NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Priemerný Európan minie 148 kg papiera ročne

Tlačové správy
2


Znížiť a kompenzovať spotrebu papiera v bankovníctve možno digitalizáciou či výsadbou stromov

Kvôli odlesňovaniu prišiel celý svet od začiatku milénia o viac ako 1 mil. km² lesov. Pod tento výsledok sa podpísalo najmä poľnohospodárstvo. Medzi odvetvia najviac využívajúce obalový materiál, kvôli ktorého výrobe tiež dochádza k ubúdaniu lesov, patria potravinársky či farmaceutický priemysel. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa stromov preto 365.bank poukazuje na potrebu digitalizácie v bankových službách, zvyšovanie množstva bezpapierových procesov, ale aj výsadbu stromov, ktorá môže byť vhodnou kompenzáciou spotreby papiera zo strany bánk. Zároveň sa stáva súčasťou Mastercard Priceless Planet Coalition, ktorej cieľom je obnova lesov.

Podľa prieskumu americkej spoločnosti Printing Impressions patrí priemysel balených potravín, ako aj medicínskyfarmaceutický medzi odvetvia, ktoré spotrebujú najviac potlačeného papiera. Vydavateľstvá novín a kníh sú na treťom mieste. V top desiatke – na ôsmom mieste – sa umiestnilo bankovníctvo a poisťovníctvo.

„Pomôcť eliminovať alarmujúci úbytok lesov môže svojou trochou každý človek. V rámci bankových služieb možno znížiť spotrebu papiera využívaním digitálnych produktov, netlačením zmlúv na papier, uprednostnením elektronických výpisov pred papierovými či výberom hotovosti bez potvrdenky. Vďaka technológiám si môžu bankoví klienti založiť účet či načerpať úver úplne bez papiera v mobilnej aplikácii,“ hovorí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Ak by sme minuloročnú spotrebu papiera v krajinách Konfederácie európskeho papierenského priemyslu[1] prepočítali na počet obyvateľov, vyšlo by, že každý jeden Európan spotreboval 148 kíl papiera. Za celý rok 2020 sa totiž v týchto štátoch minulo celkovo 71 mil. ton papiera. Naproti tomu sa vyrobilo 85 mil. ton, pričom potrebných na to bolo 146 mil. ton dreva. Necelých 55 mil. ton papiera sa zozbieralo na zrecyklovanie.

„Najväčšími globálnymi producentmi papiera sú Čína, USA a Japonsko. Zaujímavosťou pritom je, že Slovensko sa zaraďuje podľa Svetovej banky medzi dvadsiatku najväčších svetových exportérov toaletného papiera,“ dodáva Jana Glasová, analytička 365.bank.

Výroba papiera, samozrejme, ani zďaleka nie je primárnym dôvodom celosvetového odlesňovania. Hlavným je poľnohospodárstvo. Kombináciou všetkých príčin však od začiatku milénia do roku 2016 stratil svet viac ako 1,3 mil. km² lesov.

Podľa 365.bank je preto potrebné riešiť aj otázku minimalizácie výrubu svetových lesov. Vhodnou alternatívou, ktorá kompenzuje spotrebu papiera v bankovom sektore, preto môže byť popri digitalizácii aj podpora projektov v oblasti systematického zalesňovania. Klienti banky tak založením účtu podporia aj vysádzanie zelene v rámci globálnej aktivity Mastercard Priceless Planet Coalition. Jej cieľom je zasadiť až 100 mil. stromov.

O 365.bank:
Aj digitálna, aj s pobočkami. Sme banka pre dnešných ľudí. Veríme, že súčasné technológie nám umožňujú byť pre klienta naozaj užitočnými. Preto prinášame bankovníctvo, ktoré je v digitále postavené na princípe „mobile first“. Do pobočiek prinášame nový, neformálny model obsluhy klienta, založený na priateľskom vzťahu. V centre všetkého, čo robíme, je klient. Bankovníctvo budujeme tak, aby bolo preňho jednoduché a príjemné na používanie. Našou ambíciou je byť takou bankou, ktorú budete chcieť používať každý deň. Viac na www.365.bank

 

[1] Ide o 18 krajín združených v organizácii CEPI (Konfederácie európskeho papierenského priemyslu)– Rakúsko, Belgicko, Česko, Slovensko, Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Talianska, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Francúzsko a Veľká Británia.

 

365.bank

Všetky autorove články

2 komentáre

fúj, nič bankám, všetci vytiahnite domov do ponožky, nech vás nezdierajú, máte pravdu v komentári, fúúúj 365 fúúúj 365 zlodeji reakcia na: Priemerný Európan minie 148 kg papiera ročne. Znížiť a kompenzovať spotrebu papiera v bankovníctve možno digitalizáciou či výsad

22.10.2021 14:10
zlodeji a zdierači, ešte aj za účet pýtajú výpalné banky hnusné
Reagovať

absolútne na hovno pý ár článok, choďte do ricinky tri šesť päťka reakcia na: Priemerný Európan minie 148 kg papiera ročne. Znížiť a kompenzovať spotrebu papiera v bankovníctve možno digitalizáciou či výsad

22.10.2021 13:10
absolútne na hovno pý ár článok, choďte do ricinky tri šesť päťka, prachy si necháme v ponožke doma a nič v banke, len desať evri na vedenie účtu a inak nič ničúčko nič, všetko mesačne vytiahneme do ponožky domov, nebudete vy na nás zarábať, zlodeji
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať