SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Podvody s DPH sú najvypuklejším problémom slovenskej ekonomiky

Tlačové správy
0

Osem z desiatich biznis lídrov na Slovensku očakáva v roku 2017 mierne zlepšenie alebo nezmenený stav našej ekonomiky. Za najväčšiu bariéru rastu svojich firiem označili nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V oblasti daní by uvítali najmä zjednodušenie súvisiacej administratívy. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu KPMG Pulse of Economy 2016, ktorý sa uskutočnil v deviatich krajinách regiónu strednej a východnej Európy.

Zjednodušenie daňových odvodov a s tým súvisiacej administratívy by uvítalo 73 % biznis lídrov na Slovensku. Minulý rok túto odpoveď však označilo až 84 % opýtaných. Viac ako polovica slovenských manažérov by tiež uvítala zavedenie systému rovnej dane z príjmu a zníženie sociálnych odvodov.

Manažéri v regióne strednej a východnej Európy (SVE) rovnako vnímajú ako najväčší problém v oblasti daní súvisiacu administratívu. Z takmer 800 respondentov prieskumu KPMG by zjednodušenie platenia daní ocenili viac ako tri štvrtiny, najviac v Rumunsku (až 92 % manažérov) a v Českej republike (86 %).

„Najmä menší podnikatelia s obmedzenými zdrojmi majú problém vysporiadať sa s administratívou, ktorú prináša súčasný systém výberu daní. Čas venovaný naplneniu týchto povinností ich uberá o možnosť naplno sa venovať rozvoju firmy. Platí to tak pre Slovensko, ako aj pre ostatné krajiny v regióne,“ konštatuje Ľuboš Vančo, predseda Rady partnerov, KPMG na Slovensku.

Z výsledkov tiež vyplynulo, že takmer dve tretiny slovenských vedúcich pracovníkov pokladajú za najväčšiu bariéru rastu obratu nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V prvej trojici sa ešte umiestnili silná konkurencia na trhu a novely zákonov. Pri tejto otázke sa naši respondenti zhodujú s manažérmi v regióne. Problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily pociťujú okrem našich najmä v susednej Českej republike a v Bulharsku.

Prieskum Pulse of Economy 2016 tiež poukázal na skutočnosť, že tak ako minulý rok, takmer tri štvrtiny respondentov v regióne SVE považuje za závažný problém tieňovú ekonomiku. Z jej foriem 45 % opýtaných pokladá za najpálčivejšie vyhýbanie sa daňovým povinnostiam utajovaním skutočných príjmov.

Na Slovensku vníma tieňovú ekonomika ako problematickú 83 % manažérov, čo je nárast o 9 % oproti prieskumu z roku 2015. Viac ako polovica (53 %) považuje za najvypuklejšie podvody s DPH. Je to dvojciferný nárast oproti minuloročnému prieskumu, kedy sa takto vyjadrili dve pätiny opýtaných.

Biznis lídri v rámci prieskumu označili aj najvýznamnejšie riziká pre podnikanie. Výsledky ukázali zásadný rozdiel vo vnímaní medzi respondentmi z krajín SVE a vo svete. Kým 45 % manažérov v našom regióne hlavné obavy spája s regulačnými rizikami, vo svete sa obávajú najmä o kybernetickú bezpečnosť. Slovenskí respondenti najväčšie obavy spájajú s reguláciami, získavaním talentov a operačným rizikom.

KPMG Slovensko

Všetky autorove články
ekonomika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať