ROG Ally - vreckový herný počítač s AMD Ryzenom Z1 a Windows 11

0

Výkon, dizajn a ergonómia. To sú hlavné lákadlá nového vreckového počítača ROG Ally od Republic of Gamers. Konštruktérom sa podarilo vtesnať výkonný procesor, grafický čip aj dotykový displej do kompaktného tela s hmotnosťou len 608 gramov. Oficiálne predstavenie ROG Ally sa uskutoční 11. mája 2023. o 16:00, kedy bude oznámená aj cena. V článku prinášame dosiaľ dostupné informácie.

Dizajnéri si dali záležať na rozmiestnení ovládacích prvkov, ich tvare a textúre povrchov aby počítač dobre sadol do ruky a pohodlne a intuitívne sa ovládal. Dôraz na ergonómiu sa prejavuje aj v prípade rukovätí s jedinečnou trojuholníkovou textúrou na zadnej strane, ktorá hráčom poskytuje pevné držanie zariadenia pod akýmkoľvek uhlom. Štýlové ROG čiary zdobia dlaňovú stranu rukoväti a zároveň pomáhajú minimalizovať akékoľvek náhodné skĺznutie.

Ovládacie prvky na ľavej aj pravej strane displeja sú pohodlne obsiahnuteľné palcami a tlačidlá na prednej hrane zas ukazovákmi.

Ďalšie dva tlačidlá so zospodu v ergonomickom dosahu prostredníkov.

Hráči v zápale hry s ovládacími prvkami nezaobchádzajú príliš šetrne. Preto boli prototypy ROG Ally dôkladne testované. Tlačidlá ABXY a D-Pad na 20 miliónov stlačení a joystick na dva milióny vychýlení o celú otáčku.  

Srdcom vreckového počítača s operačným systémom Windows 11 je výkonný procesor AMD Ryzen Z1 s grafikou RDNA 3 vyrábaný 4 nm procesom, ktorý má k dispozícii 16 GB RAM LPDDR5 takže môžete hrať aj najnovšie AAA hry náročné na výpočtový a grafický výkon ako sú Cyberpunk 2077, Battlefield 2042, Call of Duty Modern Warfare II 2022,  Death Stranding, Monster Hunter Rise, či Hogwarts Legacy. Chladenie zabezpečuje systém ROG Zero Gravity s dvoma ventilátormi, ultratenkými rebrami chladiča a tepelnými trubicami. Úložný priestor typu PCIE 4.0 x4 SSD s kapacitou do 512 GB a maximálnou prenosovou rýchlosťou 4,5 GB/s, je možné rozšíriť UHS-II micro SD kartou s maximálnou prenosovou rýchlosťou 312 MB/s. Samozrejmosťou je konektivita WiFi 6E.  

Vizuálnou dominantou ROG Ally je 7 palcový dotykový displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a dobou odozvy 7 ms, ktorý vďaka vysokému jasu 500 nitov zreteľne zobrazuje herné scény aj pri hraní vonku. Displej pokrýva 100 5 farebného gamutu sRGB a podporuje adaptívnu synchronizáciu Freesync, takže hráči si v rýchlych hrách vychutnajú dokonalú plynulosť pohybu bez trhania alebo sekania v prípade poklesu FPS. Dotykový displej umožňuje bezproblémovú navigáciu v systéme Windows, napríklad upraviť nastavenia alebo nainštalovať ďalšiu hru. Povrch displeja je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus s vrstvou Corning DXC účinne potláčajúcou odlesky.

Výhodou platformy Windows je kompatibilita s hrami v službách typu Steam, Xbox Game Pass, Epic Games, EA Play, Ubisoft Connect, Battle.net.

Stereo reproduktory po stranách displeja sú nasmerované priamo na hráča. Počítač podporuje Dolby Atmos a virtuálny priestorový zvuk 5.1.2. Samozrejme najlepší zvuk dosiahnete prostredníctvom slúchadiel, napríklad ROG Cetra True Wireless. Keď už spomínam príslušenstvo, tak k dispozícii bude napríklad cestovné puzdro ROG Ally Travel Case. Dokovacia stanica s HDMI umožní vreckový počítač pripojiť k televízoru, alebo monitoru a pomocou bezdrôtových herných ovládačov ROG Raikiri Pro hrať na veľkej obrazovke. Pripojiť môžete aj externý grafický modul ROG XG mobile s grafickým čipom až do RTX 4090 Laptop GPU.

ROG Ally tiež prináša špeciálnu edíciu programu Armoury Crate, ktorá umožňuje rýchle prepínanie medzi režimami výkonu a obsahuje spúšťač hier, monitorovací softvér, podporu pre Aura Sync a ďalšie funkcie. ROG ponúka 90-dňovú skúšobnú verziu služby Game Pass Ultimate, ktorá poskytuje hráčom okamžitý prístup k stovkám AAA a nezávislých titulov. Armory Crate taktiež umožňuje nastaviť citlivosť ovládacích prvkov a funkcie na nich namapované. Taktiež môžete nastaviť intenzitu haptickej odozvy obidvoch joystickov.

Oficiálne predstavenie ROG Ally sa uskutoční 11. mája 2023. o 16:00 SEČ

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ROG Ally Ryzen Z1 herný počítač vreckový počítač

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať