
ASUS ProArt PA602 / Veľká PC skriňa nielen pre kreatívnych tvorcov
Produktová rodina ASUS ProArt je primárne určená pre kreatívnych tvorcov a im je doslova na mieru ušitá aj táto veľká počítačová skriňa s decentným dizajnom. Testoval som verziu wood edition, ktorá má mriežky prednej steny, bočné držadlá a panel portov a tlačidiel na hornej stene z kvalitného dreva v tmavej povrchovej úprave. PC v skrini tohto typu s veľmi účinným chladením využijú aj inžinieri, konštruktéri a ľudia pracujúci s AI, či už trénujú neurónové siete, alebo používajú či dolaďujú modely LLM. Ja som sa rozhodol pre túto skriňu preto, lebo pri experimentoch s AI často potrebujem dve grafické karty a takáto zostava sa do menších skríň nezmestí. Aktuálne mám PC osadený jednou veľmi hrubou kartou RTX 5080 so 16 GB VRAM a druhou malou a tenkou kartou RTX 4060 Ti, ktorá má takisto 16 GB VRAM. Na beh lokálnych modelov AI mám teda 32 GB rýchlej grafickej pamäte.
Požiadavky na výkonný hardvér kreatívnych povolaní sa prakticky zhodujú s požiadavkami najnáročnejších hráčov – okrem jednej veci. Profesionálni tvorcovia nepotrebujú, aby im skriňa vrátane ventilátorov blikala všetkými farbami. V skrini ASUS ProArt PA602 nič podobné nenájdete. Je štandardne osadená dvoma obrovskými ventilátormi s priemerom 200 mm vpredu a jedným 140 mm ventilátorom na zadnej stene. Samozrejme, zaujímal som sa aj o prípadnú náhradu 200 mm ventilátorov a pohľad na ponuku e-shopov ma uistil, že s náhradou nebude žiadny problém. Ventilátory majú pri maximálnych otáčkach pomerne vysoký príkon a treba napájať aj IR senzor prachu, preto je rozbočovač káblov pre ventilátory napájaný zo zdroja káblom Serial ATA. Rozbočovač opakuje signál PWM, ktorý mu dodáva štvrtý pin konektora ventilátora základnej dosky. Veľké predné ventilátory majú výhodu v tom, že sú tiché, pretože dokážu vytvoriť dostatočný prúd vzduchu aj pri nízkych otáčkach.
Konštruktéri skrine si zaslúžia pochvalu za to, že na rozobratie skrine nepotrebujete nástroje a všetky mriežky, kadiaľ je nasávaný alebo vyfukovaný chladiaci vzduch, majú protiprachové filtre, ktoré sa dajú ľahko vybrať a vyčistiť. Ľavý panel z tvrdeného skla má v dolnej tretine mriežku s otvormi, ktoré zlepšujú chladenie grafickej karty. Vpredu za prachovým filtrom je IR senzor, ktorý používateľa upozorní, že filter je zanesený prachom a treba ho vyčistiť. Samozrejme, nielen predný, ale všetky prachové filtre. V hornej časti je rám, ktorý umožňuje montáž vodného chladenia s radiátorom s maximálnou dĺžkou 470 mm. Rám je navrhnutý tak, že ak máte vodné chladenie typu all-in-one s priskrutkovanými ventilátormi, musíte ventilátory odmontovať a znovu zmontovať tak, aby rám bol medzi radiátormi v hornej a ventilátormi v spodnej časti. Trochu prácne, ale veľmi dômyselné konštrukčné riešenie, ktoré vás núti odmontovať ventilátory z radiátora. Ak prekladáte chladič z inej skrine, neverili by ste, koľko bude pod ventilátormi a na ich lopatkách prachu.
Plne osadená skriňa je ťažká, preto sú v zadnej časti dve kolieska na jej ľahšie presúvanie. Ďalšia konštrukčná vychytávka je priestor na umiestnenie Wi-Fi a bluetooth antény vzadu pod horným krytom. Tento priestor má plastové steny, takže šíreniu signálu nič nebráni. Grafickú kartu nemusíte v zadnej časti upevňovať skrutkami, je tam odmontovateľný prítlačný úchyt široký tri sloty. V balení je aj držiak na vertikálnu montáž grafickej karty, ale kábel na jej pripojenie treba dokúpiť.
V prednej časti hornej steny, teda v praktickom dosahu bez ohľadu na to, či je skriňa na stole, alebo pod stolom, sú dva konektory USB 3.2 Gen1 typu A, ďalšie dva konektory USB 2.0 a konektor USB-C 3.2 Gen 2×2. Tlačidlo napájania na pravej strane má páčku na uzamknutie, ktorá zabraňuje náhodnému stlačeniu, a kolískový spínač vľavo zapína alebo vypína signál PWM základnej dosky pre integrovaný rozbočovač ventilátorov. Pri vypnutom signáli PWM zo základnej dosky sa ventilátory otáčajú maximálnou rýchlosťou.
Skrinka je vzorovo riešená aj vo vnútri. Má nastaviteľný držiak na podopretie prednej strany ťažkej grafickej karty a plastové kryty pred základnou doskou aj priestorom zdroja, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu. Pred zdrojom sú tri šuplíky na 3,5-palcové disky. Štvrtý 3,5-palcový disk a päť 2,5-palcových diskov môžete namontovať pod plechový kryt, kde je aj vzorná príprava na vedenie káblov.
Samozrejme, zaujímala ma účinnosť chladenia, preto som zostave procesora Intel i7 14700K, 80 GB RAM a grafických kariet RTX 5080 a RTX 4060 Ti zadal úlohu na trénovanie neurónových sietí, kde hlavne GPU išli prakticky naplno 45 minút. Skrinka to v pohode zvládla na štandardnom profile chladenie pri veľmi nízkej hlučnosti, v ktorej prevládali tri 120 mm ventilátory vodného chladenia procesora.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Účinné chladenie, 200 mm tiché ventilátory, dostatok priestoru na komponenty, ľahký prístup k ventilátorom pri čistení, ľahké čistenie prachových filtrov, pripravený manažment káblov
- Nič podstatné
PARAMETRE:
Formáty základných dosiek: Mini-DTX, DTX, Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, EATX, max. dĺžka grafickej karty 440 mm, max. výška chladiča procesora 185 mm, max. dĺžka zdroja 390 mm, sloty na disky: 3× 3,5", 6× 2,5", ventilátory: 2× 200 PWM + 140 mm PWM, konektory na hornom paneli: 1× USB-C, 2× USB-A 3.2, 2× USB-A 2.0 , audio jack, rozmery: 593 × 560 × 245 mm, hmotnosť 15,8 kg
Cena: 239 EUR
Zobrazit Galériu