
ROG ZEPHYRUS G16 (2025) / Tenký dizajnový herný notebook so špičkovým hardvérom
Testoval som model s typovým označením GU605CR vo farebnom variante Platinum White s procesorom Intel Core Ultra 9 285H a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti.
Dizajnéri pri návrhu hliníkového tela s matnou povrchovou úpravou zohľadnili, že notebooky tohto typu, označované ako herné, využívajú nielen hráči, ale aj grafici, editori videa, inžinieri a študenti technických aj kreatívnych odborov. Preto sa viac priklonili k elegancii než k extravagantnosti.
V zatvorenom aj otvorenom stave dominuje dizajnu veko displeja so šikmým pruhom Slash Lighting, v ktorom sú miniatúrne vodorovne orientované biele obdĺžnikové LED schopné vytvárať dynamické svetelné vzory. Pomocou nich sa môžete odlíšiť napríklad na herných turnajoch. V práci či na prednáške v škole svetelné efekty vypnete a máte k dispozícii pracovnú stanicu s elegantným dizajnom. Musím pochváliť klávesnicu s podsvietením RGB, ktoré má tri úrovne intenzity. Klávesy majú štandardný tvar aj rozmiestnenie. Kurzorové klávesy majú polovičnú výšku, ale hráči namiesto nich využívajú klávesy WASD. Tlačidlá majú presný chod a zdvih 1,7 mm, čo optimalizuje presnosť písania aj ovládania hier. Systém podsvietenia umožňuje nastaviť rôzne dynamické farebné efekty. Kvalitný je aj veľký touchpad. Má príjemný sklenený povrch, po ktorom prsty ľahko kĺžu.
Rozmery notebooku sú dané veľkosťou displeja Nebula OLED, v tomto prípade s uhlopriečkou 16 palcov. Displej má rozlíšenie 2560 × 1600 pixelov, označované marketingovo ako 2.5K. Takéto rozlíšenie, samozrejme, kladie vysoké nároky na výkon grafickej karty, preto je notebook osadený grafikou NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU s najnovšou architektúrou NVIDIA Blackwell, ktorá na seba preberá aj niektoré výpočty súvisiace s AI. Grafika má 5888 jadier CUDA, 12 GB videopamäte GDDR7 VRAM. Jadrá RT sú štvrtej a tenzorové jadrá piatej generácie. Jadrá RT a Tensor umožňujú ray tracing v reálnom čase, realistické osvetlenie, tiene a efekty. Technológia DLSS 4 (Deep Learning Super Sampling) zvyšuje snímkovú frekvenciu v hrách tým, že AI dopočítava medzisnímky. Podpora technológie NVIDIA Advanced Optimus umožňuje plynulý prechod medzi režimami s nízkou spotrebou a nízkou latenciou potrebnou na hry. Profesionáli pracujúci s AI ocenia možnosti lokálneho vývoja a hosťovania rozsiahlych jazykových modelov AI a zároveň zvýšenie výpočtového výkonu existujúcich aplikácií a služieb vďaka NVIDIA Studio a podpore mikroslužieb NVIDIA-NIM.
Vráťme sa však k displeju. Hráčov poteší vysoká obnovovacia frekvencia 240 Hz a extrémne krátka latencia 0,2 ms, používateľov orientovaných na grafickú tvorbu a tvorbu videí a takisto nadšencov verného podania farieb pri sledovaní obsahu HDR zas 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, presnosť farieb delta E < 1 a certifikácia VESA HDR True Black 500, ktorú sa podarilo dosiahnuť vďaka jasu 500 nitov. Samozrejmosť je podpora NVIDIA G-SYNC. Okrem brilantných a verných farieb musím pochváliť pomer strán 16:10, takže displej poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte pri práci s dokumentmi či surfovaní webom a, samozrejme, aj pri väčšine hier.
Testoval som konfiguráciu s procesorom Intel Core Ultra 9 285H s kódovým označením Arrow Lake s integrovanou jednotkou NPU na akceleráciou AI s výkonom 13 TOPs, 32 GB pamäte LPDDR5x a 2 TB úložiskom SSD PCIe 4.0. Procesor má 16 jadier, pričom 6 jadier je typu Performance s maximálnou turbo frekvenciou 5,4 GHz na výpočtovo náročné úlohy, 8 Efficient jadier sa využíva na bežné úlohy a dve Low Power Efficient jadrá, optimalizované na čo najnižšiu spotrebu, sa využívajú na úlohy na pozadí. V turbo režime dokáže procesor krátkodobo pracovať až na frekvencii 5,4 GHz. Ako dlho, to závisí od účinnosti chladenia. Chladiaci systém využíva tekutý kov a ventilátory Arc Flow druhej generácie.
V turbo režime má procesor TDP 115 W. K tomu treba pripočítať príkon grafického čipu 60 – 115 W, preto je k notebooku pribalený napájací zdroj s proprietárnym konektorom, schopný dodať príkon 240 W. V prípade potreby môžete notebook napájať a nabíjať aj cez USB-C, samozrejme, adekvátne nižším výkonom. Pri aplikáciách so štandardnými nárokmi na výpočtový výkon má notebook vďaka modernému procesoru veľmi dobrú výdrž na 90 Wh batériu. Pri jase dostačujúcom na prácu v miestnosti cez deň vydrží batéria 7 – 8 hodín práce s dokumentmi.
Na úlohy AI, ktoré fungujú dlhodobejšie, ako napríklad rozostrovanie pozadia alebo odstraňovanie hluku, no nevyžadujú vysoký výkon, má procesor NPU s výkonom 13 TOPs. AI výkon celého CPU je 99 TOPs. Najviac výkonu pre AI poskytne grafický čip, a to až 992 TOPs.
,
Šesť reproduktorov, z toho dva výškové a dva na reprodukciu nižších tónov, poskytujú výborný zvuk, hlavne ak si aktivujete Dolby Atmos. Zvukový systém bol vyladený v spolupráci s audiošpecialistami Harman Kardon. Signálový procesor, ktorý je súčasťou integrovaného zosilňovača, umožňuje naplno využiť možnosti reproduktorov a dosiahnuť vyššiu hlasitosť bez skreslenia.
Zadnú stenu celú zaberajú výduchy horúceho vzduchu. Chladiaci systém využíva tri ventilátory. Jeden chladí procesor, druhý grafický čip a tretí ostatné komponenty – RAM, disky a napájaciu kaskádu procesora. Výkon chladenia verzus nižšia hlučnosť sa dá upraviť v aplikácii Armoury Crate. Aj pri maximálnom výkone chladenia sa pri vysokých požiadavkách na výpočtový a grafický výkon možnosti odvádzania tepla saturujú a aktuálny výkon sa tomu musí prispôsobiť. Na ľavej strane je obdĺžnikový proprietárny konektor na pripojenie zdroja, konektor HDMI, USB-C Thunderbolt 4, port USB-A a kombinovaný 3,5 mm audiokonektor. Na pravej strane je čítačka pamäťových kariet SD, konektor USB-A a USB-C. Obidva porty USB-C podporujú Power Delivery do 100 wattov.
V benchmarkovom teste 3DMark Steel Nomad som z troch po sebe idúcich testov dosiahol priemerné skóre 3254, v teste Speed Way 3960. Test NVIDIA DLSS feature je zameraný na porovnanie generovania obrazu bez DLSS a s ním. Notebook s vypnutou funkciou DLSS dosiahol 20,66 FPS, so zapnutou funkciou DLSS 85,28 FPS.
Viac než syntetické benchmarky ma zaujímal zážitok z hrania. Najčastejšie som na tomto notebooku hral Microsoft Flight Simulator tak na displeji notebooku, ako aj na 4K hernom monitore. Na notebookoch s výkonnou dedikovanou grafikou testujem aj editovanie 4K videa v programe DaVinci Resolve. Zobrazovanie pri editovaní bolo plynulé a renderovanie 4K videa veľmi rýchle.
GPU GeForce RTX radu 50 majú natívnu podporu farebného formátu 4:2:2, ktorý poskytuje vyššiu presnosť farieb, ale videosúbory sú podstatne väčšie. Hardvérová podpora dekódovania videa v rozlíšení 4K@60 FPS pri práci vo formáte 4:2:2 zrýchľuje a zefektívňuje strih videa.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výpočtový a grafický výkon, špičkový 240 Hz displej OLED, tenký dizajn, kvalitný zvuk
- Nič podstatné
PARAMETRE:
Procesor: 16-jadrový Intel Core Ultra 9 285H (Arrow Lake), taktovacia frekvencia 2,9 GHz – 5,4 GHz, NPU 13 TOPS; grafika NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU 12 GB 115 W, Mux switch GDDR6 VRAM; RAM: 32 GB LPDDR5X; úložisko: 2 TB M.2 NVMe PCIe Gen4; displej: OLED 16", 2K (2560 × 1600 pixelov), 240 Hz, latencia 0,2 ms, 16:10, jas 500 nitov, 100 % DCI-P3, certifikácia Pantone Validated; ASUS AI Sense Full HD kamera; konektivita: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 1× USB Typ-C, Thunderbolt 4, 2× USB 3.2 Gen1 Typ-A, HDMI 2.1, 3,5 mm audio Jack, čítačka SD kariet; batéria: 90 Wh, rozmery: 354 × 246 × 17,4 mm, hmotnosť 1,95 kg
Cena: 3729 EUR
Zobrazit Galériu