Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Realme 8 Pro / Kráľovská výbava za výbornú cenu

0

Smartfón so 108 Mpx fotoaparátom, displejom AMOLED, 8 GB RAM, 128 GB úložiskom s podporou 2× nanoSIM + microSD, to všetko za 325 eur. Neveríte? Tak to sa budete musieť pozrieť na nový Realme 8 Pro. Pravda, značka Realme zatiaľ nie je najznámejšia. Založená bola iba v roku 2018 indickou spoločnosťou Sky Li a jej snahou je ponúkať technologicky vyspelé produkty pre mladých ľudí a stať sa technologickou značkou udávajúcou trendy. V minulom roku to bola jedna z najrýchlejšie rastúcich technologických značiek na svete.

CANON_052021

Na našom trhu je novinka už tretím modelom, ale prichádza dosiaľ s najlepšou výbavou. Displej Super AMOLED s uhlopriečkou 6,4" v tejto cenovej kategórii tak často neuvidíte a treba povedať, že naozaj stojí za to. Výrobca stavil na osvedčený displej od Samsungu. Za­ujímavý je aj dizajn zadnej strany, tvorený mikrokryštálmi, ktoré vytvárajú matný drsný povrch. Na ňom vyniká veľký lesklý nápis DARE TO LEAP (Odvážte sa skočiť) a decentné logo výrobcu. Okrem toho je tu ostrovček so štvoricou fotoaparátov a LED bleskom. Zadná strana vyzerá fakt dobre, žiaľ, ako pri väčšine smartfónov ju naposledy uvidíte pri vybaľovaní. Priehľadné puzdro nájdete priamo v balení. Fotoaparátom kraľuje 108 Mpx snímač Samsung Isocell HM2, ostatné sú, ako je to už zvykom, skôr do počtu. Špecifikácia snímača HM2 nie je taká dobrá ako pri HM3 na Samsung Galaxy S21 Ultra alebo Isocell HMX na Xiaomi Mi 11. Tento model však bude stáť zlomok ceny, takže je výborné mať túto technológiu v smartfóne zameranom na cenu. Hlavný fotoaparát s ultravysokým rozlíšením 108 Mpx, s extra veľkým senzorom 1/1,52" a maximálnym rozlíšením 12000 × 9000 využíva snímač s pokročilou technológiou izolácie pixelov Isocell Plus od spoločnosti Samsung. Nový materiál vyvinutý spoločnosťou Fujifilm nahradzuje kovovú bariéru na riešenie problému s interferenciou medzi susednými pixelmi, čo znižuje stratu ostrosti a vznik moiré, zaručuje vyššiu vernosť farieb a zvyšuje ISO o 15 %.

Technológia Smart-ISO môže zvoliť najlepšie nastavenie ISO automaticky podľa prostredia. Bez ohľadu na to, či je tma, alebo svetlo, môžete urobiť jasnú, ostrú a farebnú fotografiu. Snímač HM2 okrem toho podporuje technológiu pixel binning (združovanie pixelov) v pomere 9:1, ktorá umožňuje kombinovať deväť susedných pixelov 0,7 µm, aby simulovali veľké 2,1 µm pixely a zlepšili kvalitu obrazu pri slabom svetle. Fakt je, že fotky z hlavného fotoaparátu sú naozaj výborné. Nočné fotky v bežnom automatickom režime vykazujú síce väčšiu mieru šumu, majú však dobré podanie podanie farieb aj kresbu. Nočný režim poskytne dobre prekreslené a jasné snímky, niekedy však zaúraduje potláčanie šumu viac, ako by malo, a časti obrazu strácajú kresbu. Za takúto cenu však asi lepší nočný režim nikde nenájdete. V rámci bežného fotenia možno využiť funkciou automatického zlepšenia obrazu pomocou umelej inteligencie. Tento režim dokáže oživiť farby, zlepšiť dynamiku aj ostrosť záberov. Tie sa určite budú páčiť na sociálnych sieťach, na bežné použitie sú však výsledky občas trochu prefarbené. Vysoké rozlíšenie, samozrejme, nemusí vždy znamenať kvalitné fotky. V tomto smere však novinka nesklame a hlavne za dobrých svetelných podmienok poskytne veľmi dobre prekreslené fotky s množstvom detailov, hoci sa to nedá porovnať s výstupmi fotoaparátov s takýmto vysokým rozlíšením. Na pomery mobilov, hlavne v tejto cenovej kategórii, ide však o exkluzívnu funkciu. Bežné fotky sú vzhľadom na spomínaný pixel binning v rozlíšení 12 Mpx, respektíve 9 Mpx, ak použijete pomer strán 16:9. Ultraširoký 8 Mpx fotoaparát si tiež počínal celkom dobre, aj keď farby vyzerajú zreteľne odlišne od štandardného fotoaparátu. K 2 Mpx makro kamere sa v podstate nemá zmysel vyjadrovať. Pri slabšom osvetlení sa obraz rýchlo topí v šume a s 2 Mpx rozlíšením je jej využitie sporné. Vďaka vysokému rozlíšeniu je k dispozícii až 200-násobný digitálny zoom. Na displeji mobilu to síce vyzerá pútavo, ale pri použití viac ako 5-násobného zväčšenia je obraz zašumený a rozpadáva sa. Musím pochváliť predný fotoaparát, selfie vyzerali dobre. Režim Portrét bol prekvapivo presný, pokiaľ išlo o pridanie rozostrenia pozadia a doladenie nastavení obrázka.

Záznam videa Realme zvláda v rozlíšení 4K 30p alebo 1080 60p. K dispozícii je novinka v režime fotoaparátu s názvom AI Mixed Portrait, ktorý vám umožní natáčať krajinu a potom samých seba a spojiť to dokopy – nejde práve o profesionálny režim, ale na hranie dobrý.

O pohon sa stará čipová súprava strednej triedy Snapdragon 720G, ktorá podporuje až ­8 GB RAM. Nie je to tak dávno, čo na takú veľkosť RAM nedosiahli ani niektoré vlajkové lode. Pravda, výkon procesora nie je oslňujúci, ale všetky úlohy zvláda s prehľadom a bez zaváhania. V teste Geekbench 5 dosiahol viacjadrové skóre 1678 bodov, čo v tejto kategórii vôbec nie je zlé. V teste AI Benchmark dosiahol celkové skóre 23,6 bodu, čo zodpovedá strednej výkonovej triede.

Prístroj sa dodáva s OS Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0. Tá ponúka široké ­možnosti personalizácie a nastavenia všetkých grafických prvkov. Viacero možností animácie má aj čítačka odtlačkov prstov zabudovaná priamo v displeji. Okrem nej je podporované aj veľmi dobre fungujúce odomykanie tvárou.

Realme 8 Pro používa batériu s kapacitou 4500 mAh, ktorá bez problémov vydrží celý deň aj pri náročnejšom používaní. Pri striedmejšom využití sa dostanete asi na 1,5 dňa. Benefitom v tejto kategórii je rýchle nabíjanie výkonom až 50 W, vďaka čomu prístroj nabijete za necelú hodinu. V balení dostanete rovno 65 W nabíjačku. …

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výbava, Super AMOLED, 108 Mpx foto­aparát, Dual SIM + SD karta, 3,5 mm jack, nočné foto, rýchle nabíjanie
- Bez podpory 5G sietí

PARAMETRE:

OS: Android 11, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 720G, displej: 6,4'', Super AMOLED, 1080 × 2400 bodov, zadný fotoaparát: 108 Mpx, f/1,88, PDAF, hlavný fotoaparát, 8 Mpx f/2,25, ultraširoký 119°, 2 Mpx, f/2,4, makro snímač (4 cm), 2 Mpx BW f/2,4, predný fotoaparát: 16 Mpx, f/2,45, pamäť: 8 GB RAM, 128 GB úložisko, ­microSD, komunikácia: bluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC, USB-C, USB OTG, ostatné: GPS, čítačka odtlačkov v displeji, audio jack, dual SIM: 2× LTE + SD karta, batéria: 4500 mAh vstavaná, rýchle nabíjanie 50 W, rozmery: 160,6 × 73,9 × 8,1 mm, hmotnosť 176 g

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať