SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

CRISPR dokáže blokovať replikáciu vírusu COVID-19

3

Austrálski vedci použili technológiu na úpravu génov CRISPR na úspešné blokovanie prenosu vírusu SARS-CoV-2 v infikovaných ľudských bunkách. Ich výskum publikovaný v časopise Nature Communications by mohol pripraviť pôdu na liečbu ochorenia COVID-19. Tento nástroj sa ukázal účinný proti vírusovým prenosom v laboratórnych testoch a čoskoro sa majú začať pokusy na zvieratách.

Tím použil enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa viaže na príslušné sekvencie RNA na novom koronavíruse a degraduje genóm, ktorý potrebuje na replikáciu v ľudských bunkách. Táto technika uspela aj v zastavení vírusovej replikácie vo vzorkách takzvaných „obávaných variantov“, ako je alfa. 

SWAN_TITULKA_0722

Hoci je na trhu niekoľko vakcín proti COVID-19, dostupné možnosti liečby sú stále pomerne obmedzené a iba čiastočne účinné, v najlepšom prípade znižujú riziko úmrtia o 30 percent.  Ideálnou liečbou bude jednoduchý antivírusový liek, ktorý sa užíva perorálne a pacientom sa podá hneď, ako budú mať pozitívny test na COVID-19. Tým by sa zabránilo ich vážnemu ochoreniu a následne by sa zmiernil tlak na nemocnice.

Tento prístup – testovanie a okamžitá liečba – by bol uskutočniteľný, iba keby sme mali lacný, orálny a netoxický antivírusový liek. Dúfame, že jedného dňa to dosiahneme týmto postupom pomocou génových nožníc,“ uviedla Sharon Lewinová z austrálskeho Inštitútu Petra Dohertyho pre infekcie a imunitu, vedúca autorka štúdie.

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

ciste bludy reakcia na: CRISPR dokáže blokovať replikáciu vírusu COVID-19

22.7.2021 15:07
ciste bludy
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: CRISPR dokáže blokovať replikáciu vírusu COVID-19

22.7.2021 13:07
Tak to je skvělé! Držím palce. Snad se to podaří, aby z toho nakonec nebyla vostuda.
Reagovať

Ak by sa im to podarilo... reakcia na: CRISPR dokáže blokovať replikáciu vírusu COVID-19

21.7.2021 18:07
.. tak ich podľa mňa čaká ašpirantúra na Nobelovu cenu za medicínu.
Ich technológia by sa po určitých modifikáciách asi dala použiť aj proti ďalším vírusovým chorobám - chrípka, prechladnutie...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať