SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Prihlásiť sa na očkovanie by malo byť jednoduché ako si objednať obed

0

Vyplniť dotazník, získať presný termín, dostať očkovaciu látku a viac sa netrápiť obmedzeniami - aj tak môže v praxi vyzerať jedna z najmasívnejších očkovacích operácií v dejinách.

V čase, keď veľká časť obyvateľstva s vakcináciou nesúhlasí, môžu jednoduchosť, rýchlosť a transparentnosť tohto procesu pomôcť zvýšiť dôveru ľudí a posilniť ich ochotu očkovanie podstúpiť.

Prihlásiť sa na očkovanie a absolvovať všetky potrebné úkony by preto nemalo byť o nič zložitejšie ako objednanie obeda cez aplikáciu. Dnešné technológie už niečo také umožňujú.

Krok za krokom

Základná podmienka úspešného vakcinačného systému je všeobecná dostupnosť. Občan má preto možnosť používať ho pro­stredníctvom smartfónu, webovej aplikácie či telefonicky.

Prvým krokom celého procesu je odpoveď na niekoľko jednoduchých otázok, ktoré pomôžu záujemcu zaradiť do niektorej z definovaných kategórií. Systém v nadväznosti na prioritu a plánovanú dostupnosť vakcín používateľovi automaticky pridelí termín alebo ho vyzve, aby počkal na notifikáciu. Zároveň mu vygeneruje QR kód, ktorý ho sprevádza celým procesom. Po úspešnom zaočkovaní záujemca môže využiť ponuku automaticky sa objednať na druhú dávku, pričom aplikácia mu termín pripomenie. Na záver získa digitálne potvrdenie (akýsi očkovací preukaz), ktoré má neustále k dispozícii v mobile, prípadne si ho môže vytlačiť a preukázať sa ním zamestnávateľovi, v škole alebo hoci aj pri nastupovaní do lietadla.

Dôležitá je dôvera

„Úspešné očkovacie IT riešenie musí spĺňať viacero podmienok,“ vysvetľuje IT odborník Michal Sucháň, princípy, ktorých sa pri jeho vývoji držali. „Malo by umožňovať prioritizáciu na základe jasných a prehľadných kritérií, aby štát vedel najskôr zaočkovať tých, ktorí to najviac potrebujú. Odstránením ľudského faktora sa zároveň zabezpečí, že nikto nebude zvýhodnený. Takéto riešenie musí mať navyše veľmi dobre zabezpečenú ochranu súkromia a musí byť také transparentné, aby ľudí neodrádzalo.“

Vakcinácia bude dostatočne účinná len v prípade, ak ju podstúpi väčšina obyvateľstva. Podľa prieskumu Európskej komisie z decembra ju však zvažuje len polovica respondentov zo Slovenska. Súčasťou úspešného očkovacieho systému by tak malo byť i monitorovanie používateľskej skúsenosti. Úrady vďaka nemu dokážu priebežne vyhodnocovať spokojnosť verejnosti s každou fázou vakcinačného procesu, a to nielen na celkovej úrovni, ale i v rámci jednotlivých demografických či lokálnych skupín.

Umožní im to rýchlo prispôsobovať svoju kampaň či riešiť výhrady verejnosti, ale v prvom rade lepšie chápať bariéry, ktoré bránia vyššej miere očkovania. Na základe presných dát potom vedia napríklad rozhodnúť o nasadení mobilných očkovacích tímov pre marginalizované komunity či lepšie odpovedať na obavy verejnosti.

Overené technológie

Času nie je nazvyš, a tak je dôležité, aby sa systém podarilo rýchlo nasadiť bez zdĺhavého testovania. Preto by mal fungovať na overených technológiách. „Naozaj netreba vymýšľať nič prevratné. Veľké firmy už dnes riešia logistické operácie veľkého rozsahu či integrácie dát. Navyše si dobre uvedomujú, aká dôležitá je spokojnosť ich zákazníkov a prečo by mali ich spätnú väzbu vyhodnocovať,“ vysvetľuje IT špecialista, prečo aj celoštátne využívaný systém na zabezpečenie očkovania môže vychádzať z existujúcich podnikových technológií.

Dôležité je, aby bolo vakcinačné riešenie postavené na jednej platforme. To umožňuje automatizovať celý proces od úvodného zaradenia do očkovacej kategórie cez získanie potrebných súhlasov až po objednávanie na jednotlivé termíny. Agilita overenej platformy umožní aj rýchle prispôsobenie systému presne na mieru požiadavkám úradov alebo situácií v teréne aj bez zložitého programovania a drahých profesionálnych úprav.

Systém sa navyše potrebuje integrovať s existujúcimi systémami zdravotníckych informácií. Úrady tak môžu nielen vyhodnotiť napríklad celkovú zaočkovanosť, ale sledovať hoci aj nežiaduce účinky a prepojiť ich s konkrétnou vakcínou. Vďaka spätnej väzbe od používateľov tak môže v reálnom čase sledovať riziká a ihneď na ne reagovať.

 

Zobrazit Galériu

SAP

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať