S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Recenzia: Samsung Galaxy S9+ v komplexnom teste

0

Samsung Galaxy S9/S9+ je jedným z najočakávanejších smartfónov tejto sezóny, preto som ho dôkladne otestoval. Najväčšiu pozornosť som venoval inovovanému fotoaparátu. V prvej časti som testoval spomalené video a citlivosť nového Dual Pixel snímača. Na porovnanie som vybral dôstojného súpera taktiež s dvoma objektívmi Huawei Mate 10 Pro. Na porovnanie stabilizátorov obrazu zas Sony XPERIA XZ Premium.

Priebeh testov je zdokumentovaný na videu.

Na lepšiu orientáciu uvádzam časy na ktorých začína test tej, ktorej funkcie:

  • Nabíjanie 1:20
  • Neplánovaný test displeja, ktorý na záberoch kvalitnou kamerou blikal 2:36
  • Biometrická autentifikácia podľa obrazu tváre a skenu dúhovky 3:35
  • Meranie frekvenčnej charakteristiky vstavaných reproduktorov 4:15
  • Meranie hlasitosti vstavaných reproduktorov 5:44
  • Test ostrosti obrazu pri clonách F/1,5 a F/2,4  6:04
  • Hĺbka ostrosti a rozmazanie pozadie pri clonách F/1,5 a F/2,4  6:34
  • Dynamické zaostrovanie pri fotení portrétu 7:26
  • Test stabilizátora obrazu, porovnanie so Sony XPERIA XP Premium 7:52
  • Spomalené video 8:47
  • Meranie teploty pri maximálnej záťaži hrami a benchmarkmi 8:54
  • AR Emotikony 9:24

V rovnakom poradí bude aj komentár k testom:

1 Výdrž a nabíjanie

Batéria s kapacitou 3500 mAh sa z originálnej nabíjačky nabíja cez port USB-C pri napätí 9 V prúdom ktorý pri nabíjaní v režime nečinnosti periodicky kolíše pomalých cykloch medzi hodnotami 1,3 a 1,6 A. Ak je telefón aktívny nabíja sa prúdom maximálne 0,7 A. Nabíjanie trvá 95 až 100 minút.

Po problémoch s Note 7 boli inžinieri Samsungu pri návrhu nabíjacích obvodov skôr konzervatívni než odvážni. Parametre nabíjania napovedajú, že bola použitá technológia typu Quick Charge 2.0. Dodávaná nabíjačka poskytne pri 9V prúd 1,67 A a pri napätí 5V prúd 2A. Testoval som aj nabíjanie výkonnejším zdrojom od počítača MacBook Pro, ktorý je pri 9V schopný dodať prúd 3A, no nabíjací prúd aj čas nabíjanie zostal rovnaký. 

Bezdrôtové nabíjanie som testoval na nabíjačke Ikea Nordmärke. Nabíjanie trvalo 3 hodiny a 20 minút.  Aj pri pomerne intenzívnom používaní vydrží batéria jeden deň s 5 - 10 % rezervou, avšak takzvaní heavy-users budú musieť počas dňa telefón dobiť.

Meranie prúdu pri nabíjaní

 

2 Displej

Displej AMOLED s rozlíšením QHD zostal rovnaký ako v predchádzajúcej modelovej rade.  S9 má uhlopriečku 5,8“ a väčšia S9+ 6.2". V obidvoch prípadoch je pomer strán 18,5 : 9, takže aj väčší model sa veľmi dobre drží v ruke. Z hľadiska vernosti farieb, kontrastu, či sýtosťou čiernej farby je použitý absolútna špička.

Certifikát Mobile HDR Premium je zárukou, že filmy v tomto štandarde budú zobrazované v originálnych farbách. Rozsah pozorovacích uhlov je taktiež vynikajúci bez známok farebného skreslenia. Pri večernom používaní odporúčam zapnúť filter modrého svetla.

Vysoké rozlíšenie 2960x1440 px sa vynikajúco vyníma v technických parametroch, no zároveň kladie vysoké nároky na grafický procesor a sekundárne zvyšuje odber z batérie, preto implicitne nastavené rozlíšenie je Full HD, čo je pri tomto pomere strán 2 220 x 1080 pixelov. Funkcia Always On, čiže trvalé zobrazovanie niektorých informácií, predovšetkým času a ikon notifikácii  aj pri vypnutom telefóne. 

3 Blikanie displeja?

Pri nakrúcaní videí z testovania som si všimol interferenciu, ktorá naznačuje blikanie displeja. Pri meraní fotodiódou pripojenou k osciloskopu som skutočne nameral veľmi krátke impulzy opakujúce sa s frekvenciou 117 Hz, pričom každý z impulzov je tvorený periodickými pulzmi s frekvenciou 180 kHz. Tieto impulzy sú veľmi slabé, blikanie sa voľným okom spozorovať nedá, avšak prejavuje sa interferenciou keď je displej v zábere inej kamery. Smartfóny Huawei Mate 10 Pro a Sony Xperia XZ Premium, ktoré som používal na porovnanie s interferenciou problém nemali.

Neplánovaný test displeja, ktorý na záberoch kvalitnou kamerou blikal

 

4 Biometrická autentifikácia podľa obrazu tváre a skenu dúhovky

Používateľ sa môže prihlásiť pomocou troch biometrickým metód – snímaním odtlačku prsta, rozpoznávaním tváre a skenom dúhovky. Novinkou je kombinované inteligentné rozpoznávanie tváre využívajúce súčasne rozpoznávanie tváre aj sken dúhovky. Je to bezpečnejšie, spoľahlivejšie a rýchlejšie. Ak si rýchly algoritmus rozpoznávanie tváre nie je istý, alebo je málo svetla, využije sa skenovanie dúhovky. Skenovanie dúhovky využíva infračervené svetlo, takže funguje aj pri nízkej úrovni okolitého osvetlenia.

Vzhľadom k tomu výrobca túto metódu neodporúča pre deti, osoby trpiace eliptickými záchvatmi a upozorňuje na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti približne 25 cm od oka.  Obraz dúhovky nie nikde ukladaný, preto ho nie je možné replikovať.  Konfigurácia, čiže prvé snímanie dúhovky majiteľa si vyžaduje trochu cviku. Treba nájsť správnu vzdialenosť a uhol. Pomôckou je umiestnenie obrazu očí do vyznačených kruhov. Snímanie sa mi podarilo až na tretí pokus, no následné rozpoznanie malo pri 20 pokusoch 100 % úspešnosť.

Úspešnosť sa paradoxne znížila na ostrom slnečnom svetle, alebo pri monitore počítača. Problémom sú zrejme odlesky, avšak  stačí pootočiť hlavu a je to vyriešené. Snímanie dúhovky funguje aj s okuliarmi a väčšinou kontaktných šošoviek.

5 Meranie frekvenčnej charakteristiky vstavaných reproduktorov

Zvuk z reproduktora umiestneného vedľa nabíjacieho konektora dopĺňa reproduktor v hornej časti predného panelu nad displejom, ktorý sa využíva pri telefonovaní. Kvalitou ani hlasitosťou sa nevyrovná reproduktoru v spodnej časti, avšak vhodne a pri primeranej hlasitosti veľmi príjemne dokresľuje priestorovú atmosféru zvuku.

Pri posudzovaní kvality zvuku predovšetkým v oblasti nižších frekvencií si samozrejme treba uvedomiť že sa bavíme o miniatúrnych akustických meničoch, ktoré majú k dispozícii minimum objemu ozvučnice, takže podľa toho je potrebné nastaviť aj očakávania. Hlasitosť je o 3 dB vyššia než pri S8. Keďže decibel je logaritmická jednotka je zvýšenie hlasitosti signifikantné.

Meranie frekvenčnej charakteristiky reproduktorov

 

Frekvenčná charakteristika reproduktorov Samsung Galaxy S9+

 

Na porovnanie frekvenčná charakteristika reproduktorov Huawei Mate 10 Pro

 

6 Test ostrosti obrazu pri clonách F/1,5 a F/2,4 

S9 má okrem prepínateľnej clony aj ďalšie svetové prvenstvo - najsvetelnejší objektív F/1,5. Takúto svetelnosť majú iba najkvalitnejšie a najdrahšie objektívy zrkadlovky. Vysoká svetelnosť kladie veľké nároky na konštrukciu objektívu a všetky objektívy majú najlepšiu kresbu pri zaclonení o jedno, či dva clonové číslo. Potvrdili to aj moje testy, testovací obrazec sa zobrazil ostrejšie pri clone F/2,4. Preto túto clonu fotoaparát preferuje ak je to z hľadiska svetelných podmienok možné.

Testovací obrazec pri clone F/1,5

Testovací obrazec pri clone F/2,4 je zobrazený ostrejšie

 

7 Hĺbka ostrosti a rozmazanie pozadie pri clonách F/1,5 a F/2,4 

Čím je objektív viac zaclonený, tým je hĺbka ostrosti väčšia. Využíva sa to pri fotení krajiny, či architektúry, kde chceme mať všetko ostré. Naopak pri malej clone je hĺbka ostrosti menšia, čo sa využíva pri kreatívnom komponovaní záberu tak aby objekt záujmu v popredí bol ostrý a pozadie efektne rozmazané.

V prípade S9/S9+ je však rozdiel medzi clonami menší ako 2 clonové čísla, takže rozdiel v hĺbke ostrosti nie je príliš veľký.  Štandardná rada začína hodnotami 1, 1.4, 2.0, 2.8,... pričom každá ďalšia hodnota znamená polovičnú plochu otvoru v porovnaní z predchádzajúcim clonovým číslom. Zmena clony z F/1,5 na F/2,4 znamená, že pri vyššej clone sa na snímač sa dostane približne 3x menej svetla.

Hĺbka ostrosti a rozostrenie pozadia pri clone F/1,5

Hĺbka ostrosti a rozostrenie pozadia pri clone F/2,4

 

8 Dynamické zaostrovanie pri fotení portrétu

Dva objektívy, napriek tomu, že majú rôznu ohniskovú vzdialenosť umožňujú určiť vzdialenosť objektov na snímanej scéne a pri zaostrení na objekt v popredí rozostriť pozadie a samozrejme aj naopak dosiahnuť ostré pozadie a rozostrený objekt na popredí. Tento princíp sa využíva pri fotení v móde dynamického zaostrenia, ktorý sa hodí predovšetkým na fotenie portrétov.

Porovnanie portrétu v normálnom režime a v režime dynamického zaostrovania. Porovnajte rozostrenie pozadia.

 

MatePortrét Na porovnanie Portrét pri rôznom rozostrení fotený Huawei Mate 10 Pro

9 Test stabilizátora obrazu

Optická stabilizácia funguje výborne, no stále nedokáže konkurovať vlajkovým lodiam Sony XPERIA, napriek tomu že Sony využíva len softvérovú stabilizáciu.

Prípravok na testovanie stabilizátora obrazu simuluje otrasy v autobuse MHD

 

10 Hardvér a výkon

Rovnako ako predchádzajúce modely aj v prípade S9/S9+ Samsung vyrába dve hardvérové varianty líšiace sa procesorom. Pre geo-ekonomický región EMEA osadzuje SoC (system on chip ) vlastnej výroby Exynos 9810 Octa (4x2.7 GHz Mongoose M3 + 4x1.8 GHz Cortex-A55),  pre Čínu a USA Qualcomm Snapdragon 845. Rôzne sú aj grafické jadrá.

Exynos má integrované GPU Mali-G72 MP18 a Qualcomm zas Adreno 630. Grafické jadro využíva predovšetkým herné API novej generácie s označením Vulkan. Ani pri graficky najnáročnejších hrách, či náročnom multitaskingu som nezbadal ani náznak zaváhania, či nestability. Je to logické, veď som testoval jeden z najvýkonnejších smartfónov. 

Teplota ani pri dlhšom hraní, či opakovanom spúšťaní benchmarkov nikdy neprekročila príjemných 38 stupňov. Kapacita interného úložného priestoru 64/256 GB (podľa typu) vyhovie pre akýkoľvek scenár, možno s výnimkou veľkej zásoby filmov a častého nakrúcania 4K videí. Pri 60 FPS sa gigabajt spotrebuje na 2 minúty záznamu. Vtedy oceníte slot na pamäťovú kartu, karta však musí podporovať dostatočne rýchly záznam

11 Emotikony využívajúce rozšírenú realitu

Hlavne mladší používatelia ocenia animované emoji založené na virtuálnej realite. Je to „vylepšená“ odpoveď Samsungu na implementáciu tejto funkcie v najnovších smartfónoch od Apple.

Emotikony využívajú nielen rozšírenú realitu (AR Emoji), ale aj algoritmus strojového učenia, ktorý analyzuje dvojrozmerný obraz užívateľa. Mapuje sa viac než 100 tvárových rysov a následne sa vytvorí trojrozmerný model. Ten vie vyjadrovať a napodobňovať výrazy, ako napr. mrkanie alebo kývanie, čím umožňuje skutočnú personalizáciu.

Emotikon (na emotikone je tá istá slečna ako na obrázku portrét v režime dynamického zaostrovania)

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S9+ test

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať