SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

AI slúchadlá umožnia v miestnosti plnej ľudí počuť len to, čo hovorí jedna osoba

Technológie
0

Tím výskumníkov z Washingtonskej univerzity vyvinul slúchadlá riadené umelou inteligenciou, ktoré dokážu izolovať hlas jedného hovoriaceho v hlučnom prostredí a sústrediť sa iba naň. Technológia nazvaná Target Speech Hearing (cielené počúvanie reči) umožňuje používateľom jasne počuť konkrétneho rečníka tak, že sa na neho pozerajú tri až päť sekúnd a slúchadlá potom prepustia len hlas tejto osoby. 

Funguje to tak, že používateľ, ktorý má nasadené slúchadlá vyzbrojené mikrofónmi, aktivuje ich, keď je otočený smerom k rečníkovi. Hlas cieľového rečníka by sa mal dostať k mikrofónom na oboch stranách slúchadiel súčasne. Táto funkcia potom pracuje, aj keď sa používateľ pohybuje a už nie je priamo pred rečníkom. 

Výskumníci zverejnili kód zariadenia slúžiaceho ako dôkaz konceptu na GitHube, čo umožňuje nadšencom experimentovať a vytvoriť si vlastnú verziu slúchadiel s umelou inteligenciou. Použité hardvérové komponenty vrátane náhlavnej súpravy Sony WH-1000XM4 s potlačením hluku, binaurálnych mikrofónov a počítača Orange Pi sú ľahko dostupné pre nadšencov, ktorí si ich môžu kúpiť.

Výskumníci sa domnievajú, že začlenenie umelej inteligencie do slúchadiel výrazne nezvýši ich cenu, najmä keď sa hardvér akcelerátorov umelej inteligencie v súčasnosti zlacňuje. Naznačujú takisto, že značky ako Apple a Sony by mohli túto technológiu potenciálne integrovať do svojich zvukových zariadení, aby sa zvýšila transparentnosť a potlačenie hluku.

 Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať