SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Robotický policajt môže skontrolovať doklady aj udeliť pokutu

Technológie
2

Občas sa môžeme v novinách dočítať o prípadoch fyzického násilia pri dopravných kontrolách. Napríklad v USA bolo v roku 2017 počas dopravných kontrol napadnutých 5108 policajtov, čo je v priemere 14 prípadov denne. Možné riešenie tohto problému ponúka Reuben Brewer, vedúci výskumník v oblasti robotiky v neziskovej organizácii SRI International sídliacej v Menlo Parku v Kalifornii. 

Riešenie má podobu robota, ktorý umožní policajtom vykonávať kontroly bez toho, aby opustili bezpečnosť svojho vozidla. Výhoda robota pred človekom je v tom, že tu nehrozí fyzické násilie. Robot nemôže motoristovi ublížiť, a ak vodič poškodí robota, vznikne len finančná strata. Robot GoBetween je pripevnený k plošine na strane vodiča policajného auta a pri nasadení vysunie teleskopickú hliníkovú lištu k autu zastaveného motoristu, po ktorej sa pohybuje pomocou malého kolesa.

Súčasne sa rozloží medzi prednými a zadnými pneumatikami vozidla pás s hrotmi, ktorý je pripevnený k robotovi, aby sa zabránilo potenciálnej naháňačke po diaľnici. Keď sa kontrola skončí, celý systém sa zloží a robot sa vráti k policajnému autu. Robot má na hlave nasadenú prilbu diaľničnej hliadky, nie je ozbrojený a disponuje dvoma videokamerami, mikrofónom a reproduktorom, ktoré umožňujú policajtovi a vodičovi vzájomne komunikovať, pričom sa vidia na obrazovke.

Snímač čiarového kódu umožňuje robotovi zachytiť informácie o vodičskom preukaze, podpisová podložka zasa umožní motoristovi podpísať doklad o pokute, zabudovaná tlačiareň mu poskytne kópiu dokladu. Brewer povedal, že budúci prototyp bude obsahovať aj pasívny senzor alkoholu, ktorý „vyňuchá pitie alkoholických nápojov“.

Zdroj: uirer.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj bezpecnos ochrana peniaze

2 komentáre

blbost reakcia na: Robotický policajt môže skontrolovať doklady aj udeliť pokutu

29.7.2019 17:07
robota odstrelia a policajt nebude ani len moc ich nahanat, lebo z nicenim robota sa odstavi cele vozidlo. Kde to zijeme, ze sa policajt boji vystupit z auta? sila...
Reagovať

RE: blbost reakcia na: blbost

30.7.2019 11:07
ked je policajt posraty vystupit z auta tak nech vystupi vodic a ide k policajtovi, ten si stiahne okienko na pol centimetra a mozu sa bavit cez okno :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať