
Prvý boxerský zápas humanoidných robotov na svete
Scéna akoby vystrihnutá zo stránok vedeckej fantastiky sa odohrala v čínskom Chang-čou 25. mája 2025, keď sa začal prvý boxerský zápas humanoidných robotov na svete. Podujatie, oficiálne nazvané Svetová súťaž robotov China Media Group (CMG) – Séria Bojov Mecha, predstavilo humanoidné roboty, ktoré pod kontrolou ľudských operátorov predvádzali smršť priamych úderov, hákov, bočných kopov a dokonca aj kopov s otočkou vo vzduchu.
Zápasníci preukázali pôsobivú schopnosť zotaviť sa a postaviť sa na nohy po páde, pričom bojovali spôsobom, ktorý organizátori opísali ako „kolaboráciu človeka a stroja“. Kľúčovým bodom bolo zdôraznenie, že všetky zúčastnené bojové roboty boli vybavené technológiami vyvinutými v Číne, čo podujatie označilo za významnú národnú prezentáciu. Medzi robotickými súťažiacimi bol aj vlajkový humanoid spoločnosti Unitree Robotics, model G1, vysoký 1,32 metra a vážiaci 35 kilogramov.
Samotná súťaž zahŕňala ukážkové zápasy, kde roboty predvádzali svoje bojové pohyby, ako aj turnajovú sériu boxerských zápasov so štyrmi tímami ľudských operátorov. Okrem samotného predstavenia fungujú tieto vysokotlakové a rýchle bojové scenáre ako skúšobný kameň pre technologický vývoj. Zasvätení z odvetvia naznačujú, že takéto robotické súboje poskytujú náročné testy pre robotickú štruktúru, riadenie pohybu a rozhodovacie schopnosti umelej inteligencie.
Očakáva sa, že súťaž bude hnacím motorom inovácií v oblasti percepčných, riadiacich a výkonných technológií. Okrem toho má za cieľ vytvoriť systém „tréningu prostredníctvom súťaže“ pre talenty, čím sa budú vychovávať kvalifikovaní jednotlivci potrební pre rýchlo sa rozvíjajúci čínsky robotický sektor. Roboty nie sú hodnotené len na základe sily, ale aj na základe ich schopnosti učiť sa a prispôsobovať sa, pričom predkompetičné testy sa zameriavali na kritické aspekty, ako je schopnosť samostatného udržiavania rovnováhy, plynulá mobilita a presné pohyby.
Toto konkurenčné prostredie posúva hranice robotických schopností rýchlejšie, než by to dokázal čisto laboratórny výskum, a vytvára priamu spätnú väzbu pre výskum a vývoj. Prezentácia humanoidných robotov v pútavom formáte, akým je šport, tiež zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní verejnej mienky a urýchľovaní prijímania týchto pokročilých technológií.
Keďže vývojári sa snažia vytvárať ľahšie a inteligentnejšie roboty pre „každodenný život“, takéto podujatia pomáhajú demystifikovať robotiku a podnecujú predstavivosť verejnosti o ich budúcich úlohách. Toto oboznamovanie môže znížiť obavy a vzbudiť záujem o integráciu robotov do viacerých aspektov každodenného života.
Toto zapojenie verejnosti sa deje na pozadí významných ekonomických ambícií, pričom sa predpokladá, že čínsky trh s humanoidnými robotmi dosiahne do roku 2030 ohromujúcich 870 miliárd jüanov (približne 120 miliárd dolárov). Progres čínskych humanoidných robotov od skladania Rubikovej kocky a asistencie pri lekárskych zákrokoch až po behanie maratónov a teraz vstup do boxerského ringu demonštruje rastúcu zložitosť a schopnosť interakcie podobnej ľudskej, čím sa pripravuje pôda pre širšie prijatie.
Zdroj: globaltimes.cn.
Zdroj Foto: Courtesy of Unitree Robotics
Zobrazit Galériu