SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prečo vstupuje výrobca vysávačov do sveta elektromobilov?

Tlačové správy
0

Britský vizionár James Dyson, zakladateľ rovnomennej značky a technologický inovátor, pred časom oznámil, že pracuje na vývoji vlastného elektromobilu. Jeho zámer neprekvapí. Čo ho k tomu viedlo? 

Značka DYSON sa preslávila prvým bezvreckovým vysávačom na svete. Revolúciu v zabehnutých technológiách dokázala značka ultraľahkým fénom aj bezlopatkovým ventilátorom. O dva roky by sa medzi portfólio značky DYSON mal zaradiť aj elektromobil. Detaily sú zatiaľ zahalené tajomstvom; vie sa len to, že v pláne sú tri modely. Očakávania sú vysoké. Sám zakladateľ tvrdí, že jeho autá budú „radikálne odlišné“. Z celkovej investície viac ako 2 miliardy dolárov ide polovica len na vývoj nových palivových článkov. 

Motivácia zakladateľa značky vstúpiť na trh s elektrickými autami je jasná – ochrana životného prostredia. A nie je to len preto, že v roku 2040 Veľká Británia zakáže predaj nových benzínových a dieselových automobilov a do roku 2050 budú musieť mať všetky vozidlá nulové emisie. Podobné legislatívne opatrenia prijímajú mnohé ďalšie krajiny a práve tie nútia výrobcov automobilov hľadať alternatívne riešenia. James Dyson sa však rozhodol dávno predtým.

Málokto vie, že DYSON nakukol do sveta automobilov pred takmer tromi desaťročiami. Už v roku 1991 mala spoločnosť patentovaný cyklónový filter pre dieselové motory automobilov na zachytávanie pevných častíc. K jeho vývoju inšpirovali výsledky výskumu, podľa ktorého výpary z dieselových motorov spôsobili predčasnú smrť laboratórnych myší a potkanov. Prvé pracovné prototypy predstavili vývojári v britskom televíznom programe, no napriek sofistikovanejšiemu prepracovaniu nemal vtedy o tento systém nikto záujem. Firma projekt zastavila, ale James Dyson sa ambície nevzdal.

Namiesto zavedenia systému na filtrovanie emisií vo výfuku sa Dyson rozhodol riešiť problém už v zárodku a začal pracovať na vlastnom modeli elektromobilu. Do projektu je aktuálne zapojených niekoľko stoviek ľudí. „Prijali sme ľudí z automobilového priemyslu a pripojili ich k našim, ktorí možno nie sú špecialistami v tejto oblasti, ale zato sú vynaliezaví. Myslím si, že je to veľmi dobrý mix“,povedal James Dyson v interview pre portál WIRED.

Aby mal Dyson dostatočný priestor na vývoj automobilu, kúpil bývalú leteckú základňu RAF Hullavington. Základňu zrekonštruoval, presunul sem celú automobilovú divíziu a buduje tu kompletné vývojové a testovacie stredisko, vrátane skúšobného polygónu. Vývoj automobilu beží už piaty rok a výsledok by mal svet vidieť v roku 2020. „Keď sme to celé pre štyrmi rokmi začali, Tesla bola stále veľmi malá a nikto ešte skutočne neuvažoval o elektrických autách, takže nie sme v tomto žiadni oneskorenci. Videli sme, že to príde, investovali sme do vývoja batérií a odštartovali tento projekt“, dodáva otec značky. 

S čím príde DYSON do sveta elektromobility bude prekvapením. Určite jedinečným, a vzhľadom na doterajšie produkty možno takmer s istotou tvrdiť, že výsledný model bude v niečom prevratný a prvotriedny. 

Zobrazit Galériu

Seesame, s.r.o.

Všetky autorove články
elektronika biznis smart home domacnost auto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať