S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement

Prečo sa zdá, že sa čas s pribúdajúcim vekom zrýchľuje, a čo s tým môžeme urobiť

2

Prečo sa nám s pribúdajúcim vekom desaťročia zdajú čoraz kratšie? A ako zastavíme čas, aby sme sa necítili ako v rozbehnutom nákladnom vlaku? Tu je niekoľko teórií o tom, čo vytvára fenomén nákladného vlaku. Vnímanie času je relatívne, deti ho vnímajú inak ako dospelí, pričom mladšie deti vnímajú čas ako bohatší na udalosti a staršie deti ho vnímajú ako lineárny.

Podľa maďarskej štúdie z roku 2023 uverejnenej v Nature Scientific Reports veľmi malé deti vnímali video „bohaté na udalosti“ ako dlhšie než video „bez udalostí“, hoci oba klipy mali rovnaké trvanie. Starším deťom a dospelým sa zdalo dlhšie jednotvárne video. Tento rozdiel vo vnímaní času sa pripisuje tomu, ako neuróny spracúvajú signály, pričom ich spracovanie sa s vekom spomaľuje. Ako starneme, naše neurónové siete narastajú do veľkosti aj zložitosti a v dôsledku toho spracúvajú vizuálne informácie pomalšie.

Toto pomalšie spracovanie znamená, že každú sekundu vytvárame menej mentálnych obrazov, ako keď sme boli mladší. Inými slovami, spracovanie rovnakého počtu mentálnych obrazov, aké sme robili v našej mladosti, teraz trvá dlhšie, čo je trochu kontraintuitívne, a tak sa nám zdá, že čas plynie rýchlejšie. Ďalšia populárna teória o tom, prečo sa čas v detstve vníma inak ako v dospelosti, je pomer jedného dňa, týždňa alebo roka k množstvu času, ktorý sme už prežili.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Pre 5-ročné dieťa je rok 20 % celého života, no pre 50-ročného človeka je to iba 0,2 % jeho života, takže má pocit, že čas ubehol oveľa rýchlejšie. Ide aj o to, koľko zmien sa udialo napríklad za rok. Rok v živote 5-ročného dieťaťa je plný rýchleho rastu a zmien, učenia a rozvoja. No rok v živote 50-ročného človeka pravdepodobne nie je veľmi odlišný od toho, keď mal 48 alebo 49 rokov. Takže 50-ročný človek, ktorý sa obzerá za minulým rokom, bude musieť spracovať oveľa menej zmien ako 5-ročný, preto sa mu zdá, že ten rok ubehol oveľa rýchlejšie.

Čo teda môžeme urobiť, aby sme sa vyhli fenoménu rozbehnutého nákladného vlaku? Profesor psychológie na Cornellovej univerzite Adam Anderson vykonal štúdiu, ktorá zistila, že naše vnímanie času môže súvisieť s rýchlosťou nášho srdcového tepu. Navrhuje preto spustiť stopky, zatvoriť oči a sústrediť sa na dýchanie tak dlho, kým podľa vás uplynie minúta. Potom si skontrolujte čas, aby ste zistili, aký presný bol váš odhad.

S_022025_RING Advertisement

„Môžete tak pocítiť, ako veľmi súvisí vaša skúsenosť s vaším telom s vašou skúsenosťou s časom,“ povedal Anderson. „Pomôže vám to naučiť sa tešiť z čistého prežívania času.“ Môžete takisto použiť sústredené dýchanie na zámerné spomalenie srdcovej frekvencie, a tým aj spomalenie vnímania času.

A napokon sa pokúste vnímať svet tak, ako ste ho vnímali ako malé dieťa. Všímajte si zázraky života. Zapojte sa naplno do všetkého, čo práve robíte. Všímajte si detaily a robte si mentálne obrázky, ako len môžete. Čas rýchlo plynie, keď sme rozptýlení, preto nám môže pomôcť upriamiť pozornosť na „tu a teraz“.

Zdroj: upworthy.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Chyba reakcia na: Prečo sa zdá, že sa čas s pribúdajúcim vekom zrýchľuje, a čo s tým môžeme urobiť

6.3.2025 11:03
Pre 50 ročného človeka je jeden rok 2% života... ...0,2% by to bolo pre 500 ročného človeka :-D
Reagovať

RE: Chyba reakcia na: Chyba

6.3.2025 12:03
Práve si dokázal, že redakčná AI postráda inteligenciu ale je umelá.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať