TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

7

Mark Zuckerberg oznámil, že jeho spoločnosť sa vzdáva názvu Facebook. Zmena značky je súčasťou veľkého plánu globálnej spoločnosti na rozvoj virtuálneho sveta, ale kritici tvrdia, že ide o pokus odvrátiť pozornosť od nedávnych kontroverzií. Spoločnosť síce zmenila svoj názov na Meta, ale aplikácia sociálnej siete Facebook si názov ponechá. Prijala aj nové logo. Cieľom zmeny názvu je spojiť „aplikácie a technológie spoločnosti pod jednu novú značku“, uvádza sa vo vyhlásení. Od spustenia Facebooku v roku 2004 spoločnosť kúpila aplikácie sociálnych sietí Instagram a WhatsApp.

Investovala aj do ďalších technológií vrátane digitálnej peňaženky Novi, zariadenia na videohovory Portal a systému virtuálnej reality Oculus. Veľkou súčasťou rebrandingu je zameranie na uvedenie metaverza do života. Skeptici však naznačujú, že ide len o snahu odpútať pozornosť od uniknutých kontroverzných dokumentov Facebooku. Dokumenty unikli od bývalého zamestnanca Facebooku a odhalili, ako firma ignorovala alebo bagatelizovala interné varovania o negatívnych a často škodlivých dôsledkoch, ktoré jej algoritmy sociálnej siete vytvárali na celom svete.

Čo je metaverzum? Ide o virtuálny svet, do ktorého sa môžete zapojiť a robiť tam teoreticky takmer čokoľvek. Tento koncept sa skúma napríklad aj vo filme Matrix, ale aj ďalších a často sa zobrazuje ako skorumpovaný systém, do ktorého utekajú ľudia žijúci v dystopickej spoločnosti. Mark Zuckerberg uviedol, že metaverzum bude miesto, kde budú môcť ľudia komunikovať, pracovať a tvoriť, a očakáva, že v nasledujúcich desaťročiach sa doň zapojí miliarda ľudí. Hoci nepredpokladá, že by na tom v krátkodobom horizonte zarobil, technologický magnát sa na túto myšlienku veľmi spolieha.

Ako sa vyjadril, verí, že metaverzum bude nástupcom mobilného internetu. Aký je význam slova meta? Je to predpona, ktorá znamená po alebo za a má označovať niečo, čo funguje na vyššej úrovni. V popkultúre však má aj iný význam: opisuje, keď si niečo uvedomuje samo seba. Metaverzum, ktoré si Zuckerberg predstavuje, je virtuálne prostredie, v ktorom by mohli používatelia (prostredníctvom digitálnych avatarov) navzájom komunikovať v reálnom čase.

V tomto rozsiahlom a pohlcujúcom priestore môžu používatelia na jednom mieste hrať hry, nakupovať digitálne komodity vrátane nehnuteľností, chodiť do školy, sledovať správy, stretávať sa s ľuďmi atď. V istom zmysle je to ďalšia verzia internetu.

Zdroj: abc.net.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

je to dobre reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

31.8.2022 14:08
Ale prečo mi píše aktualizovať a keď dám tak treba inštalovať a keď dám zase mi píše aktualizovať
Reagovať

Širší rozhľad reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

2.12.2021 09:12
Rada sa zdokonaľujem učím nové veci ,ešte chcem toho stihnúť v tomto kratkom pozemskom živote .
Reagovať

vata, vata, vata reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

1.11.2021 12:11
Jedná sa len o premaľovanie vonkajšej fasády po tom, čo sa stala značka facebook toxickou. V podstate sa už dávnejšie vedelo, len sa o tom otvorene nehovorilo, že facebook neslúži na nič iné, len na vývoj a testovanie umelej inteligencie na obrovskom množstve živých používateľov.
Reagovať

RE: radi Marka Zuckerberga podporíme. Nech aspoň niekto zbohatne, nie len samí žobráci tuná. reakcia na: vata, vata, vata

1.11.2021 16:11
Radi Marka Zuckerberga podporíme. Nech aspoň niekto zbohatne, nie len samí žobráci tuná. Nech si vyvinie kvalitnú umelú inteligenciu.
Reagovať

Wuáá, perfektnééé... reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

1.11.2021 12:11
Wuáá, perfektnééé...
Reagovať

Metastaza by bol spravny nazov reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

1.11.2021 10:11
Najvystiznejsi nazov by bol metastaza....
Reagovať

Habaďúra reakcia na: Prečo Facebook mení svoj názov a čo znamená Meta?

1.11.2021 05:11
Zase klamstvá
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať