Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Robotický pes Au-Spot trénuje skúmanie jaskýň na Marse

0

Vedci z NASA/JPL-Caltech vybavili štvornohého robotického “psa” umelou inteligenciou a množstvom snímacích zariadení, ktoré mu majú pomôcť autonómne sa pohybovať v náročnom teréne a jaskyniach na Červenej planéte. Robot môže manévrovať podobným spôsobom ako kolesové rovery Spirit, Opportunity či Curiosity. Senzory mu umožňujú vyhnúť sa prekážkam, vyberať si spomedzi viacerých ciest a vytvárať virtuálne mapy hlbinných tunelov a jaskýň pre operátorov na základni.

Bežné rovery zvládnu väčšinou len pohyb po rovine, ale do mnohých vedecky zaujímavých oblastí na Marse sa dá dostať iba prechodom cez veľmi drsný terén alebo zostupom pod povrch. Chodiace robotické „psy“ sú na také výzvy vhodné, pretože keď spadnú, môžu sa opäť postaviť. Tento robot je 12-krát ľahší ako súčasné vozidlá a bol by schopný putovať oveľa rýchlejšie. V testoch dosiahol bežnú rýchlosť chôdze 5 km/h, zatiaľ čo Curiosity sa posúva po povrchu Marsu rýchlosťou asi 0,14 km/h.

Robot Au-Spot je upravenou verziou Spota, štvornohého mechanického prieskumníka vytvoreného spoločnosťou Boston Dynamics. Je vybavený senzormi a softvérom, ktorý mu pomáha bezpečne a autonómne navigovať, skenovať a mapovať prostredie. Au-Spot spracúva vstupy z lidaru, vizuálnych, tepelných a pohybových senzorov na vytvorenie 3D máp. Takisto používa umelú inteligenciu na zistenie toho, ktorým štruktúram sa treba vyhnúť, a na identifikáciu objektov, ktoré môžu byť vedecky zaujímavé.  

Zdroj: space.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať