SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Podvody na eBay: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, ak ste sa stali obeťou

Archív NXT
0

Aj vy ste sa už niekedy vybrali nakupovať na eBay? Určite ste sa vždy zamysleli, či je to úplne bezpečné, či vaše peniaze skončia tam, kde majú, či k vám kúpený tovar dorazí. Na čo si teda dávať pozor, keď robíte biznis s obchodníkmi na eBay, a ako sa podvodom môžete vyhnúť? Na spravodajskom portáli WeLiveSecurity.com sa tým zaoberal britský bloger Rob Waugh.

Podvod číslo 1: Kupujete fotku?

Už niekoľkokrát bol zaznamenaný prípad, že po ukončení aukcie posielali podvodníci fotografiu produktu, takže nový MacBook ste mali iba na veľmi drahej fotografii. Tvrdili, že presne o nej hovoril inzerát. Ako sa tomu vyhnete? Prečítajte si inzerát naozaj veľmi pozorne, príliš nízka cena je ako prvá podozrivá. Samozrejme, preverte si aj obchodníka - akú má históriu.

Podvod č. 2: Auto, ktoré je aj nie je

Zaznamenané sú podvody s autami. Idete kúpiť cez eBay auto a predajca vás požiada urobiť transakciu mimo portálu. Keď si prídete auto vyzdvihnúť, naozaj tam môže byť. Akurát predajca o vás nič nevie, jeho inzerát totiž na eBay skopírovali. Ako tomu predísť? Peniaze vždy dajte až pri preberaní auta. No ešte predtým si dobre prezrite predajcu a jeho hodnovernosť. Navyše eBay vás nechráni pri kúpe auta, zrejme to teda nie je najlepšie miesto, kde ho hľadať.

Podvod č. 3: Nedostanete nič

Predajca na eBay má inzerát, ktorý vyzerá úplne legitímne. Dohodnete sa a pošlete mu peniaze. No nakoniec svoj tovar nedostanete. Predajca vás jednoducho okradol - stáva sa to najmä pri spomínaných autách alebo nehnuteľnostiach. Preto ani dom si cez eBay radšej nekupujte, naozaj to nie je dobrý nápad a nie je to bezpečné. Čo sa týka menších tovarov, určite si predajcu dobre prekontrolujte, prípadne mu pošlite správu. No a ak sa vám to pri menšom tovare naozaj stane, eBay by vám mal peniaze vrátiť. Poistka sa však na reality nevzťahuje.


Podvod č. 4: Phishingový e-mail ako z eBay

On-line kriminálnik vám pošle e-mail, ktorý vyzerá ako správa z eBay. Je v ňom odkaz na eBay, kde by ste mali zadať svoje heslo, prezrieť platby a podobne. Veľmi chcú, aby ste na odkaz klikli, dostanete sa ním na podvodnú stránku, ktorá je vernou kópiou eBay. Odošlete svoje údaje a zločinec sa dostane k vašim dátam. Platia tu všetky rady ako pri každom inom phishingu (aktualizovaný antivírus je povinnosť), najlepšie však bude, ak budete svoje veci spravovať priamo v eBay, a nie odklikom zo správy. A vždy v prehliadači sledujte, či ste na skutočnej stránke eBay.

Verím, že vám tieto rady pri najbližšom on-line nakupovaní cez službu eBay pomôžu. Aj tento mesiac želám bezpečné surfovanie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať