SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Prelomový objav zvráti starnutie buniek

4

Vedci z Univerzity v Buffale urobili prevratný objav, ktorý by potenciálne mohol zvrátiť starnutie buniek. Štúdia uverejnená v časopise Science Advances sa zamerala na proteín s názvom NANOG, pomenovaný podľa legendárnej írskej krajiny Tír na nÓg, známej večnou mladosťou a vitalitou. Nadmernou expresiou NANOG v senescentných myoblastoch (embryonálnych prekurzoroch svalového tkaniva) sa výskumníkom podarilo zvrátiť kľúčové markery starnutia vrátane zlepšenia autofágie, energetickej homeostázy, genómovej stability, jadrovej integrity a mitochondriálnej funkcie.

Nadmerná expresia NANOG tiež zvýšila počet svalových kmeňových buniek u predčasne starnúcich myší, čo naznačuje potenciál omladenia starnúcich buniek. Dôležité je, že táto metóda sa vyhýba rizikám spojeným s preprogramovaním buniek do embryonálneho pluripotentného stavu.

Výskumníci dúfajú, že sa im podarí objaviť liečebné ciele v signalizačných alebo metabolických sieťach, ktoré napodobňujú účinky NANOG proti starnutiu, čo povedie k novej liečbe porúch súvisiacich s vekom. Bunkové starnutie, proces, pri ktorom sa bunky prestávajú množiť, ale odmietajú zomrieť, môže prispievať k rôznym stavom súvisiacim s vekom, ako sú rakovina, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a úpadok kognitívnych funkcií.

Tento objav vlastností NANOG proti starnutiu otvára vzrušujúce možnosti boja proti týmto stavom bez potreby preprogramovania buniek. Keďže vedci pokračujú vo výskume bunkovej senescencie a mechanizmov NANOG, potenciál liečby proti starnutiu je čoraz sľubnejší. Tento objav nás približuje k odhaleniu tajomstva dlhovekosti a ponúka nádej osobám trpiacim chorobami súvisiacimi s vekom.

 Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Nanoggenius reakcia na: Prelomový objav zvráti starnutie buniek

5.4.2024 22:04
Hura,len mat na to este dost prachov kokso! A hut do zivota v dnesnych depresivnych impotentnych časoch...
Reagovať

to reakcia na: Prelomový objav zvráti starnutie buniek

5.4.2024 19:04
pouzivate AI na vytvorenie obrazkov? Zacina mi byt nagrc s tych umelo vytvorenych veci...dufam, ze to coskoro pojde prec.
Reagovať

RE: to reakcia na: to

10.4.2024 07:04
presne! strasne ma to rozculuje. .uz to robia dlho a nielen tu lenivci!!
Reagovať

RE: to reakcia na: to

7.4.2024 21:04
Nielen na ilustračné obrázky, ale aj na články.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať