Recenzia: iPhone Xs a Xs Max - Mierny pokrok za odvážnu cenu

3

Z trojice iPhonov X s ultraširokouhlými displejmi a neodmysliteľným výrezom, predstavených tento rok, sa modely Xs a Xs Max líšia hlavne veľkosťou displeja a kapacitou batérie. Obidva modely budú k dispozícii v troch farbách – zlatej, striebornej a „vesmírnej sivej“. Kľúčová otázka pre priaznivcov značky znie, z akého modelu sa im už oplatí inovovať na Xs. Odpovedať na ňu budem v závere recenzie.

Dizajn a konštrukcia

Obvodový rám je z precízne opracovanej chirurgickej ocele s povrchovou úpravou príslušného farebného odtieňa. Pri výrobe zlatých a kozmicky sivých rámčekov sa aplikuje komplikovaný proces fyzikálnej depozície z pár, aby sa dosiahol požadovaný lesk a odolnosť proti oteru. Zadná stena z odolného skla umožňuje bezdrôtové nabíjanie, no podobne ako pri osmičkových súrodencoch zhoršuje stabilitu držania a zvyšuje riziko pádu. Vyčnievajúca platforma s objektívmi fotoaparátov je v tomto prípade užitočná, pretože jej hrana aspoň trochu bráni zošmyknutiu sa telefónu z podložky.

Objektívy sú pod odolným zafírovým sklíčkom, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí. Oprava po rozbití zadného skla vyjde poriadne draho, takže sa vyplatí obstarať si ochranné puzdro. Vodotesnosť a prachotesnosť sú deklarované na úrovni štandardu IP68,  ktorý garantuje odolnosť proti ponoreniu do hĺbky dvoch metrov maximálne na 30 minút.

Displej a filozofia ovládania

iPhone Xs má displej s uhlopriečkou 5,8 palca a väčší súrodenec Xs Max sa môže pochváliť uhlopriečkou až 6,5 palca. Krycie sklo displeja je odolnejšie ako na minuloročnom modeli iPhone X a má oleofóbnu úpravu , ktorá je do značnej miery rezistentná proti odtlačkom. Maximálny jas deklarovaný výrobcom je 625 cd/m2. Je dostatočný aj na pozeranie na priamom slnečnom svetle. Automatická regulácia jasu podsvietenia funguje vynikajúco. Dynamický rozsah displeja je o 60 % lepší než pri iPhone X.

Avizovaná podpora Dolby Vision HDR 10 umožní vychutnať videoobsah v natívnej kvalite. Rýchlosť reakcie dotykovej vrstvy je daná jej vzorkovacou frekvenciou 120 Hz.  Funkcia True tone prispôsobuje tonalitu farieb podľa okolitého svetla. Pri umelom osvetlení žiarovkami alebo LED s teplým nádychom sa zmenia farby na displeji k teplejším tónom. Skúšal som túto funkciu dva dni, ale napokon som ju vypol, pretože som zvyknutý na čo najvernejšie farby.

Tlačidlo na návrat na domovskú obrazovku s integrovaným snímačom odtlačkov už nezvratne patrí do histórie. Návrat na domovskú obrazovku sa robí gestom posunu prsta od spodného okraja obrazovky nahor. Naznačuje to aj vodorovný čierny pásik v dolnej časti displeja, ktorý sa obrazuje na obrazovkách aplikácií. Ak prst posuniete len trochu a pridržíte, zobrazí sa zoznam spustených aplikácií. Notifikačné centrum otvoríte gestom od pravého horného okraja obrazovky smerom nadol.

Na obrazovke uzamknutia sú ikony na zapnutie LED svetla a fotoaparátu. Rýchlo prídete na to, že sa ich nestačí dotknúť, ale treba pritlačiť. Dlhším pridržaním tlačidla na pravej strane aktivujete asistentku Siri. Na zosnímanie screenshotu  treba spolu s týmto tlačidlom stlačiť aj tlačidlo na zvýšenie hlasitosti reprodukcie na pravej strane. Telefón vypnete pridržaním tlačidla na pravej strane súčasne s tlačidlom na zníženie hlasitosti.

Hardvér a zvuk

Srdcom nových iPhonov je čip A12 Bionic, vyrobený 7 nm technológiou, ktorý na substráte obsahuje 6,9 miliardy tranzistorov. Na čipe je 6-jadrový CPU, 4-jadrový GPU a generačne zlepšený Neural engine na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. CPU má dve výkonné jadrá, ktoré sú o 15 % výkonnejšie a o 40 % energeticky menej náročné, a štyri úsporné jadrá, ktorých energetická náročnosť je v porovnaní s A11 Bionic polovičná. GPU je o 50 % rýchlejší, čo je veľký kvalitatívny skok v rýchlosti zobrazovania a vykresľovania štruktúr.

Najväčší výkonový skok sa podarilo dosiahnuť v hardvérovej podpore umelej inteligencie.  Predchádzajúca dvojjadrová verzia Neural engine v A11 zvládala  600 miliárd operácií sa sekundu. A12 Bionic zvládne neuveriteľných 5 triliónov neurónových operácií za sekundu. Umelá inteligencia a strojové učenie vás budú sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu.

Zlepšila sa aj kvalita reprodukovaného zvuku a rozšírila sa báza stereofónneho počúvania pri použití  vstavaných reproduktorov. Pre hráčov to znamená, že si pri zachovaní zážitku budú môcť niektoré hry zahrať aj bez slúchadiel.

Štandardné, rýchle a bezdrôtové nabíjanie

Apple dlhodobo skúša, za čo si majitelia iPhonov budú ochotní zaplatiť. Kandidátom číslo 1 je výkonnejšia nabíjačka. Výrobca deklaruje rýchle nabíjanie na úroveň 50 % za 30 minút, žiaľ, nie dodávanou nabíjačkou. Tá je schopná dodať príkon len 5 W a iPhone Xs Max nabije na plnú kapacitu až za neuveriteľné tri hodiny. 

Aby ste mohli naplno využiť možnosti rýchleho nabíjania, potrebujete si dokúpiť adaptér s dodávaným výkonom 29 W alebo vyšším za 60 eur, ktorý sa dodáva k MacBookom. Tu sa vaše výdavky nekončia. Adaptér má konektor USB-C, ale v balení iPhonu je kábel s konektormi USB-A a Lightning, takže si musíte priplatiť ďalších 27 eur za kábel USB-C /Lightning. Otestoval som aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré trvalo dve a pol hodiny. Aj náročný používateľ vystačí na jedno nabitie jeden deň, menej náročný aj necelé dva dni.

Fotoaparáty

Obidva objektívy – jeden širokouhlý so svetelnosťou f/1,8 a druhý teleobjektív so svetelnosťou f/2,4  - majú snímače s rozlíšením 12 Mpx. Obidva objektívy majú po 6 optických členov a optickú stabilizáciu obrazu. Širokouhlý fotoaparát má priemer pixelov 1,4 mikrometra. Je všeobecne známe, že väčšie pixely sú citlivejšie na svetlo, takže som čakal, že nový iPhone Xs bude excelovať aj v záberoch pri nízkej úrovni osvetlenia.

Zábery sú síce použiteľné aj pri úrovni 0,5 luxa, no ich kvalita je v porovnaní so zábermi z Huawei P20 Pro oveľa nižšia

Pri večernom fotografovaní sa iPhone Xs spolieha na optickú stabilizáciu a radšej nastaví pomerne dlhú expozičnú dobu, niekedy až 1/8 s, než vyššie ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Na to si treba dať pozor pri snímaní pohybujúcich sa objektov.

Maximálne ISO, aké bolo pri mojom nočnom fotení nastavené, bolo 3200. Cez deň pri dobrom svetle majú zábery z iPhonu tradične realistické, nie príliš presaturované farby.

Nový iPhone dokáže aplikovať  algoritmy HDR aj na dynamické scény. Vzhľadom na princíp HDR, keď sa zosníma séria rôzne exponovaných obrázkov, je tento postup pri akčných scénach veľmi náročný. Na každom čiastočnom obrázku musí umelá inteligencia rozpoznať objekty a následne graficky „sčítať“ odtiene. Zlepšilo sa aj generovanie rozostreného pozadia, takzvaného bokehu, v portrétnom móde. Hĺbka ostrosti sa v nových modeloch dá upraviť aj dodatočne.

V režime portrét môžete meniť spôsob osvetlenia. Rozdiel si pozrite na nasledujúcej štvorici záberov. Nakoľko na portréty vyberám GDRP kompatibilné modely, vosková figurína na tento účel poslúžila vynikajúco.

Nahrávanie videa v rozlíšení 4K je podporované so snímkovou frekvenciou 60 fps a nahrávanie spomaleného videa s rozlíšením 1080p pri 120 alebo 240 sn./s. Rozšírený dynamický rozsah pre video je pri rozlíšení full HD a 30 sn./s. Vtedy je aj najúčinnejšia stabilizácia obrazu. Veľmi dobrá je takisto predná kamera. Odporúčam vyskúšať všetky jej portrétové možnosti. RGB fotoaparát v spolupráci s IR fotoaparátom umožnia kúzliť s hĺbkou ostrosti selfie portrétov.

Na zábere vpravo je umelo rozostrené pozadie

Pokiaľ chcete nastavovať parametre fotoaparátu, musíte ísť do nastavení operačného systému, čo je zdĺhavé a nepraktické.

HDR vynikajúco vyrovnáva kontrast svetla a tieňa

Makro detail

Prirodzené podanie farieb

Ktorý model pre koho?

Podobne ako v minulosti modely s označením s nie sú primárne cielené na majiteľov minuloročných noviniek, v tomto prípade iPhonu X. Pre majiteľov iPhonu 7, o starších modeloch nehovoriac, ak chcú zostať verní značke, je to však jasná voľba. Najväčší výkonový skok sa podarilo dosiahnuť v grafike a hardvérovej podpore umelej inteligencie.

AI a strojové učenie vás budú sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu. Umožnia operačnému systému a aplikáciám, aby sa prispôsobili vašim zvyklostiam a predvídali vaše úmysly. Výkonnejší hardvér významne pomôže aj aplikáciám využívajúcim virtuálnu a rozšírenú realitu. Pre firemných používateľov odporúčam iPhone Xs Max s väčším displejom, na ktorom sa dá zobraziť viac informácií.

Verdikt:
Špičkový dizajn a výkon za odvážnu cenu.

Technické údaje: 
Procesor:  čip A12 Bionic so 64-bitovou architektúrou a Neural Engine druhej generácie; 4 GB RAM, displej Super Retina HD s 3D Touch Xs: 5,8 palca, rozlíšenie 2436 × 1125  (458 ppi); Xs Max:  2688 × 1242 (458 ppi); kapacita úložného priestoru:  64, 256 alebo 512 GB, fotoaparát: hlavný 12 Mpx so širokouhlým objektívom, svetelnosť f/1,8 + 12 Mpx teleobjektív, svetelnosť f/2,4, predná kamera TrueDepth 7 Mpx, svetelnosť f/2,2,  1080p HD video, komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11ac s technológiou 2×2 MIMO, bluetooth 5.0, NFC, batéria Xs: 2660 mAh, Xs Max 3180; rozmery a hmotnosť: Xs: 143,6 × 70,9 × 7,7 mm, 177 g; Xs Max: 157,5 × 77,4 × 7,7 mm, 208 g

Plusy, mínusy:
+ Výkon, vynikajúci displej, veľmi kvalitný fotoaparát
- Šmykľavý povrch, pomalé štandardné nabíjanie. vysoká cena

Hodnotenie: 97 
Dizajn: 98
Výkon: 100
Funkcionalita: 94

Cena:
Xs: 1149 EUR (64 GB), 1319 EUR (256 GB), 1549 EUR (512 GB)
Xs Max: 1249 EUR (64 GB), 1419 EUR (256 GB), 1649 EUR (512 GB)

Zapožičal: Slovak Telekom

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
smart telefon smartfon iPhone Mac Apple iOS

3 komentáre

dnes som ho skusal reakcia na: Recenzia: iPhone Xs a Xs Max: Mierny pokrok za odvážnu cenu

25.11.2018 00:11
ale to zatvaranie aplikacii od spodneho okraja je hrozne. Palec mi tam nikdy nedociahne, ked normalne drzim mobil. Pri tychto tehlach, treba na mobil 2 ruky, co mi uz potom nepride mobil ako "mobilne zariadenie".
Taktiez pocet ikon na ploche tejto tehly je rovnaky ako pri mensich obrazovkach iphonu 6s napr.
Reagovať

iph7 reakcia na: Recenzia: iPhone Xs a Xs Max: Mierny pokrok za odvážnu cenu

9.11.2018 10:11
ja osobne mam iphone 7 ale nic nemrzne, nic neseka, nevnimam nikde ziadny problem. ak sa bavime o tuzbe mat novinky ano .. ale co sa tyka vybavenia a schopnosti iphone 7, vobec nie je zmena nutna kedze ten mobil funguje bezchybne. dostava vsetky aktualizacie a aj baterka vydrzi bez problemov. racionalny dovod na zmenu nie je, emocionalny ano. otazkou je, aky nazor prezentuje rezencia, mam velku obavu ze ten druhy
Reagovať

RE: iph7 reakcia na: iph7

10.11.2018 14:11
za tým odporúčaním je predovšetkým moje presvedčenie o stále vyššom význame AI algoritmov, takže hw podpora bude v blízkej budúcnosti veľmi dôležitá
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať