PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Robot robí test na COVID-19 bezpečnejšie a rýchlejšie

0

Lekári v Singapure vyvinuli nový robot na vykonávanie výterov z nosa na diagnostiku COVID-19. Tvrdia, že automatizovaný postup je bezpečný, rýchlejší a pohodlnejší v porovnaní s manuálnymi výtermi na testy. Hoci podobné roboty boli vyvinuté aj v ďalších krajinách, singapurský robot je prvý, ktorý umožňuje pacientom úplnú kontrolu nad procesom výteru. Pacienti môžu prístroj aktivovať a ukončiť jeho činnosť podľa ľubovôle.

Pacient sedí pred robotom, ktorý sa volá SwabBot, podobne ako pri očnom vyšetrení. Drží sa držadla a nosovú dierku umiestni do jednorazového nosiča. Potom aktivuje robot stlačením gombíka pomocou brady. Nosič sa posunie mierne nahor, aby sa nosová dierka otvorila. Tampón sa bezpečne a jemne roztiahne a bezpečne sa otáčavým pohybom posunie až k zadnej časti nosovej dutiny pacienta, zvyčajne asi 10 cm od nosovej dierky.

SwabBot je vybavený vstavanou funkciou na vytiahnutie tyčinky z nosa, ak pri posune hlbšie do nosovej dutiny narazí na odpor. Ak sa pacient cíti nepríjemne, môže v ktoromkoľvek okamihu zastaviť proces odtiahnutím hlavy od robota. Úkon trvá 20 sekúnd, zatiaľ čo manuálny test tampónom môže trvať dvakrát dlhšie.

Na konci procedúry zdravotnícky pracovník otvorí prístroj, aby vybral a uložil tampón. Robot vrátane jeho vnútra bude utretý a zakrytý čerstvým plastovým rúškom, opatreným koncovkou pre ďalšieho pacienta. Prístroj má rozmery 35 × 40 cm a výšku 49 cm a jeho tvorcovia hovoria, že dokáže vyriešiť obmedzenia a riziká manuálneho výteru. Znižuje riziko vystavenia vírusu a potrebu zaškolenia ľudí, pričom zvyšuje účinnosť vykonávania testov.

Zdroj: straitstimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot covid zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať