CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Racer od Airbusu je napoly lietadlo, napoly vysokorýchlostná helikoptéra

Technológie
2

Spoločnosť Airbus nedávno odhalila nové lietadlo Racer. Na prvý pohľad vyzerá ako obyčajný vrtuľník, keď sa však pozriete bližšie, všimnete si, že má obe krídla a dva rotory smerujúce dopredu. To znamená, že môže vzlietnuť vertikálne ako helikoptéra ale letieť aj rýchlo ako lietadlo. Racer dokáže dosiahnuť rýchlosť až 400 km/h. Zatieni tak civilné helikoptéry, ktoré sa pohybujú rýchlosťou okolo 200 km/h.

Je dokonca rýchlejší ako vojenské vrtuľníky Black Hawk (295 km/h) alebo Chinook (302 km/h). Mohol by tak urýchliť čas reakcie pátracích a záchranných tímov a zdravotníckeho personálu. Dal by sa dokonca použiť ako medzimestská kyvadlová doprava.

Racer bol spustený v rámci európskeho programu Clean Sky 2, ktorý podporuje rozvoj leteckej dopravy s nižšími emisiami. V rámci iniciatívy musel Racer preukázať 20 % zníženie spotreby paliva a emisií CO2 v porovnaní s konvenčným lietadlom s rovnakou hmotnosťou. Po prvých testovacích letoch v apríli Airbus uviedol, že lietadlo tieto ciele splnilo.

Krídlo Racer poskytuje 40 % celkového vztlaku, čím odľahčuje rotor a znižuje dynamické zaťaženie a vibrácie. Airbus tiež tvrdí, že je pohodlnejší ako bežný vrtuľník. V súčasnosti zostáva Racer demonštračným lietadlom, aj keď jeho výroba stála 200 miliónov eur. Ak však pritiahne dostatočný záujem potenciálnych kupcov, možno sa dostane do predaja.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ked sa pozriete blizsie… reakcia na: Racer od Airbusu je napoly lietadlo, napoly vysokorýchlostná helikoptéra

21.5.2024 13:05
…uvidite dva rotory smerujuce DOZADU.
Reagovať

RE: Ked sa pozriete blizsie… reakcia na: Ked sa pozriete blizsie…

22.5.2024 12:05
A comu to vadi?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať