce riešiť v oblasti administratívy? Čo klient skutočne potrebuje riešiť?  Čo konkrétny nástroj ERP dokáže riešiť? Prienik odpovedí na tieto otázky potom slúži ako štartovacia čiara.

Keď máme správnu úvodnú definíciu za sebou, poďme sa pozrieť na to, aké nároky môžeme mať na systémy ERP po roku 2020.

Radosť používať

Nástroj, s ktorým pracujem celý deň, má byť jednoduchý a prívetivý na používanie. Je čas priniesť nastupujúcej pracovnej generácii podnikový nástroj nového veku, ktorý budú s radosťou používať. Používateľské prostredie je extrémne dôležité najmä pre používateľov z radu mileniálov. Odporúčam pozrieť si a vyskúšať Odoo, ktoré je ocenené niekoľkými globálnymi cenami za inovatívnosť, a to nielen v oblasti UX (user experience). Na tomto odkaze nájdete skúšobnú verziu zadarmo: www.odoo.com/sk_SK/trial.

Vyhnite sa komplikovaným implementáciám

Nástroj ERP dnešnej doby vás nemôže obmedzovať neprimerane dlhým časom implementácie. Tento mindset sa nevyhnutne musel zmeniť v 21. storočí, keď nás tlačia rýchle zmeny na trhoch. Hľadajte systémy, v ktorých viete vlastnými silami do pár hodín nastaviť nové parametre, atribúty, ciele alebo celý proces pre nový produkt alebo službu.

Rastie spolu s vami

Máte viac firiem alebo pobočky v iných krajinách? Darí sa vám, prijímate nových zamestnancov, partnerov, dodávateľov, uvádzate nový produkt na trh, otvárate nový predajný kanál alebo rozširujete pobočkovú sieť? Je dôležité ostať v tomto smere flexibilný. Sústreďte sa na rast biznisu a nájdite si už v úvode informačný nástroj, ktorý bez väčších zásahov porastie spolu s vami.

Prepojte všetko so všetkým

Potvrdzujem, že platformy, ktoré obsahujú 99 percent všetkého, čo by ste mohli chcieť, existujú. Neobmedzujte sa teda. Ak máte čiastočné softvérové riešenia, ktoré fungujú, ale spolu prepojené nie sú, pravdepodobne zadávate veci viackrát a chýba vám komplexný prehľad o tom, čo sa vo vašej firme deje. Opäť dávam do pozornosti platformu Odoo, asi najjednoduchší nástroj, ktorý je na trhu. Má desiatky tisíc aplikácií vďaka decentralizovanej komunite vývojárov. Tieto aplikácie sú navzájom dokonale poprepájané a dovedú vás k úplnej automatizácii vašich procesov. Oceníte to nielen nákladovo, ale špeciálne aj počas pandemického obdobia home office.

Hľadajte lacnejšie a nájdete

Systémy ERP nie sú lacná záležitosť, ale mohli by byť. Okrem ceny softvéru stoja veľa interného času a úsilia, nákladov na zmenu. Čakajú na vás aj ďalšie výdavky v budúcnosti - na licencie, aktualizácie či zmeny. Aj z tohto dôvodu ostáva veľa firiem radšej na Exceli, mailoch a nanajvýš na cloudovom úložisku. Skúste sa držať spomenutých rád a podarí sa vám stlačiť dole všetky položky ako váš čas, čas vašich zamestnancov, potreba nových a nových zmien a implementácií, chyby či neistota.

Čo sa týka ceny samotného systému ERP, mám skúsenosti, že nové nástroje s veľkou komunitou vývojárov po celom svete, ako má aj spomínané Odoo, vedia poskytnúť pomer cena/výkon aj o 60 % nižší ako tradiční hráči na trhu.

Súčasná situácia s pandémiou COVID-19 nás núti na digitalizáciu a automatizáciu, čo je samo osebe dobrý trend. O čo viac papierov presunutých zo šuplíka do šuplíka potrebujete denne, o to horšie sa vám bude fungovať v dobe home office. Druhá vec je, že práve teraz viac než kedykoľvek predtým od krízy v roku 2008 si potrebujeme upratať náklady na strane softvéru aj zamestnancov. Vhodný systém ERP má byť skutočne ľahkým, rýchlym a flexibilným pomocníkom. Ak to tak nie je, hľadajte ďalej, nájdete.

 

 

Zobrazit Galériu

Rastislav Brenčič, 26 HOUSE

Všetky autorove články

Pridať komentár