SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Práca z domu a starostlivosť o zdravé telo

0

Práca z domu zastihla niektorých pracovníkov zvyknutých na kancelárske prostredie nepripravených. Namiesto kancelárskych stolov a stoličiek sa mnohí z nich musia uspokojiť s prácou na pohovke, pri kuchynskom stole alebo dokonca na podlahe. Navyše sa pohybujeme v oveľa menších priestoroch ako kedykoľvek predtým. To dáva našim chrbátom zabrať.

Ak pracujete osem alebo viac hodín denne s prenosným počítačom bez externého vybavenia (ako je klávesnica alebo myš), je veľmi pravdepodobné, že sa u vás objavia bolesti v oblasti krku a hornej časti chrbta. Takáto práca je v poriadku na pár dní, ale nie niekoľko týždňov či mesiacov. Odborníci sa zhodujú na tom, že pohovka je najhoršie miesto na prácu, aj keď spočiatku sa môže zdať pohodlná. Sedenie na nej však nabáda k poklesu pliec a predkloneniu hlavy, čím sa zaťaží celé telo.

Klúčový je výber miesta na prácu a správne vybavenie, čím sa nemyslia len notebook a monitor, ale aj správna stolička a stôl. Najdôležitejším vybavením, ktoré vám pomôže pri práci, sú klávesnica a myš, za ktorými nasleduje počítačový monitor a potom stôl a stolička. Ak nemáte k dispozícii monitor, pomocou kábla HDMI môžete pripojiť televízor, ktorý monitor zastúpi. Pokiaľ pracujete na notebooku, dôležité je zdvihnúť ho tak, aby horná časť displeja bola na úrovni očí.

Môžete pracovať hoci pri kuchynskom pulte, a ak sedíte na jedálenskej stoličke, položte si na sedadlo vankúš. Ak sa potom vaše chodidlá nedotýkajú podlahy, položte pod ne ďalší vankúš alebo škatuľu, aby ste predišli namáhaniu nôh. Treba zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu, odporúča sa občasný pohľad z okna a chôdza alebo beh hore a dole schodmi, aby ste sa rozhýbali. Takýto pohyb si doprajte každú polhodinu. Na chrbtové svaly môže pomôcť, ak si každú hodinu chvíľu poležíte na zemi s nohami v uhle 90 stupňov. Ak je to možné, počas telefonovania sa prechádzajte. Ak už nemáte inú možnosť a musíte pracovať na pohovke, nastavte si časovač tak, aby ste si pripomenuli, že musíte pravidelne vstať a chodiť.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
domacnost praca online notebook pocitac zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať