SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Recenzia: Fujinon XF200mm F2 R LM OIS WR - Profesionál vo všetkých smeroch

0

Fotografi, ktorí fotia šport, voľne žijúce zvieratá alebo extrémne portréty, vyžadujú dlhé sklá s vysokou svetelnosťou. Väčšinou sa však pri takýchto objektívoch musia uspokojiť so svetelnosťou F4, prinajlepšom F2.8. Teleobjektív Fujinon XF200mm so svetelnosťou F2 je tak dlho očakávaná novinka pre bajonet Fujifilm X-Mount. Objektívy s veľkou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou sú vrcholom technológie a ich výroba predstavuje obrovskú výzvu pre každého výrobcu. Preto nečudo, že náročnosť ich vývoja a výroby sa premieta aj do ich ceny.

Testovaná novinka využíva optickú sústavu zloženú z 19 prvkov v 14 skupinách vrátane jedného super ED prvku s veľkým priemerom a dvoch ED prvkov s veľkým priemerom na minimalizáciu chromatickej aberácie. Sklá sa vyrábajú vysoko presnou leštiacou technológiou, aby sa dosiahla vynikajúca výkonnosť pri rozlíšení obrazu a krásny bokeh. Objektív je vybavený novou funkciou prednastavenia zaostrenia, ktorá okamžite zmení zaostrenie na prednastavenú pozíciu, čo umožňuje fotografom bez problémov zachytiť hlavný objekt bez toho, aby museli vykonávať opätovné nastavenie.

Vďaka použitiu lineárnych motorov dosahuje objektív tichý chod a presný výkon automatického zaostrovania. Obsahuje nový mechanizmus, ktorý fixuje skupinu motorov, keď sa fotoaparát nepoužíva, na zníženie pohybu ostriacej skupiny. Okrem toho je objektív vybavený optickým stabilizátorom s účinnosťou 5 EV, ktorý rozpozná podmienky snímania a automaticky nastaví optimálny režim stabilizácie obrazu. Vďaka konštrukcii zo zliatiny horčíka je objektív ľahký, ale robustný a utesnený v 17 bodoch. Je navrhnutý tak, aby bol odolný proti poveternostným vplyvom a prachu a fungoval pri teplotách nižších ako -10 °C. Na tele objektívu nájdete trojicu prepínačov  - ostriacej vzdialenosti, stabilizátora a prednastavenia AF.

Ďalej je tu tlačidlo nastavenia prednastavenej vzdialenosti zaostrenia a prstence nastavenia clony a zaostrenia. Objektív je vybavený otočným držiakom s pätou kompatibilnou so systémom Arca Swiss aj dvoma pútkami na uchytenie popruhu. Dodáva sa s mohutnou slnečnou clonou a vynikajúcim telekonvertorom 1,4×. Objektív má ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 305 mm, ktorá s telekonvertorom stúpne na 427 mm. Zaujímavé je, že svetelnosť sa v tomto prípade zníži iba o 1 EV, teda na F2,8, čo je stále vynikajúca hodnota.  

A ako sa s novinkou fotí? V tomto prípade mi začínajú dochádzať superlatívy. Objektív patrí k tomu najlepšiemu, čo som mal kedy v rukách. Poskytuje vynikajúcu ostrosť v celom obrazovom poli aj na úplne otvorenej clone. Výborne si poradí s chromatickou aberáciou. Najviac ma však dostal úžasný bokeh a malá hĺbka ostrosti, dosiahnuteľná aj pri fotení vzdialenejších objektov.

Veľmi pozitívne je, že aj dodávaný telekonvertor 1,4× je kvalitatívne na rovnakej úrovni a jeho použitie na kvalite výstupov nespoznáte. Pochopiteľne, vzhľadom na parametre treba počítať s tým, že nejde o žiadny maličký vreckový objektív, hlavne s nasadenou slnečnou clonou. Zaujímavé je to, že v porovnaní s full frame sklami, napríklad s Canon 200mm f/2L IS USM, sa jeho hmotnosť a rozmery príliš nelíšia a veľmi podobná je aj jeho cena.   

Verdikt
Vo všetkých ohľadoch profesionálny objektív so špičkovými parametrami.

Špecifikácie
Svetelnosť objektívu: 2,0, typ objektívu: teleobjektív, optická stabilizácia: 5 EV, zaostrovanie: ultrazvukové/automatické s lineárnym motorom, ohnisková vzdialenosť: 200 mm  (ekv. k 35 mm), 305 mm, priemer filtra: 105 mm, bajonet: Fujifilm X-Mount

Cena: 5999 EUR

Hodnotenie 
Celkovo: 100 % 

Tip redakcie: TOP PRODUKT

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
kamera foto video displej kvalita objektív Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať