Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

RIM zlacnil podnikový tablet Playbook na zlomok ceny

0

Spoločnosť RIM sa rozhodla so svojím podnikovým tabletom Playbook pre podobnú stratégiu ako v minulom roku HP s tabletom TouchPad. Teda znížiť cenu na úplné minimum najmä pre zlú predajnosť.

RIM tak začal vo svojom elektronickom obchode ponúkať 16 GB verzii tabletu Playbook za 199 dolárov, zatiaľ čo pri uvedení zaň chcel 499 dolárov. 32 GB model potom klesol z 599 dolárov na 249 a 64 GB verzia tabletu Playbook je teraz dostupná len za 299 miesto 699 dolárov. Výpredaje majú byť údajne len dočasné a majú trvať do 11. februára, ale čo bude po tom, nie je jasné. Už začiatkom roka RIM zlacnil všetky tablety Playbook na 299 dolárov, čo nebolo veľmi logické vzhľadom na rôznu veľkosť úložnej kapacity. Tieto ceny sú potom podobne ako v prípade TouchPad od HP pod výrobnou cenou.

Ako už bolo naznačené na začiatku, za razantným zlacnením tabletov sú hlavne ich veľmi zlé predaje. V decembri už RIM ohlásil, že pre zníženie cien bude musieť odpísať zhruba pol miliardy dolárov, ktorú na tabletoch prerobí. Ako sa zatiaľ zdá, podobne ako v prípade HP výpredaj zafungoval a predaj Playbook sa vďaka výraznému poklesu cien rozhýbal, ale presné čísla o predajoch nie sú k dispozícii.

Hoci by pre neúspech prvej generácie Playbooku bolo logickejšie, keby RIM výrobu tabletu ukončil, podľa dostupných plánov je už pripravená nová verzia, ktorá by mala byť oficiálne predstavená tento mesiac. RIM tak zjavne chce predstihnúť Apple a uvedenie jeho iPadu 3, ktorý na seba strhne všetku pozornosť médií i verejnosti. Druhá generácia Playbooku s novým OS 2.0 (viac pozri video pod článkom) by mala odstraňovať niektoré nedostatky prvého modelu, ako je napríklad chýbajúci e-mailový klient, či ponúknuť možnosť spúšťať aplikácie pre Android, ktoré vývojári poskytnú RIM-u. Displej bude mať uhlopriečku stále 7", ale vo vývoji je údajne aj 10" verzia Playbooku.

playbook.jpg

Výpredaj tabletu Playbook v e-shope RIM

S RIM-om to ide z kopca
Výrobcovi zariadení BlackBerry, ktorý si držal v predchádzajúcich rokoch takmer neotrasiteľnú pozíciu najmä v podnikovej sfére, sa v každom prípade veľmi nedarí a jeho budúcnosť je nejasná. Vlaňajší rok bol sprevádzaný masovým prepúšťaním jeho zamestnancov, rapídnym poklesom podielu prístrojov BlackBerry na trhu, oddialením uvádzania nových modelov a prepadom jeho akcií, ktorých cena sa teraz pohybuje okolo 17 dolárov, zatiaľ čo začiatkom minulého roka to bolo takmer 60 dolárov. Firma svojimi prístrojmi nedokáže obstáť voči konkurencii zo strany Androidu a iPadu a práve v podnikoch, kde mala silnú používateľskú základňu, ju veľmi rýchlo vytlačil Apple.

Takisto tablet Playbook, ktorý bol uvedený v apríli 2011, trh neprijal veľmi vrelo a recenzie ho označovali za rozporuplný prístroj. A to najmä pre nutnosť prepojenia s prístrojmi BlackBerry prostredníctvom tzv. BlackBerry Bridge, čo bol jediný spôsob, ako si používatelia na tablete mohli prečítať svoje e-maily. Okrem natívneho e-mailového klienta chýbal aj vlastný kalendár, čo je opäť pri prístroji pre biznis pomerne zásadný nedostatok. Práve nutnosť prepojenia tabletu so smartfónom BlackBerry na jeho plnohodnotné využívanie výrazne obmedzila skupinu používateľov, ktorí si ho zaobstarali. Navyše preto, že RIM prišiel v tablete Playbook s úplne novým OS od spoločnosti QNX, nebol zo začiatku k dispozícii ani dostatok aplikácií.

Playbooku v adopcii firmami nepomohla ani „silná kultúra BlackBerry" najmä v západných firmách, kde zaradenie nových prístrojov od RIM-u do IT infraštruktúry malo byť výrazne jednoduchšie než v prípade konkurenčných tabletov iPad. Apple napriek tomu zvíťazil najmä vďaka širokej ponuke obsahu a používateľskej prívetivosti a získal tak definitívne post oficiálneho podnikového tabletu. Playbooku nepomohli ani také „bonusy", ako je napríklad podpora Flashu, nízka hmotnosť 400 gramov alebo kompaktné rozmery.


Zdroj: ictmanazer.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať