ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Prelomová technológia by mohla stonásobne zvýšiť rýchlosť procesorov

2

Flow Computing, startup podporovaný fínskym technickým výskumným centrom VTT, tvrdí, že vyvinul paralelnú výpočtovú jednotku (parallel processing unit – PPU), ktorá dokáže zvýšiť výkon akéhokoľvek CPU až 100-krát. Spoločnosť už získala finančné prostriedky vo výške 4,3 milióna USD a verí, že jej technológia presúvajúca pracovné zaťaženie na PPU by mohla umožniť vývoj nových „super CPU“, ktoré sú úplne kompatibilné s existujúcim softvérom. 

PPU môže urýchliť starší softvér bez toho, aby si vyžadoval zmeny kódu, NPU a GPU, by nepriamo profitovali z jeho výkonu. Flow Computing tiež verí, že jeho PPU by mohli priniesť tento druh zvýšenia výkonu aj menším zariadeniam, ako sú smartfóny a hodinky. Cieľom Flow Computing je spolupracovať s poprednými CPU spoločnosťami, ako sú Intel, AMD, ARM, Qualcomm a NVIDIA, na spoločnom vývoji budúcnosti pokročilých počítačových CPU.

Spoločnosť plánuje celosvetovo licencovať svoju technológiu, keďže PPU je kompatibilný s akýmkoľvek CISC alebo RISC CPU a môže byť integrovaný do akejkoľvek architektúry návrhu. Hoci sú tvrdenia spoločnosti Flow Computing sľubné, ešte ich treba overiť, keďže čip ešte nevyrobila. V prípade úspechu by však tento prelomový objav mohol priniesť revolúciu do budúcnosti výpočtovej techniky, vďaka ktorej by procesory boli výrazne výkonnješšie, než je tradičná trajektória Moorovho zákona.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Prelomová technológia by mohla... reakcia na: Prelomová technológia by mohla stonásobne zvýšiť rýchlosť procesorov

17.6.2024 08:06
... ale jadrové hlavice sa hromadia a generálom statočne zadr. báva.
Reagovať

kLackova a kHubinskeho sprostost reakcia na: Prelomová technológia by mohla...

17.6.2024 18:06
kLackova a kHubinskeho sprostost
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať