PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Polestar Precept: Eko elektromobil vyrobený aj z plastových fliaš, korkového vinylu a rybárskych sietí

Technológie
0

Koncept Polestar Precept bude vystavený na ženevskom medzinárodnom autosalóne budúci mesiac. Polestar je subznačka Volvo a jej Precept je zameraný udržateľnosť. Polestar pri Precepte vyzdvihuje najmä nové materiály, ako sú „ľanové kompozity pre interiérové ​​panely a operadlá“, ktoré majú polovičnú hmotnosť a používajú o 80 % menej plastov ako bežné ekvivalenty. Čalúnenie sedadiel je zhotovené z 3D priadze vyrobenej z recyklovaných plastových fliaš, a to presne na mieru.

V opierkach hlavy je použitý recyklovaný korkový vinyl a koberce sú vyrobené z spracovaných rybárskych sietí. Polestar však nehovorí o tom, či sa tieto recyklované materiály môžu zasa recyklovať, keď vozidlo dosiahne koniec životnosti. Možno v Ženeve sa objavia ďalšie podrobnosti o udržateľnosti konceptu.

Každopádne však vozidlo vyzerá zaujímavo. Predná časť bez mriežky obsahuje rad senzorov, ktoré Polestar nazýva SmartZone. Zabudované inteligentné snímače upravujú jas stredu 15-palcového dotykového displeja, keď naň vodič siahne, aby sa uľahčilo čítanie a navigácia. Systém sledovania očí sa pokúša obsluhovať vhodné, kontextovo citlivé ovládacie prvky a monitoruje únavu vodiča. 

O dojazde sa síce nehovorí, ale upútavka obsahuje záber 12,5-palcovej digitálnej palubnej dosky Preceptu, ktorá ukazuje 500 km pri 80-percentnom nabití batérie. Precept bude používať OS Android Automotive od Googlu. Je to v podstate Android Auto, ibaže určený priamo do auta, nie ako rozhranie medzi ním a androidovým smartfónom. Znamená to hladšiu navigáciu a integráciu aplikácií na zábavu a možnosť sledovať streamované video, keď je Precept zaparkovaný alebo sa nabíja.

Niektoré inovácie Preceptu budú dostupné už v Polestare 3, plne elektrickom „výkonnom SUV“, na ktorom spoločnosť aktuálne pracuje. No na to, aby sa vozidlá Polestar stali atraktívnejšími a konkurenčnejšími, treba zvýšiť ich produkciu a dostupnosť.

Zdroj: inputmag.com.

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobilita auto elektrina doprava technika eko ekologia buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať