Pred zrážkou s asteroidom nás môžu zachrániť satelity

Technológie
2

Veľké satelity používané na televízne vysielanie by sa podľa štúdie európskej leteckej spoločnosti Airbus mohli rýchlo a ľahko zmeniť na odchyľovače asteroidov ohrozujúcich Zem. Štúdia bola vypracovaná na podnet Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá poverila vedcov pracujúcich pre Airbus, aby navrhli plán obrany proti prípadným zabíjackým asteroidom. 

Telekomunikačné satelity na geostacionárnej obežnej dráhe vo výške 36 000 kilometrov obiehajú okolo Zeme rýchlosťou zodpovedajúcou rotácii planéty, takže sa trvalo nachádzajú nad určitou oblasťou. Zvyčajne majú veľkosť menšieho autobusu a hmotnosť 4 až 6 ton, takže by mali dosť hybnosti na to, aby ovplyvnili trajektóriu blížiacej sa vesmírnej skaly.

Predplatné NEXTECH 2021

Napriek tomu, ako povedal Albert Falke, ktorý viedol štúdiu, bude treba, aby asi 10 takýchto satelitov zasiahlo asteroid so šírkou 300 metrov v krátkom čase po sebe, aby sa dostatočne zmenila jeho trajektória a vyhol sa našej planéte. V scenári, ktorý skúma Airbus, by v prípade, že astronómovia objavia asteroid na kolíznom kurze so Zemou, všetci výrobcovia satelitov na celom svete museli začať meniť telekomunikačné satelity, ktoré práve stavajú, na protiasteroidové zbrane.

Navyše všetky by sa museli vypustiť približne v priebehu jedného mesiaca, aby sa dostali k asteroidu zhruba v rovnakom čase. Kombinovaný efekt zrážky družíc s asteroidom môže zmeniť jeho trajektóriu iba o pár centimetrov, ale to by stačilo na to, aby sa vychýlil z kurzu a zabránilo sa katastrofe. Samozrejme, len vtedy, ak sa to stane dostatočne dlho pred očakávaným dopadom.

Zdroj: space.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

m1*v1=m2*v2 reakcia na: Pred zrážkou s asteroidom nás môžu zachrániť satelity

25.7.2021 17:07
6000kg*v1=1000kg*15000ms-1 , v1=15000/6=2500ms-1 Teda odchýlka na dvoch zdrazených satelitoch je cca 2,5kilometra za sekundu, čo je dosť na vychýlenie tonového asteroidu. Toto je len laický výpočet zachovnia hybnosti.
Reagovať

problém s číslami reakcia na: Pred zrážkou s asteroidom nás môžu zachrániť satelity

25.7.2021 13:07
Myšlienka zaujímavá, ale tak, ako je to napísané, nejako to nesedí:
1. družice sú cca vo výške 36 000 km na geostacionárnej dráhe,
2. ak by ta malo dôjsť k akcii odchýleniu asteroidu, ktorý letí cca 60 000 km/h, tak to je asi neskoro
3. koľko je to vlastne "dosť skoro?". , družice, ako je to popísané v článku, vychýlia trajektóriu o pír centimetrov, bude to postačujúce?
4. samozrejme, experti, ktorí sa týmto zaoberajú, toto všetko vedia, ibaže článok nie je dostatočne dôveryhodne napísaný
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať