SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Práca z domu môže byť dlhodobo dobrá vec

0

Pandémia COVID-19 zmenila spôsob, ako uvažujeme o práci na diaľku. Karanténne opatrenia nás uväznili v domovoch a potrebná je vakcína a dlhý čas, kým sa vrátime do starých koľají. Dovtedy však strávime toľko času mimo kancelárií, že spôsob, ako dnes pracujeme, sa môže stať novou normou.

Niektoré spoločnosti už investovali veľa do podpory práce z domu, čo môže viesť k úplnému posunu v spôsobe ich práce.

Spoločnosti zo Silicon Valley už dlhé roky rozvíjali možnosti svojich znalostných pracovníkov na prácu z domu. No keď sa Marissa Mayer stala prezidentkou a CEO spoločnosti Yahoo, čoskoro ukončila podnikovú politiku práce na diaľku. Vo firme aj mimo nej sa to považovalo za kontroverzný akt. Napriek tomu ju nasledovala aj spoločnosť IBM, ktorá ukončila svoju dlhodobú politiku práce z domu v roku 2017. Zamestnanci mali na výber: buď prácu v kancelárii IBM, alebo ukončenie pracovného pomeru.

Tieto rozhodnutia boli čiastočne založené na viere, že spoločný pobyt na pracovisku je nevyhnutný na spoluprácu. To však nemusí byť vždy pravda. Open space kancelárie, ktoré sa začali využívať na mnohých pracoviskách, môžu v skutočnosti brániť interakcii. Štúdia The Royal Society zistila, že čím viac kolegov ľudia mohli vidieť, tým menej s nimi hovorili a uprednostnili písomnú komunikáciu. Po prechode do prostredia open space ľudia v priebehu 15 dní poslali o 56 % viac e-mailov v rámci kancelárie.

Pokiaľ ide o ďalšiu obavu týkajúcu sa práce z domu, stratu produktivity, výskumy ukázali, že zamestnanci pri práci z domu robia oveľa viac. Počas pandémie dokonca niektorí uvádzali, že doma sa menej rozptyľujú a dokážu sa lepšie sústrediť. Mesiac po oznámení novej politiky Yahoo Marissa Mayer pripustila, že hoci ľudia sú „viac kolaboratívni a inovatívni, keď sú spolu“, sú produktívnejší, keď sú sami.

V novej situácii boli firmy nútené umožniť prácu z domu pre všetkých okrem „nevyhnutných zamestnancov“, ktorí musia byť na pracovisku. Aj stredný manažment, ktorý bol v minulosti najväčším odporcom práce na diaľku, zistil, že to môže byť pozitívny a produktívny spôsob práce. Títo manažéri totiž boli zvyknutí riadiť ľudí, nie prácu. A teraz videli, že ľudia môžu pracovať na rôznych miestach a stále si robia svoju prácu. Spoločnosti, ktoré vyhodnotia, že boli schopné fungovať počas pandémie na diaľku, by sa mohli rozhodnúť, že budú teleprácu aj ďalej pravidelne využívať.

Ďalší argument v prospech práce na diaľku spočíva v tom, že každodenné dochádzanie do kancelárie je drahé, vyčerpáva to ľudí a zaťažuje životné prostredie. Odstránenie tohto putovania poskytuje kolektívnu výhodu. Podľa údajov z amerického sčítania ľudu sa dochádzanie do práce každoročne predlžuje. V roku 2018 až 14 miliónom pracovníkov trvala cesta do práce viac ako hodinu. A čím ďalej zamestnanec dochádza za prácou, tým je pravdepodobnejšie, že sa na pracovisku neukáže. Nemecká štúdia zistila, že pracovníci dochádzajúci do práce na veľkú vzdialenosť majú o 20 % viac absencií.

Aj keď IBM dala pracovníkom možnosť presunúť sa od práce z domu do firemnej kancelárie, pre mnohých to nebola opcia, pretože by sa museli presťahovať do veľkých a drahých miest, kde bolo ťažké nájsť si bývanie.

Tí, ktorí sa presúvajú do veľkej metropolitnej oblasti za prácou, musia rátať aj s poplatkami za dopravu. Prieskum spoločnosti LendingTree zaoberajúci sa nákladmi na dochádzanie do zamestnania zistil, že napríklad Newyorčania míňajú na dopravu do práce ročne takmer 10 000 dolárov.

Spoločnosti spoliehajúce sa predovšetkým na znalostných pracovníkov, ktorí môžu prácu jednoducho vykonávať z domu, by mohli urobiť život v mestách príjemnejším. Nie je to ilúzia, pretože v mestách by sa tak dalo doslova ľahšie dýchať. Videli sme, aký vplyv mali obmedzujúce opatrenia na kvalitu vzduchu a vody. Znečistenie ovzdušia sa znížilo po tom, čo ľudia dostali príkaz zostať doma. A práca z domu znamená menej ­dochádzania.

Zrdroj: pcmag.com

 

pcmag.com

Všetky autorove články

Pridať komentár