HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Potravinárske farbivá ako potenciálna nová zbraň v boji proti COVID-19

3

Laboratórium biomedicínskeho inžinierstva na Purdue University vyvinulo spôsob, ako by sa dali neutralizovať vírusy pretrvávajúce vo vzduchu pomocou aerosólov potravinárskych farbív schválených FDA. Inšpiráciou bola fotodynamická terapia, ktorá sa používa na lekárske ošetrenie aj v prípade niektorých druhov rakoviny.

Fotodynamická terapia používa fotosenzibilizátor, chemikáliu, ktorá reaguje s kyslíkom v prítomnosti svetla a vytvára kyslíkové voľné radikály, ktoré okrem iného ničia škodlivé patogény. Výskumníci zistili, že namiesto drahých lekárskych fotosenzibilizátorov sa na generovanie voľných radikálov vo viditeľnom svetle môžu využiť aj potravinárske farbivá.

Použili ultrazvuk na vytváranie aerosólov obsahujúcich potravinárske farbivo, aby sa farbivá mohli vznášať a udržať vo vzduchu. Zariadenie dezinfikujúce patogény vznášajúce sa vo vzduchu nazvali Photodynamic Airborne Cleaner. Osoba infikovaná SARS-CoV-2, ktorá kašle a kýcha, vytvára kvapky a aerosóly obsahujúce vírus, ktoré plávajú vo vzduchu a môžu spôsobiť infekciu.

Preto treba dezinfikovať veľké množstvá vzduchu v interiéroch, kde je veľa ľudí, aby sa znížila pravdepodobnosť prenosu. Kyslíkové voľné radikály môžu inaktivovať vírusy poškodením nukleových kyselín, proteínov a lipidov, z ktorých sú zložené. Tím chce teraz vyhodnotiť účinnosť fotodynamického čističa vzduchu proti prenosu SARS-CoV-2 vo vzduchu a otestovať bezpečnosť potencionálneho vdýchnutia a perorálneho príjmu aerosólov s potravinárskym farbivom.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid bezpečnosť vyskum

3 komentáre

To uz tu bolo reakcia na: Potravinárske farbivá ako potenciálna nová zbraň v boji proti COVID-19

27.8.2020 10:08
Nejaka firma ponukala riesenie na podobnej baze uz niekedy v marci/april. Zapadlo to do v balaste blbosti. Je to sice stale aktualne, ale nemozno ocakavat od tychto systemov, ze budu mat nejaky tah na branu cez lacne riesenia. Riesenie musi byt drahe, komplikovane a problematicke.
Reagovať

ozon reakcia na: Potravinárske farbivá ako potenciálna nová zbraň v boji proti COVID-19

26.8.2020 10:08
Hovorili ze ozon je skodlivy a nemame dychat ten smrad z kopirky a laserovky. A zrazu ze zbran proti virusom. No ano, ale aj proti kozi, hrtanu a plucam.
Reagovať

. reakcia na: Potravinárske farbivá ako potenciálna nová zbraň v boji proti COVID-19

25.8.2020 00:08
Napad je dobry, ale je to len pasivne menej nez polo-riesenie virusu. Treba zakazat davat cukor do chipsov, chleba, zavaranych uhoriek :D a pod. V TV by mal 2x denne bezat na kazdom kanaly program na precvicenie pluc - 20 min. rozcvicka. Plus by mali hovorit, ako sa stravovat. Treba radikalne zmenit lenivost/lahostajnost ludi ku zdraviu. Po 3 mesiacoch zrusit vsetky zakazy a vratit sa k normalnemu zivotu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať