Reproduktory na párty a fitnes

0

Niektorí výrobcovia tieto reproduktory označujú aj skratkou UA čiže Urban Audio. Reproduktorové sústavy z tejto kategórie sú primárne určené na ozvučenie udalostí pre viac ľudí, ako sú párty v klubovni, prípadne aj väčšej sále, párty v záhrade či pri bazéne. Využitie nájdu aj na reprodukciu hudby a pokynov cvičiteľa pri zumbe, aerobiku či iných fitnes aktivitách. Naznačeným scenárom využitia je prispôsobená ich konštrukcia a parametre.

Pri akciách v exteriéri treba počítať s tým, že môže začať pršať, preto sú kvalitné párty reproduktory odolné proti kvapkajúcej a niektoré aj proti striekajúcej vode. Vodotesné sú len reproduktory napájané z batérií. Pri väčších reproduktoroch napájaných z elektrickej siete treba počas akcií pri bazéne či vodného aerobiku starostlivo zabezpečiť, aby zariadenie nemohlo za žiadnych okolností spadnúť do vody.

Reproduktory sú takisto prispôsobené na prenášanie. Menší reproduktor prenesie aj jeden človek, väčšie a ťažšie majú rukoväti umiestnené tak, aby ich mohli pohodlne preniesť dvaja ľudia. Treba si uvedomiť, že väčšie párty reproduktory môžu mať hmotnosť aj 25 – 35 kg. Niektoré modely preto majú aj kolieska a výsuvnú rukoväť. Na ozvučenie komornejšej akcie môžete použiť aj jeden či niekoľko navzájom prepojených reproduktorov s batériovým napájaním. Batéria sa nabíja cez port micro USB alebo USB-C a výdrž závisí od hlasitosti. Na ozvučenie väčších priestorov a akcií pre viac ľudí je však potrebný výkon niekoľkých desiatok, prípadne aj stoviek wattov plus príkon na svetelné efekty, takže väčšie reproduktory sú napájané z elektrickej siete. Treba si uvedomiť, že intenzitu zvuku vnímame logaritmicky, takže na zvýšenie hlasitosti o 3 decibely je potrebný dvojnásobný výkon. Pri reproduktoroch tohto typu je dôležitý nielen vysoký výkon, ale aj kvalitná reprodukcia a dunivé basy, takže reproduktorová sústava musí mať zodpovedajúci objem ozvučnice.

Párty reproduktory umožňujú pripojiť zariadenie, z ktorého sa hudba prehráva, či už je to počítač, smartfón, alebo tablet, cez rozhranie bluetooth alebo pomocou kábla s konektormi jack alebo RCA (Cinch). Takisto môžete pripojiť USB disk, kľúč alebo vložiť do slotu pamäťovú kartu a prehrávať skladby z týchto pamäťových médií. Scenáre typu diskotéka, karaoke či fitnes podľa pokynov cvičiteľa si vyžadujú pripojenie mikrofónu. Niektoré párty reproduktory umožňujú pripojenie dvoch mikrofónov, takže podujatie môže mode­rovať dvojica moderátorov, prípadne pri ­ka­raoke môžete spievať duetá.

Reproduktory majú horný panel s prvkami na ovládanie prehrávania, hlasitosti a ďalších parametrov a takisto svetelných efektov, ako aj displej schopný zobraziť informácie o prehrávaných skladbách a aktuálnom nastavení. Celý panel a hlavne tlačidlá sú konštrukčne riešené s ohľadom na odolnosť proti vode. Pomocou diaľkového ovládača alebo aplikácie pre Android či iOS môžete prepínať ekvalizér, ktorý má spravidla prednastavených niekoľko hudobných štýlov a efektov. Tak­isto môžete meniť farebnosť podsvietenia a svetelných efektov, ktoré svietia a blikajú do rytmu prehrávanej hudby.

Možno vám napadne, že by ste dvojicu párty reproduktorov používali na počúvanie hudby napríklad v študentskej izbe s tým, že by ste ich príležitostne použili na ozvučenie rôznych akcií. Treba si však dať pozor na dve veci. Niektoré reproduktory používajú na chladenie zosilňovača ventilátor, ktorý sa nezapína len pri vyššej záťaži, ale točí sa stále, keď je reproduktor zapnutý. Pri izbovej hlasitosti budete hluk ventilátorov počuť. Inak povedané, zbytočne bude v technických parametroch uvedený odstup signálu od hluku 90 či 100 dB, keď hluk ventilátora bude 30 a viac decibelov. Rovnako frekvenčná charakteristika párty reproduktorov bude vyladená na počúvanie pri vyššej hlasitosti s dôrazom na výrazné basy. Reprodukciu si, samozrejme, môžete prispôsobiť cez ekvalizér, ale nemusí sa vám podariť dosiahnuť požadovanú kvalitu na „komorné“ počúvanie.

Pri väčšine produktov tejto kategórie môžete navzájom prepojiť dva, prípadne viac reproduktorov, pričom prepojenie je bezdrôtové – buď cez bluetooth, alebo proprietárnou bezdrôtovou komunikáciou. V praxi to znamená, že reproduktory budú umiestnené v blízkosti elektrických zásuviek, ale nebude ich treba prepájať káblami, ktoré by na párty určite prekážali. Účelom prepojenia reproduktorov v tomto prípade nie je stereofónna reprodukcia, ale čo najlepšie a najrovnomernejšie ozvučenie daného priestoru. Napriek tomu pri mnohých reproduktoroch priaznivci sterea nebudú sklamaní ani pri použití jednej reproduktorovej sústavy. Z fyziky šírenia akustických vĺn vyplýva, že priestorovú zložku zvuku prenášajú stredné a predovšetkým vyššie tóny. Preto niektoré reproduktorové sústavy majú dve dvojice výškových a stredových reproduktorov nasmerovaných šikmo do strán. Alebo jeden či dva výškové reproduktory smerujú dopredu a ďalšie dva do strán. To umožňuje pokryť priestor pred reproduktorom v minimálnom rozsahu 180°. Reprodukciu basov má na starosti integrovaný subwoofer so zvislo alebo vodorovne umiestneným reproduktorom s veľkým priemerom membrány, spravidla 10 palcov (25,4 cm) a viac. Na čo najvyššiu účinnosť reprodukcie basov je basový reproduktor uzatvorený v samostatnej ozvučnici a doplnený basreflexovým otvorom. Väčšinou sú tieto zariadenia konštruované tak, že horná časť reproduktorovej skrine, kde je umiestnená elektronika a výškové reproduktory, ktoré nepotrebujú tlmenie ozvučnice, je plastová, ale spodná časť s basovými reproduktormi je z dreva či materiálu na báze dreva s dostatočne dimenzovanou hrúbkou, aby sa v reprodukovanom zvuku nevyskytovali nežiaduce rezonancie.

Výrobcovia udávajú v technických parametroch väčšinou takzvaný hudobný výkon, označovaný aj RMS (Root Mean Square). Ten potom môže byť ohromujúcich 1000 W, prípadne ak je výkon označený P.M.P.O. (Peak Momentary Power Output), čo je špičkový neopakovateľný výkon v trvaní maximálne 10 milisekúnd, aj oveľa viac. Reproduktor je schopný takýto výkon podať krátkodobo v špičkách, napríklad pri údere na bicie, má na to dimenzovaný zosilňovač aj reproduktory. Stačí sa však pozrieť na štítok, kde je udávaná spotreba. Ak výrobca udáva výkon RMS 1500 W a reproduktor má na štítku uvedený príkon 160 W, je zrejmé, že ak zoberieme do úvahy účinnosť zosilňovača približne 90 %, maximálny trvalo dodávaný výkon je 150 W. Aj preto sa skratka P.M.P.O. niekedy žartovne interpretuje ako „Pokiaľ Možno Podeľ Ôsmimi“.

Súčasťou každej správnej párty sú aj svetelné efekty. Preto majú párty reproduktory integrované osvetľovacie systémy na báze farebných LED, ktoré blikajú buď do rytmu hudby, alebo podľa nastaveného efektového programu.

Ceny malých párty reproduktorov napájaných z batérií sa začínajú od 20 eur, za väčší, výkonnejší a kvalitnejší batériový reproduktor zaplatíte aj 50 – 100 eur. Väčšie reproduktory napájané z elektrickej siete stoja 100 – 250 eur. Toto bude zrejme kategória, po ktorej siahne väčšina záujemcov. Najvýkonnejšie reproduktory od renomovaných výrobcov, pri ktorých sa kladie dôraz na vysokú kvalitu zvuku, stoja aj 500 – 1000 eur. Pripomínam, že stále ide o reproduktory na príležitostné párty. Ceny zariadení na profesionálne ozvučenie priestorov sa pohybujú ešte oveľa vyššie.

Úvodné foto: FOTO: © freepik.com / marymarkevich

JBL PartyBox On-The-GO

Kvalitný prenosný reproduktor s výkonom až 100 W umožňuje nielen prehrávanie hudby cez bluetooth, USB, AUX a TWS, ale môžete k nemu pripojiť aj gitaru či iný elektronický hudobný nástroj. V balení je aj bezdrôtový mikrofón JBL s dosahom až 10 metrov, takže o zábavu na párty bude postarané. Atmosféru ešte zvýraznia svetelné efekty synchronizované s hudbou. Reproduktor je odolný proti striekajúcej vode podľa štandardu IPX4 a môžete ho prenášať pomocou pohodlného popruhu na plece. Na jedno nabitie batérie vydrží hrať 6 hodín.

Cena: 299 EUR

Link: www.jbl.sk

Niceboy RAZE 3 Titan

Prenosný reproduktor s FM rádiom má výkon 50 W, takže dokáže ozvučiť párty doma aj vonku a dokonca aj pri bazéne, pretože je vodotesný podľa štandardu IP67. K dispozícii je aj možnosť prepojenia dvoch reproduktorov s funkciou True Wireless. Technológia MaxxBass je zárukou výrazných basov. Umožňuje prehrávanie cez bluetooth 5.0 z karty microSD, USB kľúča aj cez audiokábel. Na jedno nabitie vydrží RAZE 3 Titan hrať až 15 hodín a dá sa využiť aj ako powerbank.

Cena: 78 EUR

Link: www.niceboy.eu

Mi Portable Bluetooth Speaker

Maximálny výkon tohto bezdrôtového a ľahko prenosného reproduktora je 16 W. Na jedno nabitie batérie si užijete až 13 hodín hudby. Používateľ si môže zvoliť zvukový režim so zvýraznením basov. Funkcia True Wireless Stereo umožňuje súčasné pripojenie dvoch reproduktorov, takže ozvučíte aj väčšiu párty. Zabudovaný mikrofón možno použiť na hands-free volania. Reproduktor je vodovzdorný podľa IPX7, takže ho môžete používať v kúpeľni alebo v exteriéri.

Cena: 49,90 EUR

Link: https://mi-store.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať