SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Robot vo fast foode stojí menej ako polovicu v porovnaní s ľudským pracovníkom

Technológie
0

Spoločnosť Nala Robotics uviedla robot určený pre prevádzky rýchleho občerstvenia, o ktorom hovorí, že dokáže autonómne vyprážať kuracie krídelká, hranolčeky a ďalšie jedlá, okoreniť ich a uložiť na tanier. Volá sa Wingman a je k dispozícii na prenájom za 2999 dolárov mesačne. Podľa vyjadrenia spoločnosti dokáže Wingman variť viacero rôznych jedál súčasne a dochucovať ich individuálne. Je schopný vybrať potraviny z mraziaceho skladovacieho priestoru, smažiť ich, okoreniť a pripraviť na servírovanie.

Wingman sa pripája k iným podobným robotom, ako je Flippy od Miso Robotics, určený na prípravu hamburgerov, a k ďalším kuchynským robotom, ktoré automatizujú spracovanie jedla, varenie a podávanie, a to najmä v zariadeniach rýchleho občerstvenia. Vďaka nim tieto prevádzky potrebujú oveľa menej ľudských pracovníkov. S 3000 dolármi mesačne je Wingman už lacnejší ako ľudský zamestnanec. V skutočnosti však vychádza výrazne lacnejšie. Aj keď je hodinová mzda ľudského pracovníka 7 USD/hod., Wingman ušetrí majiteľom reštaurácií 20 % na mzdových nákladoch.

Fortinet_112022

Pri pretrvávajúcom nedostatku pracovnej sily však mnohé reštaurácie rýchleho občerstvenia, ktoré sa snažia udržať si pracovníkov, musia platiť až 15 dolárov za hodinu. Keď sa roboty stále zlepšujú a ľudia sú drahší, môže to viesť k masívnej strate zamestnania? Realita je taká, že ľudia budú stále potrební, aby naplnili mrazničku surovinami, upratali, odniesli jedlo zákazníkom a inkasovali platby. Zástancovia robotov tvrdia, že to ľuďom umožňuje robiť to, v čom sú najlepší, teda úlohy s vyššou hodnotou, ako je napr. komunikácia so zákazníkmi.

Na druhej strane je pravdepodobné, že zavádzanie čoraz väčšieho množstva robotov do pracovných pozícií v rýchlom občerstvení a iných odvetviach spôsobí prinajmenšom krátkodobú stratu zamestnania. Absolvovanie rekvalifikačných programov bude nevyhnutné na to, aby ľudia mohli prijať prácu s vyššou hodnotou.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať