ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

ROG Zephyrus G14 AW SE / Herný notebook s DJ panelom

1

Skratky AW SE znamenajú Alan Walker Special Edition a prívlastok špeciálna edícia si tento notebook vďaka zaujímavému pribalenému príslušenstvu skutočne zaslúži. Samozrejme, od herného notebooku sa očakáva aj adekvátny výpočtový a hlavne grafický výkon.

Napriek kompaktným rozmerom tento notebook vďaka účinnému chladeniu umožňuje naplno využiť výkon procesora AMD Ryzen R9-5900HS a grafického čipu NVIDIA RTX 3050Ti. Odvod tepla pri vysokej záťaži zlepšuje aj šasi zo zliatiny horčíka. Pre zaujímavosť, pôvodný model Zephyrus G14 bol v čase uvedenia najvýkonnejším 14-palcovým herným notebookom na trhu.

Vráťme sa ešte k príslušenstvu. Primárne sme technologický, a nie lifestylový magazín, takže pribalené dizajnové puzdro, basketbalovú čiapku a dokonca aj ponožky s logom známeho britsko-nórskeho hudobného producenta a dídžeja Alana Walkera spomenieme len okrajovo. Viac pozornosti budeme venovať plastovej škatuli, v ktorej je notebook zabalený. Na priehľadnom veku škatule sú vytlačené kovové plôšky, ktoré fungujú ako dotykové tlačidlá. Ak škatuľu pripojíte k notebooku cez konektor USB-C, získate mixážny pult a hudobný sampler s dotykovým ovládaním. Tento hardvér spolupracuje s aplikáciou ROG Remix a dotykom plôšok sa aktivujú príslušné obrazové a zvukové efekty. Tie vyniknú na každej párty, hlavne ak notebook pripojíte k televízoru alebo projektoru. Rám veka pultu je podsvietený a farba podsvietenia sa v aplikácii Armoury Crate dá zosynchronizovať pomocou funkcie Aura Sync s ďalšími svetelnými efektmi, napríklad s AniMe Matrix LED na veku displeja, čo je jemná matica LED diód, na ktorej sa dajú zobrazovať rôzne statické aj dynamické symboly a efekty. 

Za nápad s DJ pultom musíme konštruktérov a dizajnérov tejto verzie ROG Zephyrus G14 jednoznačne pochváliť, pretože pri herných notebookoch je dôležitý nielen výkon, ale aj dizajn, rôzne farebné a svetelné efekty a najlepšie aj príbeh alebo prepojenie vizuálu s rešpektovanou známou osobnosťou. Alan Walker je svetoznámy britsko-nórsky hudobný producent a DJ. Preslávil sa hlavne hitmi Faded, Sing Me to Sleep, Alone a The Spectre. Už v mladom veku prejavil záujem o počítače, programovanie a grafický dizajn. Táto vášeň ho neskôr doviedla k prominentnej kariére v elektronickej hudbe. Walker začal ako producent samouk publikovaním svojich skladieb na platformách YouTube a SoundCloud. Dnes má na konte miliardy prehratí na YouTube a Spotify a je uznávaným umelcom, ktorý skladbami pre hry PUBG Mobile a Death Stranding prerazil aj v hernom priemysle. Jeho koncerty nie sú len o hudbe, ale aj o charakteristických svetelných efektoch, kostýmoch a choreografii. Jeden z dôvodov, prečo si ROG vybral štýl od Alana Walkera, je pravdepodobne aj jeho meno, presnejšie iniciály. Pozrite si na obrázku pozornejšie klávesnicu, presnejšie „herné“ klávesy WASD. Klávesy A a W majú namiesto klasického nápisu prispôsobené logá. Klávesnica je veľmi kvalitná a vďaka štandardnému usporiadaniu klávesov, príjemnému zdvihu a presnému chodu sa na nej aj veľmi dobre píše. Touchpad má na ploche jemné pásiky, ktoré sú našťastie reali­zované tak, že na dotyk ide o celistvú, príjemne kĺžucu plochu bez textúry.

Na veku displeja sú dva šikmo umiestnené čierne pruhy látky s motívmi Alana Walkera formou bielej výšivky. Pri pozornejšom pohľade zistíte, že pruhy látky nie sú len jednoducho nalepené, ale spodný pruh je na niekoľkých miestach doslova prepletený cez plastové veko.

Scény všetkých hier, ktoré som skúšal, vrátane MS Flight Simulatora 2021, Age of Empires IV či Cyberpunku 2077 sa zobrazovali plynulo. Pri displeji s full HD rozlíšením by to bolo pozitívne konštatovanie, ROG Zephyrus G14 má však displej s rozlíšením QHD, teda 2560 × 1440 pixelov, takže plynulé zobrazovanie najnáročnejších hier v takomto rozlíšení si zaslúži obdiv. Displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, pokrýva 100 % farebného gamutu DCI-P3 a má certifikáciu Pantone.

Vďaka klávesnici, aj keď dosť odvážne farebnej, ale so štandardným tvarom a rozmiestnením klávesov, a hlavne už spomínanému kvalitnému displeju s verným zobrazovaním farieb sa tento herný notebook vynikajúco hodí aj ako pracovný nástroj pre inžinierov a na príležitostné práce aj pre dizajnérov a editorov videa, ktorí ocenia vysoký výkon a moderný grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3050Ti. Ventilátory to v malom priestore nemajú ľahké, ale chladiaci systém je navrhnutý dobre, takže zariadenie sa ani pri vysokej záťaži neprehrieva. Notebook vás prekvapí veľmi kvalitným zvukom. Dva výškové reproduktory sú na hornom paneli nasmerované smerom k poslucháčovi a dva reproduktory s väčším priemerom na nižšie tóny sú na spodnom paneli. V balení je zdroj schopný dodať príkon 180 W, čo pokryje výkonové nároky pri hrách alebo náročných grafických aplikáciách. Pri bežnej práci môžete G14 napájať z vhodného zdroja aj cez port USB-C. Batéria vydrží pri rozumne nastavenom jase a bežnej práci 9 – 10 hodín.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výkon, výborná klávesnica, veľmi dobrý zvuk, plastová škatuľa na notebook slúži ako mixážny pult, dlhá výdrž batérie
- Cena odzrkadľuje atraktivitu

PARAMETRE:

• Procesor: AMD Ryzen R9-5900HS, taktovacia frekvencia 3 GHz, 16 GB DDR4 3200 MHz, SSD 1 TB M.2 PCIe3.0, grafika NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, displej 14", rozlíšenie QHD 2560 × 1440 px; konektivita: Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C gen. 2 s podporou DisplayPort 1.4 a Power Delivery, 1× USB-C gen. 2, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.0, 3,5 mm jack, batéria 76 Wh; rozmery 324 × 222 × 19,9 mm, hmotnosť 1,7 kg 

• Cena: 1919 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

To radsej tento acer: reakcia na: ROG Zephyrus G14 AW SE / Herný notebook s DJ panelom

9.1.2022 18:01
Tento acer sa mi lubi viac: https://notebooky.heureka.sk/acer-aspire-5-nx-hwcec-002/#prehlad/ na heureke za najlacnejsie 620€ ryzen5, 8gb ram, 512gb ssd
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať