PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Smartfón dokáže analýzou chôdze zistiť, či ste opití

3

Brian Suffoletto zo Stanfordovej univerzity v Kalifornii a jeho kolegovia z Pittsburskej univerzity v Pensylvánii chceli zistiť, či by sa dali využiť akcelerometre zabudované vo väčšine smartfónov na zistenie zmien v chôdzi, ku ktorým dochádza, keď sú ľudia opití. Urobili teda experiment.

Dali 22 dobrovoľníkom každú hodinu konzumovať miešaný nápoj s dostatočným množstvom vodky, aby koncentrácia alkoholu v ich dychu dosiahla 0,2 percenta (povolená hranica na jazdu motorovým vozidlom v USA je 0,08 percenta). Potom pripevnili smartfón na spodnú časť chrbta každého účastníka a počas nasledujúcich 7 hodín ich každú hodinu požiadali, aby prešli priamo 10 krokov, otočili sa a vrátili sa 10 krokov.

Vo viac ako 90 % prípadov mohli vedci použiť zmeny v chôdzi osoby, namerané akcelerometrom v telefóne, na predpovedanie, kedy koncentrácia alkoholu v dychu presiahla 0,08 %. Tím teraz chce zistiť, či možno dosiahnuť podobnú presnosť, keď sa telefón nachádza na rôznych pozíciách, napríklad keď ho osoba drží v ruke alebo ho má vo vrecku.

Predplatné NEXTECH 2021

Predchádzajúci výskum tímu priniesol poznatok, že polovica ľudí si neuvedomuje opitosť. Smartfón by mohol zistiť zmeny v chôdzi a zabrániť im viesť vozidlo, keď sú opití. Štúdia bola uverejnená v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum smartfon bezpečnosť

3 komentáre

. reakcia na: Smartfón dokáže analýzou chôdze zistiť, či ste opití

24.8.2020 12:08
Paranoidny autor, povedz nam, ktory telefon to dokaze zistit, ked to pises v nadpise....
Reagovať

RE: . reakcia na: .

26.8.2020 10:08
tam asi neslo o to ze ktory telefon, vtip je v tom ze vystup z akcelerometra dokaze urcit ci ma clovek problem s chodzou (a je teda niecim intoxikovany a urcite by nemal soferovat).
Reagovať

. reakcia na: RE: .

1.9.2020 16:09
Uz len z popisu detailov pokusu vypliva, ze spolahlivost bude mensia ako 50%. Tych 90% co spomenuli pri 22 ludoch neznamena nic. Preto pisem nech nezavadzaju, ze telefon alebo akcelerometer nieco dokaze.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať