SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prvá lunárna železnica bude využívať levitujúce vagóny

Technológie
0

Americká vesmírna agentúra NASA sa snaží vybudovať „prvý lunárny železničný systém“ pomocou robotov. Koncept Flexible Levitation on a Track (FLOAT) je jedným z mnohých projektov schválených programom NASA Innovative Advanced Concepts Program (NIAC). Keď NASA dostane ľudí znovu na Mesiac, očakáva sa, že to bude začiatok novej éry pre výskum vesmíru. Jej cieľom je totiž vytvoriť trvalú ľudskú prítomnosť na Mesiaci, ako aj lunárne hospodárstvo.

Základňa na Mesiaci bude slúžiť ako odrazový mostík pre ďalší ľudský prieskum našej slnečnej sústavy, počnúc Marsom. Systém FLOAT bude používať magnetické robotické vagóny bez pohonu, ktoré levitujú nad traťou pozostávajúcou z troch tenkých flexibilných vrstiev. Tie zahŕňajú vrstvu grafitu, ktorá umožňuje vagónom pasívne sa vznášať ponad traťou pomocou diamagnetickej levitácie.

Prostredná elektricky vodivá vrstva (flex-circuit) generuje elektromagnetický ťah na poháňanie vagónov pozdĺž dráhy, zatiaľ čo tenká vrstva solárnych panelov bude systému dodávať energiu. Rozhodujúce je, že robotické vagóny FLOAT nemajú žiadne pohyblivé časti a levitujú nad traťou. V podstate všetku prácu vykoná sama dráha, pričom vagóny budú v podstate fungovať ako vozíky na prepravu nákladu.

Systém FLOAT by sa mohol stať kľúčovou lunárnou infraštruktúrou, ale nebude poskytovať vysokorýchlostnú dopravu. Vagóny sa budú pohybovať rýchlosťou približne 1,61 km/h. Každý deň budú schopné presunúť približne 90 metrických ton mesačného regolitu. NASA plánuje vyslať astronautov na povrch Mesiaca do roku 2026 alebo 2027 prostredníctvom misie Artemis III. Systém FLOAT by sa mohol začať testovať už v roku 2030.

Zdroj: interestingengineering.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať