PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Robotika: robot Codey Rocky – ovládanie a programovanie z mobilnej aplikácie

Mikrokontroléry
0

Nedávno sme v článku https://www.pcrevue.sk/a/Robotika--E2-80-93-privetivy-robot-Codey-Rocky--ktory-inspiruje-deti-aby-zacali-programovat sme predstavili možnosti robota Codey Rocky od firmy Makeblock. Vo voľnom pokračovaní ukážeme možnosti ovládania a programovania cez mobilnú aplikáciu. Mimochodom načasovanie týchto článkov predstavujúcich atraktívne a cenovo dostupné roboty, ktoré rozvíjajú technickú tvorivosť a logické myslenie detí do predvianočného obdobia, kedy rodičia zvažujú aký darček svojim deťom kúpiť, nie je náhoda.   

Možnosti ovládania a programovania z mobilnej aplikácie sú ukázané vo videuPripomenieme, že robot Codey Rocky sa skladá z dvoch častí: pásového podvozku a modulu riadiacej jednotky. Po zasunutí riadiacej jednotky do slotu v prednej časti podvozku vznikne kompaktný robot vzhľadom vzdialene pripomínajúcim zvieratko. Na zadnej plošine zhora, zozadu aj zboku sú otvory mechanicky kompatibilné so spojovacími prvkami stavebnice LEGO Technic, takže na Codey Rocky môžete postaviť ľubovoľnú nadstvbu. Aj v osiach kolies sú otvory pre hriadele zo stavebnice LEGO Technic. 

Pri programovaní z počítača je robot, resp. jeho riadiaca jednotka robota pripojená cez USB kábel, takže pri tomto spôsobe pripojenia máte k dispozícii komfortné možnosti programovania, ale robot sa nedá z aplikácie ovládať a keďže je robot spojený s počítačom krátkym káblom, nemalo by to ani žiadny zmysel. Môžete však robota naprogramovať aby sa dal ovládať infračerveným diaľkovým ovládaním, ktoré nie je súčasťou balenia a je rovjnaké ako ovládanie pre robot mBot.

Naproti tomu ku smartfónu, alebo tabletu s mobilnou aplikáciou Makeblock, ktorá je k dispozícii v aplikačných obchodoch pre Android, alebo iOS je robot pripojený cez bluetooth, takže sa s ním deti môžu hrať v celej izbe. 

Mobilná aplikácia má tri sekcie:

Drive – v tejto sekcii môžete robota ovládať pomocou virtuálneho joysticku na dotykovej obrazovke, interaktívne definovať grafické vzory na maticovom displeji a aktivovať jednu zo šiestich preddefinovaných akcií, napríklad jazdu cik-cak, piruety na mieste a podobne  

Draw – v tejto sekcii nakreslíte prstom dráhu po ktorej sa bude robot po spustení pohybovať. Môžete napríklad po podlahe rozmiestniť prekážky a deti potom na displeji nakreslia kadiaľ sa bude robot pohybovať, aby do nich nenarazil. Deti tak získajú cit pre mierku.

Code – pomocou blokov dieťa vytvorí program, ktorý sa následne cez bluetooth prenesie do robota a spustí. Možnosti sú rovnaké ako pri programovaní z počítača v prostredí mBlock5

Mobilná aplikácia Makeblock je spoločná pre všetky roboty od tejto firmy, preto je potrebné vybrať správny typ robota a upgradovať verziu firmvéru

Na pripomenutie - možnosti robota pri ovládaní a programovaní z PC predstavené vo videu 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Makeblock Codey Rocky robot mBot robotika darček pre dieťa

Pridať komentár