ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Recenzia: Lenovo Yoga Book C930 - Spoločník na cesty s dvojicou displejov

0

Lenovo sa po dvoch rokoch vracia s konceptom svojho netradičného hybridu Yoga Book, tentoraz s označením C930. Aby to však používatelia nemali také jednoduché, je rovnako označený (Yoga 930) aj model zariadenia 2 v 1, takže pri výbere treba dávať pozor. 

Predchádzajúca generácia Yoga Book prišla s dotykovou klávesnicou Halo, kombinovanou s dotykovou plochou využiteľnou v role grafického tabletu. To je na prvý pohľad aj najviditeľnejšia inovácia novinky. Obsahuje totiž displej s technológiou e-ink, ktorý umožňuje využitie v úlohe virtuálnej klávesnice, grafického tabletu aj čítačky elektronických kníh. Pri zobrazení klávesnice je k dispozícii haptická aj zvuková spätná väzba a klávesy sú zobrazené s 3D efektom, ktorý tiež imituje stlačenie.

Vybrať si môžete zo štyroch spôsobov zobrazenia klávesnice. K tabletu sa dodáva dotykové pero Precision Pen, ktoré môžete využiť na oboch displejoch. Pero dokáže rozpoznať 4096 úrovní tlaku, čo využijete napríklad pri tieňovaní. Displej e-ink má uhlopriečku 10,8", rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov a využíva technológiu E Ink Mobius. 

Vďaka tomu, že tento typ displejov nevyžaduje napájanie pri zobrazení statického obrazu, môžete mať na displeji aj vo vypnutom stave zobrazený obrázok. Nevýhodné je, že displej nemá podsvietenie, takže jeho používanie v horších svetelných podmienkach je problematickejšie. Hlavný, takisto 10,8-palcový displej využíva technológiu IPS a má rozlíšenie 2560 × 1600 bodov. Displej je tiež dotykový.  Pravda je, že rámik okolo displeja je na dnešné pomery trochu robustný, no ak používate prístroj v režime tabletu, je lepšie, ak je rámik hrubší a máte dosť miesta na jeho uchopenie bez dotyku displeja.

Zariadenie využíva patentovaný hodinkový pánt, ktorý je na trhu špičkou a umožňuje jeho nastavenie do akejkoľvek polohy s aretáciou. Využívať ho tak môžete v polohe notebooku, tabletu alebo čítačky, prípadne postavený do polohy stanu na sledovanie filmu.  Ak displej pretočíte do režimu tabletu, automaticky zostane aktívny primárny displej. Pokiaľ chcete využívať e ink, stačí naň poklepať a displeje sa prepnú. Ak je prístroj zatvorený, stačí poklepať na horné veko a pootvorí sa. Je to vtipné a praktické riešenie.

Ak nechcete klepať, môžete podržať tlačidlo zvýšenia hlasitosti. Treba dodať, že bez toho je to trochu problém, na tele nie sú žiadne výstupky na otváranie displeja. V úlohe čítačky Yoga Book počas testovania podporoval iba formát PDF, podporu formátov elektronických kníh výrobca sľubuje v najbližšom období. Zvukový diel podporuje Dolby Atmos a dvojica reproduktorov má výduchy na bokoch spodnej časti. 

Nový Yoga Book je oproti predchodcovi tenší a ľahší. Elegantný vzhľad ukrýva najnovší procesor Intel Core i5 s frekvenciou 1,2 GHz, 4 GB RAM a až 256 GB SSD s možnosťou rozšírenia pamäte pomocou karty microSD s kapacitou až 512 GB. Ako operačný systém je použitý Windows 10 Home.

Vzhľadom na rozmery výrobca musel pristúpiť k viacerým kompromisom, takže z konektorov tu nájdete iba dvojicu USB-C vo verzii 3.1 gen.1, umiestnených po jednom z každej strany. Chýba však 3,5 mm jack na hands-free. USB-C slúži aj na nabíjanie, v balení je nabíjačka s podporou Power Delivery s výkonom 18 W.

Z ovládacích prvkov na tele nájdete tlačidlo hlavného vypínača a kolísku nastavenia hlasitosti na pravej strane. Vľavo je umiestnený slot na LTE SIM kartu a microSD. Umiestnenie tlačidla vypínania je dosť nešťastné, nie je nijako zapustené, a tak sa mi občas stávalo, že som ho omylom stlačil pri zasúvaní USB kľúča alebo zapájaní USB. V hornej časti spodného panela v pravom hornom rohu je infračervená čítačka odtlačkov prstov. Displej má slušné zobrazenie, svietivosť dosahuje 309 cd/m2a farebný gamut obsiahne 145 % farebného priestoru sRGB. Z výroby sú však nastavené trošku prepálené farby. Môže to vyzerať efektnejšie, ale trpí tým vernosť zobrazenia.

Reproduktory napriek miniatúrnym rozmerom zariadenia hrajú prekvapivo dobre. Hlasitosť síce nie je z najvyšších, výšky aj stredy sú však čisté a jasné. Pochopiteľne, basy chýbajú, fyzika sa predsa len oklamať nedá. Vcelku však ide o veľmi dobrý výsledok v tejto kategórii. 

Virtuálna klávesnica je kapitola sama osebe. Oproti predchádzajúcej generácii prináša rapídne zlepšenie. Klávesy sú dostatočne veľké a animácia aj haptická spätná väzba výrazne uľahčujú písanie. Klávesnica využíva aj umelú inteligenciu, ktorá sa počas písania učí a automaticky opravuje časté chyby či preklepy. Pochopiteľne, na pohodlnosť a presnosť mechanickej klávesnice to nestačí a využitie vidím skôr v e-mailovej či četovej komunikácii. Pre spisovateľov však prístroj nie je určený.

Zaujímavý doplnok je dotykové pero. Žiaľ, výrobca ani v tejto generácii nedoriešil jeho prenášanie a v podstate sa spolieha na externé puzdro. Pero síce môžete magneticky „prilepiť“ na telo, ale to je iba chvíľkové riešenie. Pri snahe o zachovanie ergonómie veľa možností nemá. Funkčnosť pera je veľmi dobrá na oboch displejoch. Aj na e-ink displeji boli reakcie pomerne svižné. Ak si chcete robiť iba nákresy či poznámky, poklepaním na e-ink displej hlavný vypnete, čím výrazne šetríte energiu. Poznámky sú však nedotiahnuté, neumožňujú pridávanie viacerých stránok a práca s nimi je občas problematická.

Začiatkom roka 2019 má vyjsť aktualizácia, ktorá pridá podporu pre ďalšie formáty elektronických kníh a možno dorieši aj niektoré chybičky v systéme. Výdrž prístroja sa pri bežnom používaní pohybuje okolo 6 až 7 hodín. Prístroj zvládne aj jednoduchšie hry, na náročné herné tituly však zabudnite. Pozitívne je, že napriek pasívnemu chladeniu sa prístroj ani pri vyššej záťaži výrazne nezahrieva.

 

Nová Yoga Book je v každom prípade zaujímavý prístroj s pôsobivým dizajnom, kvalitným spracovaním a množstvom funkcií. Nadšenie z neho trošku kazí iba cena, ktorá je naozaj dosť exkluzívna. 

Verdikt: Dizajnový skvost s množstvom funkcií.

PC Mark 10:  2352 bodov

Lenovo Yoga Book C930, operačný systém Windows 10 Home, procesor Intel Core i5-7Y54, 1,2 GHz, 2K dotykový displej 10,8", 2560 × 1600 bodov, 10,8" e-ink displej, 1920 × 1080 bodov, technológia E Ink Mobius, grafická karta Intel HD Graphics 615, operačná pamäť 4 GB RAM LPDDR3, SSD 256 GB, 2×  reproduktory s technológiou Dolby Atmos, Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.2, výstupy 2× USB 3.1 gen. 1  typ C, čítačka odtlačkov prstov, slot na kartu microSD/SIM s LTE, rozmery (š × h × v) 179,4 × 260,4 × 9,9 mm, hmotnosť 775 g

Cena: 1499 EUR

+ Kvalitná konštrukcia, dizajn a spracovanie, výbava, e-ink, malé rozmery
- Lesklý displej

Výkon: 85
Výbava: 98
Ovládanie: 85
Vyhotovenie: 100
Celkovo:  92

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Lenovo Yoga displej notebook pocitac kvalita tablet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať