SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Prieskum AKO: Štyria z piatich Slovákov by dcére odporučili prácu v IT

Tlačové správy
1

Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Vyplýva to z prieskumu realizovaného prieskumnou agentúrou AKO, ktorého objednávateľom je spoločnosť DITEC. Na otázky prieskumníkov odpovedalo osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja.

Silná podpora

„S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad,“ hovorí výkonný riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity). Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji (24,8 %).

„Z vlastných skúseností aj zo skúseností mnohých kolegýň v sektore musím povedať, že predsudky stále pretrvávajú. Výsledky prieskumu a výrazná podpora respondentov pre ženy v IT nás v tomto smere príjemne prekvapili,“ hovorí obchodná riaditeľka DITEC Anna Záhorčáková.

Ženy si neveria

Prieskum však ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov (29,4 %), ale skoro až tretina žien (32,4 %). „Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ vysvetľuje Anna Záhorčáková.

Ako však ukazujú výsledky prieskumu, predsudky o tradičných rodových rolách v IT sa v našej spoločnosti postupne stierajú. Väčšina opýtaných si myslí, že je potrebné špeciálnymi aktivitami podporovať ženy v IT. Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. „Viac ako tretina (37,9  %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2 %) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to,“ dodal Václav Hřích.

Ditec

Všetky autorove články
ditec zeny IT praca technológie

1 komentár

Great info. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later! Danmark Trøje Børn reakcia na: Prieskum AKO: Štyria z piatich Slovákov by dcére odporučili prácu v IT

16.12.2019 02:12
Great info. Lucky me I recently found your site by
accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

Danmark Trøje Børn
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať