Roboty podobné červom by mohli jedného dňa stavať kozmické lode a priebežne ich opravovať

Technológie
1

Zostaviť kozmickú loď či lietadlo nie je jednoduché. Väčšinou sa jednotlivé kusy vyrobia v samostatných fabrikách a potom prepravujú na miesto, kde sa uskutoční finálna montáž. Je to časovo náročná a nákladná práca. Zmeniť by to mohli spracovateľské roboty, ktoré zostavujú štruktúry ako dieťa stavebnicu lego. Títo šikovní malí pomocníci sa nazývajú montážne roboty. Vyzerajú ako robotické ruky, ktoré pobehujú po štruktúre.

V skutočnosti sa považujú skôr za súčasť štruktúry než za objekty, ktoré ju pomáhajú stavať. „Ide o nový druh robotiky, nazývame ich relatívnymi robotmi,“ vysvetľuje v tlačovom vyhlásení profesor Neil Gershenfeld z Centra bitov a atómov MIT, ktorý pracuje na montážnych robotoch spolu s PhD. študentom Benjaminom Jenettom. Roboty sú zvyčajne rozdelené do dvoch samostatných sektorov: roboty vyrobené z drahých súčastí na objednávku, určené na uskutočnenie veľmi špecifických úloh, ako je továrenská montáž automobilov, a tie, ktoré sú vyrobené z lacných, sériovo vyrábaných súčastí a nie sú veľmi výkonné. Montážne roboty však tvoria úplne novú triedu.

Sú jednoduchšie ako továrenské roboty, zdatnejšie ako lacné roboty a sú schopné stavať obrovské štruktúry, ako sú lietadlá, rakety alebo mosty. V nadväznosti na film Wall-E Jennett pomenoval tieto roboty BILL-E, čo znamená Bipedal Isotropic Lattice Locomoting Explorer. Jedna z výhod montážnych robotov je v tom, že nevyžadujú nákladné navigačné systémy, aké by mal mať skladový robot. Namiesto toho sa roboty pohybujú v spojitosti s dielmi, ktoré stavajú a ktoré sa nazývajú voxely.

Po pridaní voxelov drobné roboty upravujú svoju polohu vzhľadom na štruktúry. Je to nákladovo efektívne a takisto to umožňuje rýchlejšiu opravu toho, čo roboty postavili. Drobné roboty sa pohybujú ako červy, otváraním a zatváraním svojich tiel v tvare V, pričom sú prichytené na voxely. Keďže každý môže počítať svoje kroky na štruktúre, ktorú stavajú, je jednoduchšie vrátiť sa späť a opraviť výrobné chyby, aj keď tu absentuje väčšina bežných riadiacich systémov. 

„Pokiaľ ide o vesmírnu stanicu, tieto roboty by v podstate žili na konštrukcii a nepretržite by ju udržiavali a opravovali,“ hovorí Jenett, ktorý vytvoril už niekoľko návrhov konceptov a zodpovedajúce návrhy voxelov so západkovými mechanizmami, ktoré umožňujú jednoduché pridanie alebo odstránenie od susedných častí. Špeciálny softvér umožňuje skupinám montážnych robotov pracovať spolu, čím sa urýchľuje výroba. Môžu koordinovať svoju prácu a vyhnúť sa tomu, aby si vzájomne križovali cestu. Sponzormi výskumu sú NASA  a Airbus, pričom obaja majú záujem o potenciálne prijatie technológie.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot inovácie buducnost vesmir NASA technika technológie softver

1 komentár

už majú dôkaz, že Slovák je robot hybridný sajborg telepat: reakcia na: Roboty podobné červom by mohli jedného dňa stavať kozmické lode a priebežne ich opravovať

4.11.2019 08:11
https://freevolne.wordpress.com/2019/11/04/message-from-newspapers-forums-slovak-hybrid-cyborg-half-man-half-machine-can-hear-the-thoughts-correctly-evidence-photo/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať